Korony zębowe - sposób na przebarwione i zniszczone zęby

2016-05-06 14:30

Korony zębowe służą do rekonstrukcji zębów, które zostały zniszczone w wyniku próchnicy, po leczeniu kanałowym, podczas rekonstrukcji zgryzu. Korony zębowe mogą być też mocowane na implantach (sztucznych korzeniach zęba) w sytuacjach, gdy odtwarzane są brakujące zęby. Sprawdź, kiedy jeszcze zalecane są korony zębowe, jakie są ich rodzaje i ceny.

Spis treści

  1. Korony zębowe - wskazania
  2. Korony zębowe - jak się zakłada?
  3. Korony zębowe - rodzaje

Korony zębowe to nakładki/czapeczki nakładane na ząb. Służą do odbudowy zębów - tych zniszczonych, przebarwionych bądź złamanych. Korony zębowe poprawiają kształt, położenie i barwę zębów w sytuacjach, gdy mniej inwazyjne metody nie są skuteczne. To niejedyne zastosowanie koron zębowych.

Korony zębowe - wskazania

Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, np. w wyniku próchnicy, w zębach martwych - po leczeniu kanałowym, w rekonstrukcji zgryzu, gdy mniej inwazyjne metody nie są możliwe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest korona zębowa. Korony zębowe w postaci mostów zakłada się także w celu odtworzenia braków w uzębieniu.

Korony zębowe mogą także zabezpieczyć ząb po leczeniu kanałowym albo uchronić go przed złamaniem. Wskazaniem do ich założenia jest także wrodzony brak szkliwa.

Korony zębowe - jak się zakłada?

Korony można mocować na pozostałościach zęba (jeżeli jest zdrowy). Wtedy poddaje się go szlifowaniu, a następnie nakleja na niego koronę, której kolor dobierany jest do pozostałych zębów.

W celu uzupełnienia jednego zęba, koronę można założyć na implantach - sztucznych korzeniach zębów, mających postać tytanowej śrubki zatopionej w kość szczęki. Jednak korony nie są zakładane bezpośrednio na implanty. Najpierw do implantu dokręcany jest specjalny łącznik, a potem do niego dokręcana jest korona.

W celu uzupełnienia większej liczby brakujących zębów, stosuje się mosty protetyczne. Most zbudowany jest z kilku złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są własne zęby (albo implanty) otaczające lukę, czyli brak zęba. W tym przypadku szlifuje się zęby, na których ma zostać oparty most.

Korony zębowe - rodzaje

Istnieje kilka rodzajów koron protetycznych, w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane.

  • korony pełnoceramiczne - są bardzo estetyczne, niemalże nie do odróżnienia od zębów naturalnych, dlatego stosuje się je do uzupełnień zębów przednich. Ich podstawę stanowi tlenek cyrkonu (korony cyrkonowe)
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej - podstawę takich koron stanowi stal stomatologiczna, na którą napala się porcelanę. Metal nie jest widoczny, gdyż jest ukryty pod porcelaną
  • porcelanowe na podbudowie metalowej złota - ich budowa jest analogiczna do budowy koron na podbudowie metalowej. Są zalecane u pacjentów z bardzo zniszczonymi zębami, ponieważ złoto ma silne właściwości  przeciwpróchnicze
  • akrylowe, kompozytowe - traktuje się jako tymczasowe rozwiązanie, a jako ostateczne wyłącznie u pacjentów, u których nie powinno się zakładać porcelany z powodu twardości tego materiału
Warto wiedzieć

Korony zębowe - odpowiedzi na najczęstsze pytania

Czy korony zębowe są przeszkodą do wykonania rezonansu magnetycznego? Nie, osoby z koronami zębowymi mogą bez obaw wykonać to badanie.

Jaka jest różnica między koronami zębowymi a licówkami? Licówka tylko na część zewnętrzną (licową) zęba, przez co wymaga mniej preparacji zęba (czasem można założyć licówkę zupełnie bez preparacji). Korona zębowa to  nakładka wymagająca większego oszlifowania zęba 360 stopni wokół jego długiej osi.

Ile kosztują korony zębowe? Cena korony zębowej waha się od około 600 zł do nawet około 2000 zł za sztukę.

Czy możliwe jest założenie korony zębowej w jeden dzień? Jest to zawsze dwu wizytowe, pierwsza wizyta to przygotowanie zęba i pobranie wycisku, druga to oddanie korony przygotowanej w laboratorium. Chyba że są to korony akrylowe – tymczasowe, wtedy są one przygotowane przez lekarza na fotelu dentystycznym.

Czy korony zębowe są refundowane przez NFZ? Nie. Wyjątkiem mogą być sytuacje np. wypadek, w którym doszło do złamania zębów. W celu refundacji poniesionej szkody pacjent powinien zgłosić się do NFZ ze stosownym wnioskiem i dokumentacją.

Czy korony porcelanowe są trwałe? Tak. Trwałość koron porcelanowych szacowana jest na 10-15 lat.

Czy korony porcelanowe można wybielić? Nie. Wybielić można jedynie naturalne zęby. Wybielanie nie zmieni koloru koron zębowych.

Jak myć korony zębowe? Należy o nie dbać tak samo jak o własne zęby - myć minimum dwa razy dziennie przez 3 minuty, używać nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Dwa razy w roku należy poddawać się zabiegowi higieny jamy ustnej.