Implanty zębowe - rodzaje. Przeciwwskazania i możliwe powikłania po zabiegu

2023-01-03 12:31

Implanty zębowe są najlepszą metodą uzupełniania ubytków zębowych. Implant to śruba, która zastępuje korzeń utraconego zęba. Jakie są rodzaje implantów zębowych i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do ich wstawienia?

Implanty zębowe - rodzaje. Przeciwwskazania i możliwe powikłania po zabiegu
Autor: Getty Images Implanty zębowe to jedna z metod wypełniania ubytków zębowych.

Spis treści

  1. Czym są implanty zębowe?
  2. Implanty zębowe – rodzaje
  3. Implanty zębowe – jedno i dwufazowe
  4. Implanty zębowe – przeciwwskazania
  5. Założenie implantów zębowych – przygotowanie
  6. Zalecenia po zabiegu
  7. Implanty zębowe - powikłania

Każdy marzy o zdrowym, białym i zadbanych uśmiechu. Niestety, często na zębach pojawia się próchnica, która może powodować utratę zębów. Najlepszym i sprawdzonym sposobem na przywrócenie zdrowego i pięknego uśmiechu są implanty zębowe.

Pierwsza wizyta u dentysty

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane w przypadku braku zębów. Implant to uchwyt chirurgiczny umieszczony w kości szczęki, który zostaje pozostawiony do zrośnięcia się z kością. To niewielka śruba, która po wszczepieniu w kość szczęki zastępuje korzeń zęba. Na niej z kolei montowana jest ceramiczna lub porcelanowa korona.

Implant połączony z kością szczęki nie ma wpływu na pobliskie zęby i charakteryzuje się bardzo dobrą stabilnością.

Implanty zębowe – rodzaje

Dostępnych jest kilka rodzajów implantów zębowych. Jednymi z popularniejszych są te wykonane z tytanu. Tytan, który wykorzystywany jest do produkcji implantów od 1965 roku jest wyjątkowo trwałym materiałem. Tytan ma srebrny kolor, i choć w implancie jest niewidoczny to może się zdarzyć, że w wyniku obniżenia się linii dziąseł zostanie odsłonięty. Cena implantów tytanowych jest wysoka, a zabieg wszczepienia jednym z droższych.

Drugim rodzajem implantów są implanty cyrkonowe, wykonane z substancji, która przypomina naturalną tkankę zęba.

Implanty cyrkonowe doskonale wiążą się z tkanką kostną, nie reagują na zmiany temperatury, a także cechują się wysoką odpornością na substancje kwaśne. Zdecydowaną zaletą implantów cyrkonowych jest fakt, że nie mają wpływu na żadne choroby przewlekłe ani dolegliwości, a tym samym mogą być stosowane przez każdego.

Implanty zębowe – jedno i dwufazowe

Mocowanie implantów jednofazowych jest szybkie – podczas jednej wizyty można zamontować implant razem z nadbudową. W przypadku implantów jednofazowych należy się jednak liczyć z pewnymi wadami.

Wymagania dotyczące możliwości przeprowadzenia zabiegu są bardzo specyficzne. Stan jamy ustnej musi być dobry – lekarz w pierwszej kolejności kontroluje strukturę uzębienia, sprawdza wyniki badań, zwraca uwagę na ewentualne choroby przyzębia i kondycję kośćca.

W przypadku, gdy wszystkie wymagania nie zostaną spełnione, nie ma możliwości wszczepienia implantu jednofazowego. Dodatkowo montaż tego rodzaju implantów nie jest prosty, wymaga dużej dokładności. Co więcej, w przypadku uszkodzenia zewnętrznej części śruby, należy usunąć cały implant.

Montaż implantów dwufazowych podzielony jest na dwie fazy. W pierwszej kolejności w kości umieszcza się śrubę zastępującą korzeń, po czym czeka na zakończenie procesu zrośnięcia implantu z otaczającymi tkankami. Dopiero później możliwe jest przejście do drugiej fazy, która ponownie wymaga interwencji chirurgicznej. Na implancie montuje się koronę protetyczną.

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Implantów zębowych nie można stosować u osób z nieustabilizowaną cukrzycą, a także u tych chorujących na nowotwory.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest ciąża.

Implantów nie można stosować przed zakończeniem wzrostu kości szczęki – kości te rozwijają się do około 17. roku życia. Może się zdarzyć, że pacjent ma za małą wysokość lub szerokość szczęki, stan zapalny błony śluzowej w miejscu, w którym ma być założony implant.

Założenie implantów zębowych – przygotowanie

Przebieg wszczepienia implantów zębowych uzależniony jest głównie od tego czy będą to implanty jedno czy dwufazowe. Jednak niezależnie od rodzaju implantu, w pierwszej kolejności pacjent przechodzi wstępną konsultację, na której zostają omówione przeciwwskazania, pobrany zostaje wycisk i zlecone badania np. morfologia krwi, OB, stężenie glukozy, określenie czasu krzepnięcia krwi. Konieczne jest również wykonanie badań obrazowych zgryzu.

Zalecenia po zabiegu

Pacjent po wszczepieniu implantu zębowego musi przestrzegać kilku zaleceń. Przez kilka godzin po zabiegu nie można jeść. Gorących posiłków najlepiej unikać przez kilka dni. Przez pierwsze trzy godziny po zabiegu zaleca się wykonywanie zimnych okładów. W przypadku pojawienia się opuchlizny lub dolegliwości bólowych warto zastosować środki przeciwbólowe.

Przez pierwsze dni należy unikać alkoholu i palenia papierosów. Warto wstrzymać się również z wykonywaniem aktywności fizycznej. Niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej i stosowanie w pierwszym tygodniu po zabiegu płukanek antybakteryjnych.

Implanty zębowe - powikłania

Nie zapominajmy, że implant to ciało obce, a tym samym u każdego pacjenta istnieje ryzyko odrzucenia. Jeśli zabieg zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób to ryzyko odrzucenia zmniejsza się. Po zabiegu może pojawić się ból, obrzęk i dyskomfort.