Dwa niedawno poznane objawy raka trzustki. Pojawiają się nawet rok przed innymi

2024-03-15 20:28

Świat nie radzi sobie z rakiem trzustki, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia. Wciąż mówi się o oczekiwanym przełomie, ale niełatwo o niego choćby ze względu na późne rozpoznawanie tego nowotworu. Do tej pory mówiło się o 7 objawach, które mogą wskazywać, że trzustka jest zagrożona. Doszły jeszcze dwa.

Dwa  niedawno poznane objawy raka trzustki. Pojawiają się nawet rok przed innymi
Autor: GettyImages

Rak trzustki to generalnie problem ludzi w podeszłym wieku, ale zdarza się też u młodych pacjentów. Zabija szybko, często w kilka miesięcy od rozpoznania. Jedną z przyczyn jest fakt, że to następuje późno.

Chora trzustka często nie daje wyraźnych sygnałów, że jest problem. Jej stan niby można ocenić w standardowym badaniu USG jamy brzusznej, ale realnie niewiele widać, bo narząd przysłaniają często gazy. Precyzyjna tomografia jest wykonywana rzadko, zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest zaawansowana, a dni chorego policzone.

Lepsze poznanie objawów raka trzustki daje nadzieję na wcześniejsze podejmowanie decyzji o pogłębionej diagnostyce i wykrycie choroby we wcześniejszym stadium. Obecnie niejednokrotnie choroba jest wykrywana wtedy, gdy nawet całkowita resekcja narządu nie ma już większego sensu, a guz jest rozsiany do innych narządów.

Pierwsze objawy raka trzustki

7 objawów, które mogą wskazywać na raka trzustki

Te symptomy towarzyszą rakowi trzustki:

  1. Żółtaczka - jeden z najczęstszych objawów raka trzustki. Rosnący guz trzustki może uciskać drogi żółciowe i blokować je. To prowadzi do cofania się żółci i objawowej żółtaczki 9zażółcenie białek oczu, skóry).
  2. Świąd skóry - bilirubina to substancja barwnikowa, współtworząca żółć. Gdy jej odpływ jest utrudniony, pojawia się żółtaczka, ale też swędzenie skóry.
  3. Tłuszczowe, jaśniejsze stolce  - skutek niedoboru enzymów odpowiedzialnych za proces rozkładu lipidów.
  4. Zaburzenia trawienia lub nagła utrata wagi – bez soków trzustkowych niemożliwe jest prawidłowe trawienie i przyswajanie substancji odżywczych. Gdy guz uciska żołądek, mogą też pojawić się nudności i wymioty.
  5. Ból brzucha lub pleców - dolegliwości pojawiają się, gdy rak rozwija się w obszarze trzonu lub ogona trzustki.
  6. Zakrzepy - czasami są pierwszą wskazówką, że ktoś ma raka trzustki. Objawami mogą być m.in. ból, obrzęk, zaczerwienienie nogi. Chociaż zakrzepy krwi mogą być oznaką raka trzustki, częściej są spowodowane innymi schorzeniami.
  7. Nagła cukrzyca — rak trzustki może zakłócać produkcję insuliny, co może prowadzić do nagłego wystąpienia cukrzycy.

2 możliwe, mniej znane, objawy raka trzustki

To nie jest pełna lista objawów wiązanych z rakiem trzustki. 2,5 roku temu, za sprawą brytyjskich uczonych, wykaz rozszerzono o dwa dość częste symptomy.

Analizy danych ponad 24 tys. osób, u których zdiagnozowano raka trzustki, niezależnie od tego, jaki typ nowotworu ich konkretnie dotyczył, wykazały, że często pojawiają się one na rok przed zdiagnozowaniem nowotworu.

Objawy te to zwiększone pragnienie i ciemnożółty mocz.

Jeden z autorów badania dr Weiqi Liao z Uniwersytetu Oksfordzkiego wyjaśnił praktyczne znaczenie takich obserwacji:

– Odkrycia te pozwalają nam prowadzić dalsze prace nad zrozumieniem objawów, które mogą sugerować raka trzustki. Pomoże to (lekarzom rodzinnym) w podejmowaniu decyzji o tym, kogo skierować na pilne badania, zwłaszcza gdy pacjenci mają kilka pozornie niespecyficznych objawów.

To nie musi być rak trzustki, ale sprawę trzeba wyjaśnić

Wszystkie 9 objawów może wskazywać na raka trzustki, ale przecież wcale nie musi.

Jeśli jednak którykolwiek z nich utrzymuje się dłużej niż tydzień, onkolog, dr Heinz-Josef Lenz z Keck School of Medicine (placówka medyczna Uniwersytetu Południowej Kalifornii), radzi kontakt z lekarzem.