Jak obliczyć wiek płodu?

2021-12-07 13:20

Wieku płodu i prawdopodobny termin porodu zwykle oblicza się od momentu ostatniej miesiączki (tzw. reguła Naegelego). Jednak w tym przypadku nie jest on rzeczywistym wiekiem nienarodzonego dziecka. Prawidłowo wiek płodu oblicza się od momentu zapłodnienia, co często jest trudne do ustalenia. Jednak jest na to sposób. Sprawdź, jak obliczyć wiek płodu.

Jak obliczyć wiek płodu?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wiek płodu - jak go obliczyć?
  2. Wiek płodu - kiedy doszło do poczęcia?
  3. Wiek płodu a wiek ciąży

Wiek płodu powinno obliczać się od momentu zapłodnienia, który niestety często trudno stwierdzić, zwłaszcza u kobiet, które mają nieregularne miesiączki.

Z pomocą przychodzi ginekolog, który może obliczyć wiek płodu, a tym samym bardzo prawdopodobny termin porodu, na podstawie badania ultrasonograficznego (USG). Badanie obrazowe zwykle jest wyznacznikiem wieku płodu.

Wiek płodu - jak go obliczyć?

W I trymestrze ciąży mierzy się długości ciemieniowo-siedzeniowej, w skrócie CRL. W II i III trymestrze wiek płodu można obliczyć na podstawie pomiaru główki (BPD i HC), obwodu brzucha (AC) oraz długości kości udowej (FL).

Należy zaznaczyć, że im dłużej trwa ciąża, tym większa może być rozbieżność (nawet 3-4 tygodnie) między wiekiem płodu i terminem porodu wyliczonym od momentu ostatniej miesiączki.

Sprawdź, jak określić wiek ciąży

Wiek płodu - kiedy doszło do poczęcia?

Jeśli domyślasz się, kiedy mogło dojść do poczęcia, prawdopodobny wiek płodu i termin porodu można obliczyć w następujący sposób: od daty poczęcia odejmij 7 dni. Następnie od otrzymanej daty odejmij 3 miesiące. Wówczas do otrzymanej daty należy dodać 1 rok.

Pamiętaj, że dziecko bardzo rzadko przychodzi na świat w wyliczonym terminie porodu. Może urodzić się tydzień przed terminem lub tydzień po nim i nie jest to żadna nieprawidłowość.

Wiek płodu a wiek ciąży

Ciąża rozpoczyna się z chwilą zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli liczy się czas trwania ciąży od momentu zapłodnienia, ciąża trwa około 267 dni, czyli 38 tygodni. Jednak mało która kobieta jest w stanie dokładnie określić, kiedy doszło do zapłodnienia, natomiast zwykle zna datę ostatniej miesiączki.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Z tego powodu licząc wiek ciąży, przyjmuje się za jej początek datę ostatniej miesiączki. Jest to najpopularniejsza metoda obliczania wieku ciąży, nazywana regułą Naegelego.

Wówczas przyjmuje się, że czas trwania ciąży to 281 dni lub 40 tygodni. Jednak według tych obliczeń ciąża zaczyna się dwa tygodnie przed zapłodnieniem.

W związku z tym wiek ciąży jest znacznie inny od wieku płodu, który liczy się od daty poczęcia.

Należy zaznaczyć, że podana długość trwania ciąży jest prawdziwa u kobiet, które mają regularne miesiączki, występujące co 28 dni. U innych kobiet trzeba to obliczać indywidualnie.

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Polecany artykuł:

Sprawdź, co wiesz o porodzie