Małżeństwo sprzyja nadciśnieniu? Zaskakujące wyniki badań

2023-12-20 16:44

We dwoje łatwiej, seks małżeński najzdrowszy dla serca, a tu taka niespodzianka. Duże, międzynarodowe badania pokazały, że razem można sobie też narobić zdrowotnych kłopotów. Uwaga, to nie oznacza, że pomoże rozwód na receptę.

Małżeństwo sprzyja nadciśnieniu? Zaskakujące wyniki badań
Autor: GettyImages

Masz wysokie ciśnienie? Bardzo prawdopodobne, że twój małżonek również. Naukowcy ze zdumieniem odkryli, że nadciśnieniem "zarażamy się" od partnera. Do tej pory eksponowano raczej negatywny wpływ na zdrowie samotności. Tymczasem nadciśnieniowe duety występują powszechnie, niezależnie od tego, jak długi staż ma małżeństwo, ile małżonkowie mają lat i jaka jest ich sytuacja ekonomiczna. Kto tu komu ciśnienie podnosi?

Piotr Cyrwus i jego żona o złotym środku na udane małżeństwo. Kawka z rana i…?

Małżeństwa często razem chorują na nadciśnienie

W latach 2015-19 naukowcy przebadali 34 tysiące par w USA, Anglii, Chinach i Indiach. We wszystkich krajach zaobserwowali zaskakującą zależność między małżonkami.

Oczywiście, nadciśnienie tętnicze to problem powszechny, jednak obserwacja, że u ponad 35 proc. par amerykańskich zarówno mąż jak i żona mają problem z ciśnieniem, zdziwiła badaczy. Kierujący badaniami dr Chihua Li z Uniwersytetu Michigan zwrócił na to uwagę w oficjalnym komunikacie American Heart Association (AHA).

Nadciśnienie - problem społeczny

Według AHA prawie połowa (około 47%) dorosłych Amerykanów w 2020 r. miała wysokie ciśnienie krwi, które przyczyniło się do 120 000 zgonów w tym roku. Amerykanie nie są zresztą w tym odosobnieni. Wg NFZ ponad 10 mln Polaków również ma ten problem, wielu go nie leczy i nie diagnozuje, a choroby krążenia to od lat pierwszy zabójca w naszym kraju.

Uświadomienie sobie problemu i podjęcie właściwego leczenia pozwala skutecznie nad nadciśnieniem zapanować.

Dlaczego na nadciśnienie ludzie chorują w parach?

W małżeństwie wcale nie tak łatwo usunąć przyczyny wysokiego ciśnienia. Tak jak wzajemnie możemy się motywować do dobrego, tak samo demotywować.

Trudno wprowadzić zasady zdrowego stylu życia, gdy najbliższa osoba leży obok z pilotem w ręku i objada się słonymi przekąskami.

- Wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zwiększenie aktywności fizicznej, zmniejszenie stresu lub zdrowsza dieta, może obniżyć ciśnienie krwi. Te zmiany mogą być jednak trudne do osiągnięcia i, co ważniejsze, do utrzymania, jeśli współmałżonek lub partner nie wprowadzają tych samych zmian – powiedziała Bethany Barone Gibbs z wydziału epidemiologii i biostatystyki w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Zachodniej Wirginii, podsumowując badania.

Cóż, jeśli naprawdę zależy ci na drugiej połówce, musisz zadbać o swoje zdrowie, także dla jej dobra. To najprostszy sposób.

Czytaj także: 7 sygnałów, że ten związek już nie rokuje. Psycholog radzi, kiedy odpuścić