LECZENIE KANAŁOWE - na czym polega? Czy leczenie kanałowe boli?

2018-01-29 9:38

Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne) jest konieczne, gdy długo nieleczona próchnica doprowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Kiedyś leczenie kanałowe było wyjątkowo nieprzyjemne. Pacjenci zmęczeni bólem decydowali się na usunięcie zęba, a przecież warto walczyć o każdy z nich. Na czym polega leczenie kanałowe? Czy leczenie kanałowe boli? Jaka jest cena za leczenie kanałowe?

LECZENIE KANAŁOWE - na czym polega? Czy leczenie kanałowe boli?
Autor: Thinkstockphotos.com LECZENIE KANAŁOWE - na czym polega? Czy leczenie kanałowe boli?

Spis treści

  1. Leczenie kanałowe - wskazania
  2. Leczenie kanałowe - cena
  3. Leczenie kanałowe - czy boli?
  4. Leczenie kanałowe zęba - na czym polega?
  5. Leczenie kanałowe - co z zębami leczonymi dawnymi metodami?
  6. Leczenie kanałowe w jeden dzień

Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne) było kiedyś wyjątkowo nieprzyjemne i dość długotrwałe. Dlatego udręczeni przedłużającym się bólem zęba często decydowali się na usunięcie zęba, głęboko wierząc, że to najlepsze rozwiązanie. I popełniali duży błąd. Trzeba walczyć o każdy ząb! Braki w uzębieniu są poważnym uszczerbkiem dla zdrowia i urody. Z biegiem czasu deformują twarz i postarzają. Ale najgorsze jest to, że zaburzają pracę układu trawiennego, bo bez zębów nie można dobrze rozgryzać jedzenia.

Leczenie kanałowe - wskazania

Nieleczone zmiany próchnicze wnikają w coraz głębsze warstwy zęba. Najpierw próchnica atakuje zębinę, by z czasem dotrzeć do miazgi. Rozmnażające się bakterie wywołują stan zapalny tej części zęba. Przy ostrym zapaleniu bóle są bardzo silne. Mogą się pojawić nagle i trwać od kilku minut do kilku godzin. Nasilają się podczas jedzenia słodyczy lub picia czegoś gorącego albo zimnego. Dokuczają też przy zmianie pozycji - pochylaniu się lub kładzeniu.

Jeżeli na tym etapie nie rozpoczniesz leczenia, zapalenie miazgi może się przeistoczyć w martwicę, a nawet zgorzel zęba. Bakterie zniszczą wierzchołek zęba i przedostaną się do otaczających go tkanek. Kolejny cios zadadzą ozębnej - rozwinie się ostre lub przewlekłe zapalenie. Ból stanie się jeszcze dokuczliwszy, będzie nasilał się nawet przy dotknięciu zęba językiem. Gdy przy wierzchołku korzenia zgromadzi się ropa, szuka ujścia. Przebija się przez kość i okostną i przechodzi do tkanek miękkich.

Nieleczone zapalenie ozębnej może przejść w zapalenie okostnej i doprowadzić do powstania ropnia podśluzówkowego. Tkanki miękkie otaczające ząb puchną, a ból jest tak silny, że pragniemy jak najszybciej pozbyć się jego źródła.

Leczenie kanałowe - cena

Na początku należy zaznaczyć, że cena za leczenie kanałowe rośnie wraz z ilością kanałów, które są leczone. W związku z tym leczenie kanałowe zębów jednokorzeniowych (dolne i górne: jedynki, dwójki i trójki oraz dolne czwórki i piątki) jest tańsze niż leczenie zębów posiadających więcej kanałów, takich jak przedtrzonowce górne (czyli dolne czwórki i piątki, które mają po 2 kanały) i trzonowce górne i dolne (czyli górne i dolne szóstki, siódemki i ósemki, które mają po 3 kanały, rzadziej 4).

Ceny za leczenie kanałowe zębów są różne - największe ceny są w dużych miastach. Zależą one też od doświadczenia lekarza, który wykonuje zabieg oraz od technologii, z jakich korzysta. Najczęściej za leczenie kanałowe zęba jednokanałowego trzeba zapłacić od 300-450 zł, dwukanałowego - 400-600 zł, a trzykanałowego - aż 500-800 zł. Jeśli konieczne jest powtórne leczenie kanałowe, dodatkowo do ceny podstawowej trzeba doliczyć 100-200 zł.

Poza tym podczas leczenia kanałowego, wykonuje się dodatkowe zabiegi diagnostyczne, takie jak RTG zęba, by dokładnie stwierdzić ilość kanałów. Cena za RTG  jednego zęba waha się zwykle od 20 do 30 zł.

Leczenie kanałowe - czy boli?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie powinien odczuwać dolegliwości bólowych. Poza tym ząb pozbawiony żywej miazgi nie posiada już unerwienia, które przewodzi impulsy bólowe.

Leczenie kanałowe zęba - na czym polega?

Każdy ząb, który boli, musi być prześwietlony. RTG zęba pozwoli lekarzowi ocenić, jak duże nastąpiły uszkodzenia. Jeśli istnieje szansa uratowania go, warto zdecydować się na leczenie kanałowe, zwłaszcza że teraz można przeprowadzić je bezboleśnie, a nawet w czasie jednej wizyty.

