Rezonans magnetyczny (MRI): wskazania i przebieg badania

lek. Grzegorz Prasałek

Rezonans magnetyczny (MRI) to nowoczesne i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Jakie mogą być wskazania do wykonania rezonansu? Jak przygotować się do MRI i jak przebiega to badanie?

Rezonans magnetyczny (inaczej MRI – z ang. magnetic resonance imaging) wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się wszystko, także ludzkie ciało. Do wykonania badania potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. Wykorzystuje się wiele typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola. Im większa moc magnesu, tym lepsze wyniki.

Jedynie aparaty wytwarzające bardzo silne pole magnetyczne pozwalają na wykonywanie spektroskopii, badań czynnościowych czy ultraszybkich badań naczyniowych.

Aby uzyskać dobry odbiór sygnału z ciała ludzkiego, system MRI musi być odizolowany od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Dlatego aparat MRI umieszczony jest w tzw. klatce Faradaya.

Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się dwa rodzaje aparatów MRI:

 • otwarte - umożliwiające dostęp do pacjenta z trzech stron
 • zamknięte – pacjent umieszczany jest w tunelu magnesu

Spis treści

 1. Rezonans magnetyczny - czy jest bezpieczny?
 2. Rezonans magnetyczny - wskazania
 3. Rezonans magnetyczny: przebieg badania
 4. Rezonans magnetyczny: przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny - czy jest bezpieczny?

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego.

Po jego zakończeniu można prowadzić samochód. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego. W ciągu kilku ostatnich lat zostało przeprowadzonych około kilka milionów badań bez wystąpienia znanych efektów ubocznych.

Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki, o to, czy można je brać przed badaniem i po nim, musi zapytać lekarza kierującego na rezonans. Idąc na badanie, lepiej zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, gdyż może to mieć wpływ na wytwarzanie obrazu.

Nie trzeba być na czczo. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, temperatura może dochodzić do 25-26˚C, należy więc ubrać się lekko.

Nie zdejmuje się ubrania, ale pacjenci powinni zdjąć wszystkie przedmioty metalowe (nawet usuwalne protezy dentystyczne), bo mogą wpływać na tworzenie się obrazu. Należy też poinformować lekarza o metalowych implantach.

Rezonans magnetyczny - wskazania

Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni.

Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego. Szczegółowe wskazania do badania MRI to:

ze strony ośrodkowego układu nerwowego

 • choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
 • choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)
 • nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach
 • ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu itp.)
 • guzy kanału kręgowego (rdzenia kręgowego)
 • ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
 • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym
 • zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu;

ze strony tkanek miękkich

 • guzy tkanek miękkich (zapalne, nowotworowe)
 • urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł);

ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy

 • guzy serca
 • choroby dużych naczyń
 • guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej
 • nowotwory narządów rodnych u kobiet
 • nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn

Rezonans magnetyczny: przebieg badania

W zależności od typu urządzenia całkowita procedura może trwać 10-30 lub 30-90 minut. Pacjent jest umieszczany na wysuwanym stole w centrum skanera MRI. Powinien ułożyć się bardzo wygodnie, bo musi leżeć nieruchomo, żeby obraz nie był zniekształcony. Jeśli z powodu choroby pacjent nie jest w stanie spokojnie leżeć, należy podać mu leki uspokajające lub nawet zastosować znieczulenie ogólne. Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja.

Znajdujący się wewnątrz magnesu pacjent cały czas ma kontakt z personelem (przez mikrofon i kamerę telewizyjną). Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut.

W tym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Niekiedy na czas badania pacjent ma zakładane słuchawki tłumiące hałas. Gdy trzeba wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na odpowiednią pozycję, ale pacjent cały czas trwa w bezruchu.

W niektórych przypadkach wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący w celu poprawienia jakości obrazu. Zastosowanie kontrastu umożliwia nie tylko ocenę struktury, ale też funkcji tkanek i narządów.

