Stres, zmęczenie, problemy ze snem? Na wszystko pomogą te proste techniki
Współcześnie żyjemy coraz szybciej i... czujemy się coraz gorzej. Stres, bezsenność, stany lękowe. To codzienność wielu z nas. Kilka prostych technik, które możesz zastosować samodzielnie w domu, może ułatwić codzienne funkcjonowanie i radzenie sobie ze stresem. Sprawdź, jak się o siebie zatroszczyć.
Ćwiczenia oddechowe - metoda na relaks i lepszy sen
Oddech to podstawowa funkcja życiowa. Nie musimy myśleć ani pamiętać o tym, że powinniśmy oddychać. Nie musimy, ale możemy, bo świadomy oddech działa zbawiennie na organizm.
Praktykowanie ćwiczeń oddechowych to doskonały sposób na poprawę samopoczucia. Dzięki nim możemy ukoić zszargane nerwy, ostudzić emocje. Możemy się relaksować i regenerować, odzyskując życiową równowagę.
Wystarczy kilka minut w spokojnym, wyciszonym miejscu. Później, gdy już dojdziesz do wprawy, możesz praktykować oddychanie w dowolnym miejscu.
Organizm każdej osoby jest inny, mamy inne możliwości, potrzeby, predyspozycje i zasoby. Dlatego techniki oddechowe też różnie wpływają na określone osoby. Ćwicz, próbuj i znajdź te, które najkorzystniej działają.
Techniki oddechowe zaczerpnięte z jogi
Usiądź, aby praktykować tzw. oddech lwa. Wciągaj powietrze nosem, wydychaj z szeroko otwartymi ustami, wysuniętym językiem i wydając dźwięki, niczym lew. To metoda praktykowana wśród pozycji jogi. W jednej serii powtórz taki oddech trzykrotnie.
„Oddech pszczoły” praktykuj na siedząco, kładąc palce na chrząstkach zakrywających kanał słuchowy. W czasie wdechu delikatnie uciskaj. Zleca się przy tym buczenie niczym owad. To również pozycja znana od setek lat z praktyki jogi.
Techniki oddechowe, które pomogą się wyciszyć i odstresować
Jeśli chcesz poczuć się lepiej, wdychaj powietrze nosem, wydmuchuj przez usta ściśnięte podobnie, jak do gwizdania, ale trzymając je zamknięte. Przy każdym wydechu licz do 4. Powtarzaj ćwiczenie 4 razy w ciągu dnia.
Z kolei oddychanie rezonansowe oznacza pięć oddechów w ciągu minuty. Zdaniem specjalistów ta technika korzystnie działa na umysł, nastrój i układ krążenia.
Możesz też po prostu usiąść lub położyć się, skupiając na oddechach. Zmieniaj oddech z normalnego na głęboki. Skup się na ruchu brzucha i klatki piersiowej podczas oddechu. Powtarzaj pozytywną afirmację np. „wdycham spokój”. Praktykuj od 5 do 15 minut każdego dnia.
Skuteczną techniką jest oddychanie przeponą. W leżeniu na plecach ugnij nogi, pod głowę połóż poduszkę. Ręce złóż na klatce piersiowej i na przeponie. Wdychaj powietrze nosem, wydychaj przez zaciśnięte usta, skupiają się na mięśniach brzucha. Z czasem możesz praktykować tę metodę, siedząc.
Codziennie ćwiczenia oddechowe mogą być wstępem do dalszych praktyk polegających na pracy z ciałem. Dzięki regularnemu treningowi oddechu zmniejsza się napięcie nerwowe, poczucie stresu, poprawia się jakość snu, koncentracja i wydolność organizmu. Zauważono również związki dobrego samopoczucia z lepszą odpornością i lepszą kontrolą nad masą ciała. Ćwiczenia oddechowe nic nie kosztują, a mogą wnieść do codziennego życia lepszą jakość.