Leczenie kanałowe wykluczone jest u chorych na hemofilię, z zapaleniem wsierdzia, w przypadku niektórych chorób reumatycznych i zaburzeń psychicznych. Kobiety w ciąży powinny poradzić się ginekologa.

Jak wygląda leczenie kanałowe? - Aby zabieg był komfortowy i bezbolesny dla pacjenta stosuje się silne znieczulenie miejscowe podawane systemem komputerowym - mówi lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. - Dla zapewnienia precyzji całe leczenie wykonywane jest pod mikroskopem. Mikroskop pozwala oczyścić z resztek tkanek i bakterii oraz wypełnić wszystkie kanały zębowe na całej ich długości, takie oczyszczenie jest kluczowe dla sukcesu leczenia - dodaje ekspert.

Po usunięciu zakażonej miazgi, odpowiednim ukształtowaniu kanałów, ich dokładnym oczyszczeniu oraz osuszeniu, stomatolog szczelnie zamyka kanały za pomocą materiału wypełniającego - biokompatybilnej gutaperki. To substancja pochodzenia naturalnego, która jest materiałem biozgodnym, a więc dobrze tolerowanym przez organizm. Poza tym łatwo wprowadzić ją do kanału. - Gutaperka jest wprowadzana do kanału wraz z uszczelniaczem. Dzięki wcześniejszemu jej podgrzaniu i uplastycznieniu możliwe jest dokładne upchnięcie materiału i w rezultacie wypełnienie kanału tak, aby był w pełni szczelny i pozbawiony pęcherzyków powietrza - wyjaśnia lek. Roman Borczyk. Wszystko odbywa się pod kontrolą wykonywanych cyfrowo zdjęć RTG.

- Leczony ząb oddzielany jest od pozostałych za pomocą specjalnej klamry i koferdamu. Dzięki temu zapewniamy sterylność pola zabiegowego, a także zabezpieczamy pacjenta przed dostaniem się do jego jamy ustnej jakichkolwiek substancji stosowanych podczas leczenia endodontycznego - zapewnia ekspert.

Zdaniem eksperta
lek. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej, chirurg stomatolog

Dawniej, przy braku odpowiednich metod diagnostyczno-leczniczych zęby z rozległymi zmianami okołowierzchołkowym kwalifikowane były do usunięcia lub podejmowano się ich leczenia podczas kilku wizyt w gabinecie nie dając gwarancji. Dziś takie zęby są leczone podczas jednej wizyty, a skuteczność leczenia sięga 95%. Obecnie leczenie pozwala uratować ząb, który kiedyś trzeba byłoby usunąć. Dzięki nowoczesnym technologiom dzisiaj zęby można skutecznie leczyć, zachowując je na długie lata.

Leczenie kanałowe - co z zębami leczonymi dawnymi metodami?

W przypadku zębów martwych przeleczonych dawnymi metodami nie można usunąć bakterii antybiotykiem podanym doustnie. Do martwego zęba z pozostawionymi bakteriami lub ich przetrwalnikami nie dociera krew. Antybiotyk transportowany przez krew również.

Dokładne oczyszczenie kanałów z ozonowaniem w końcowym etapie i zastosowaniem nanocząstek złota i srebra uniemożliwiających wzrost bakterii daje dużą szansę na uratowanie zęba. Dla uzyskania pewności, że w kanałach, nawet tych najdrobniejszych, nie pozostały bakterie stosowany jest ozon o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Gazowy ozon dociera do najmniejszych szczelin rozbudowanego systemu kanałów korzeniowych, do których często nie docierają płyny płuczące, skutecznie je dezynfekując.

Przed wypełnieniem kanałów do ich wnętrza aplikowany jest nowoczesny preparat, który zawiera w swoim składzie nanocząstki srebra i złota, chroniące ząb przed rozwojem bakterii. Dzięki temu zapobiegamy ponownemu pojawieniu się stanu zapalnego w leczonym zębie. Jeśli po leczeniu kanałowym zmiany zapalne wokół wierzchołków korzeni nie cofają się, wówczas wykonuje się dodatkowy zabieg resekcji korzeni zęba.

Ważne

Gdy wyleczony ząb ściemnieje

Można go rozjaśnić od środka. Najpierw do wnętrza zęba wprowadza się uszczelniacz, który uchroni przed bólem. Następnie zakłada się preparat wybielający i przykrywa go opatrunkiem (np. tzw. fleczerem).  Aby zęby nie różniły się kolorem od pozostałych zwykle potrzebne są 3-4 wizyty. Po uzyskaniu odpowiedniego odcienia bieli ząb jest plombowany. Zabieg wystarcza na 6-8 lat.

Leczenie kanałowe w jeden dzień

Posłuchaj, na czym polega leczenie zęba w trakcie jednej wizyty.

Leczenie kanałowe w jeden dzień

W artykule wykorzystano fragmenty tekstu Anny Jarosz z miesięcznika "Zdrowie" oraz materiały Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.pl.