Za jego pomocą bada się np. wydzielanie nerkowe, ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i narządów. Kontrasty MRI są bezpieczne, mogą być stosowane nawet u pacjentów z alergią na kontrast używany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MRI nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i są w całości wydalane.

Rezonans magnetyczny: przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca. Wytwarzane przez aparat MRI pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Pacjent z rozrusznikiem nie może nawet wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes. Podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów.

Ostrożność należy zachować w przypadku osób, które z powodu przebytego urazu mogą mieć metaliczne ciała obce, np. opiłki żelaza w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. Gdy podejrzewa się obecność ciała obcego, wskazana jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Względnym przeciwwskazaniem do badania MRI jest antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna (jeśli jest wykonana z metalu), sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe oraz metaliczne implanty ortopedyczne: sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory. Kobiety w ciąży koniecznie powinny poinformować o swoim stanie lekarza prowadzącego badanie.

miesięcznik "Zdrowie"

CZYTAJ TEŻ:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
MarCin
|

Przed badaniem powinna być istrukcja nie otwierać oczu przez całe badanie...bo jak otworzysz to będzie już po badaniu

własność kwirytarna
|

Miałam to badanie czterokrotnie. Badanie łba da się przeżyć, gdyż tylko owym łbem wjeżdża się do tunelu. O wiele gorsze jest obrazowania miednicy mniejszej. Wjeżdża się niemal całemu do tego wąskiego tunelu. Dźwięki mi nie przeszkadzały, jednak jako osoba cierpiąca na ciężką arytmię komorową, leżąc na tym twardym stole czułam każde jedno patologiczne uderzenie serca, które aż mną wstrzasaly. Gdybym tam dostała czestoskurczu komorowego, umarlabym że strachu. Nie polecam badania osobom z arytmią.

Beata 69
|

Wiecie może gdzie najszybciej i najtaniej wykonać można badanie głowy z kontrastem? Bo wszedzie gdzie dzwonie to albo sie nie da dodzwonić albo mają długie terminy...

waclaw
|

Lecz się na nerwicę kolego, bo Ci się w głowie poprzewracało z tym obrażaniem ludzi.

Paragonix
|

Miałem robiony rezonans magnetyczny kręgosłupa mimo że posiadam resztki tytanowego stabilizatora w trzonie kręgu. Jak doczytałem tytan nie ma właściwości ferromagnetycznych i nie powoduje konfliktu w czasie badania

Mariola
|

Witam poszukuje osób które mialy wykonany rezonans magnetyczny mimo że posiadają metal w ciele..

Alienor
|

Witam :) miałam już robienie MRI kilka razy, czeka mnie pierwszy raz z kontrastem :) badana głowa :) ciekawa jestem, jakie to wrażenie, w jaki sposób jest podany kontrast i czy jest bolesny ?:)

Filip
|

Hej
Dokładnie na filmiku możecie zobaczyć jak wygląda przebieg badania rezonansu magnetycznego i jak należy się przygotować do takiego badania. Poniżej link
https://youtu.be/Ws1xFZ7yMbw

Grzechu
|

Też miałem dzisiaj zdjęcia MRI. nie taki diabeł straszny jak go malują. Lekarz przepisujący scan, pytał czy nie mam klaustrofobii. Podobno przy badaniu wychodzi. dostałem do ręki gumową gruszkę i w drogę. Chyba mam ukryte ADHD bo 15 minut w bezruchu dłużyło się baaardzo! Dziękuję Pani doktor że wyjaśniła mi w czym problem. Dla walczących rada - myśleć pozytywnie!

Janina
|

witam
ja miałam dzisiaj resonans magnetyczny, samo badanie nie było uciążliwe nawet w tym hałasie ze słuchawkami na uszach zasnęłam na moment ale po badaniu byłam osłabiona. Miałam uczucie gorąca pod czaszką w okolicach potylicy i parzenie skóry. Teraz po 9 godz powoli się uspakają ale ból głowy się nadal utrzymuje. Dziwne to uczucie jak się wjeżdża do tej wąskiej tuby i wszędzie ciasno. Pozdrawiam