Wyleczona! Janina Ochojska wygrała walkę z kobiecym nowotworem

2024-02-20 14:37

Na tak radosne twarze, jak Janina Ochojska, na najnowszym nagraniu, zawsze patrzy się z przyjemnością. Działaczka społeczna i posłanka w europarlamencie, wygrała z rakiem. Dobrą wiadomością podzieliła się na Instagramie. Sama czekała na nią niemal 5 lat.

Janina Ochojska wygrała walkę z kobiecym nowotworem
Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS Janina Ochojska wygrała walkę z kobiecym nowotworem

Janina Ochojska to powszechnie znana i szanowana założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. O tym, że ma raka piersi, dowiedziała się 5 lat temu, pod koniec marca 2019 roku. Chociaż wiedziała, że czeka ją trudne i długie leczenie, nie zrezygnowała ze startu do Parlamentu Europejskiego. Teraz okazuje się, że wygrała obie - tamtą o mandat i teraz tę najważniejszą - o życie.

Janina Ochojska: Ta wojna to będzie długi marsz [Super Raport]

Janina Ochojska i problemy ze zdrowiem

Janina Ochojska należy do najbardziej rozpoznawalnych w Polsce osób z niepełnosprawnością. Mając 6 lat, zachorowała na polio, które spowodowało u kobiety długotrwały paraliż nóg, problemy z poruszaniem się.

Problemy z poruszaniem nie przeszkodziły kobiecie w założeniu Polskiej Akcji Humanitarnej. Nie zmusiły też to pracy za biurkiem. Przez lata organizowała konwoje na tereny objęte działaniami zbrojnymi, sama w nich uczestniczyła, niosąc pomoc potrzebującym.

– Miałam i mam przekonanie, że mogę zmieniać świat. Nie mogę sprawić, żeby nie było wojen, ale jeśli już ktoś je wywołuje, to mogę pomóc ofiarom – mówiła w jednym z wywiadów.

Diagnoza sprzed 5 lat nie załamała Janiny Ochojskiej. Wręcz przeciwnie.

Janina Ochojska i rak piersi

Szefowa PAH wymagała chemioterapii, a jednak nie wycofała się z życia publicznego.

– Jestem wychowana tak, aby pokonywać przeszkody. Dotychczas przeszkodą była niepełnosprawność. Ustąpienie byłoby przyznaniem się do porażki. To by znaczyło, że w wyborach bierze udział rak, a nie ja - podkreśla posłanka, która przyznaje, że po prostu "chce coś po sobie zostawić".

A jednak długotrwałe, złożone leczenie znacząco osłabiło organizm Joanny Ochojskiej.

– Jeszcze przed rakiem, jeszcze w czasie chemii chodziłam. Ale chemia i operacja mnie osłabiły. Wiem, że gdybym nie była w Parlamencie Europejskim, tylko regularnie chodziła na basen, na rehabilitację, wróciłabym do chodzenia.

Obecnie posłanka nadal jeździ na wózku.

Pokonany rak - podziękowania dla lekarzy

Janina Ochojska dziękuje wszystkim, którzy trzymali kciuki za to, aby pokonała raka, szczególnie lekarzom i pielęgniarkom z Krakowa i Bydgoszczy, gdzie była leczona.

Kobieta przypomina, że współczesne metody leczenia dają szansę na pokonanie choroby, zwłaszcza wtedy, gdy rak zostanie wcześnie wykryty. To cała tajemnica jej ocalenia - badała się, leczyła, żyje. tego samego życzy innym kobietom.