Niezawodny sposób na bezsenność. Działa lepiej niż leki, a do tego poprawia pamięć

2024-02-05 16:04

Szybciej się przez nią starzejemy i tyjemy. Dotyka coraz więcej osób i jest współczesną plagą. Nieprzespane noce, to problem z koncentracją i trzymaniem nerwów na wodzy w ciągu dnia. Chociaż na rynku jest wiele preparatów na sen, warto najpierw spróbować naturalnych metod, które mogą wesprzeć nas w walce z bezsennością.

Niezawodny sposób na bezsenność. Działa lepiej niż leki, a do tego poprawia pamięć
Autor: Getty Images Niezawodny sposób na bezsenność. Działa lepiej niż leki, a do tego poprawia pamięć

Co jest najlepsze na bezsenność? Wyniki nowych badań

Skuteczną metodą na poprawę jakości snu i funkcji poznawczych, jak wynika z nowych badań, może być joga nidra. Indyjscy naukowcy stwierdzili, że nawet krótkie, dwudziestominutowe sesje jogi nidry przez zaledwie dwa tygodnie mogą znacząco zwiększyć ilość fal delta w głębokim śnie.

Jednocześnie zaobserwowano u badanych poprawę pamięci, lepszą zdolność podejmowania decyzji i sprawne myślenie abstrakcyjne. To odkrycie wskazuje na potencjał jogi nidry jako skutecznego środka zaradczo-prewencyjnego wobec współczesnych problemów związanych z bezsennością i zaburzeniami koncentracji.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezsenność

Co to jest joga nidra?

Joga nidra, zwana również jogą snu, to praktyka różniąca się od większości odmian jogi, skupiająca się nie na asanach (pozycjach), lecz na medytacji i treningu uważności. W trakcie sesji jogi nidry, pomimo nazwy, praktykujący pozostają w stanie świadomego relaksu, leżąc w pozycji savasana.

Badanie pilotażowe przeprowadzone przez naukowców z Armed Forces Medical College w Indiach na niewielkiej grupie uczestników wykazało, że regularne praktykowanie jogi nidry przyniosło korzyści dla snu, funkcji poznawczych, procesów uczenia się i pamięci.

Nawet osoby, które wcześniej nie miały doświadczenia z technikami relaksacyjnymi czy uważnościowymi, odnotowały poprawę po dwóch tygodniach codziennych sesji jogi nidry trwających 20 minut.

Czy lepszy sen, to wydajniejszy mózg w dzień?

Badanie uwzględniające różne parametry związane ze snem i testujące funkcje poznawcze wykazało zwiększoną wydajność snu i większy odsetek fal delta podczas głębokiego snu po okresie regularnej praktyki jogi nidry.

Dodatkowo zaobserwowano szybsze reakcje w testach poznawczych oraz lepsze wyniki zadań związanych z pamięcią roboczą, myśleniem abstrakcyjnym, rozpoznawaniem emocji oraz uczeniem się przestrzennym i pamięcią.

Autorzy badania podkreślają, że wyniki potwierdzają wcześniejsze ustalenia, łączące fale delta w mózgu z poprawą jakości snu, uwagi i pamięci. Joga nidra jawi się zatem jako dostępna i skuteczna forma aktywności, zdolna poprawić sen i funkcje poznawcze.

Warto zauważyć, że jest to tani i powszechnie dostępny sposób, który może przynieść korzyści wielu osobom, zastępując farmaceutyki, które mogą mieć skutki uboczne i potencjał uzależniający.