Kaszel mokry czy suchy. Jak rozpoznać i jak leczyć?

2020-01-26 21:11
Kaszel mokry. Jak rozpoznać czy kaszel jest mokry czy suchy
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Jak rozpoznać kaszel mokry?

Kaszel mokry czy kaszel suchy? Jak rozpoznać, czy masz mokry kaszel, czy suchy? Rozróżnienie, jaki rodzaj kaszlu się rozwinął w organizmie ma duże znaczenie, ponieważ inaczej leczy się kaszel suchy, a inaczej kaszel mokry.

Jak rozpoznać kaszel mokry i suchy? Rozróżnienie, czy mamy kaszel mokry, czy kaszel suchy ma duże znaczenie. Przede wszystkim decyduje o wyborze lekarstw.

Kaszel suchy oznacza bowiem początek infekcji lub alergię, astmę, a nawet reakcję na niektóre leki. Wymaga podawania leków przeciwkaszlowych lub antyalergicznych.

Kaszel mokry natomiast jest prawie zawsze sygnałem infekcji, od banalnych przeziębień po poważne zakażenia. Wymaga podania leków wykrztuśnych, a niekiedy antybiotyków. 

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać kaszel mokry?
  2. Jak leczyć kaszel mokry?
  3. Jak rozpoznać kaszel suchy?
  4. Jak leczyć kaszel suchy?

Jak rozpoznać kaszel mokry?

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Kaszel mokry jest głębszy, o nieco bulgoczącym dźwięku niż suchy.

Kaszel mokry, nazywany inaczej produktywnym, charakteryzuje też obecność wydzieliny, którą odkrztuszamy, kaszląc. Jest lepka, gęsta, biała lub żółtawa. Taka ropna wydzielina podczas kaszlu mokrego świadczy o obecności infekcji.

Mokry kaszel jest naszym sojusznikiem w zwalczaniu zakażenia, bo dzięki niemu z gardła, krtani i tchawicy, czy też oskrzeli i płuc usuwana jest tworząca się tam podczas procesu zapalnego wydzielina wraz z żywymi i martwymi drobnoustrojami, które wywołały chorobę.

Jak leczyć kaszel mokry?

Aby go wyleczyć, trzeba wspomagać stosując środki mukolityczne, czyli preparaty o działaniu wykrztuśnym oraz często przeciwzapalnym. Warto też stosować leki na kaszel o działaniu wykrztuśnym, stymulujące oczyszczanie się dróg oddechowych.

Skutecznym i naturalnym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli, który działa antybakteryjnie i wykrztuśnie, a także różnego rodzaju inhalacje (np. z olejku eukaliptusa). W leczeniu kaszlu mokrego sprawdza się oklepywanie pleców.

Na kaszel mokry nie podaje się leków hamujących odruch kaszlu, aby nie zatrzymywać wydzieliny w drogach oddechowych.

materiał partnera
Czy wiesz, że...

Wyciąg z liści bluszczu zawarty w leku HEDERASAL1) działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli. Zmniejsza także częstotliwość oraz bolesność ataków kaszlu. Pomaga rozrzedzić zalegającą w gardle, krtani i oskrzelach gęstą wydzielinę, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi odruch kaszlowy.

Jak rozpoznać kaszel suchy?

Suchy kaszel wywołuje inne odczucia niż z mokry. Przy suchym kaszlu charakterystyczne jest uczucie drażnienia w tchawicy - jakby głęboko w gardle tkwiło łaskoczące piórko. Powoduje to ataki duszącego kaszlu lub ustawiczne pokasływanie.

Kaszel suchy jest męczący brzmi jak poszczekiwanie i nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Suchy kaszel charakterystyczny jest dla początków infekcji, np. przeziębienia, ale może także być sygnałem alergii czy astmy (zwłaszcza wtedy, gdy ataki suchego kaszlu budzą nas w nocy).

Przyczyna suchego kaszlu może leżeć też poza układem oddechowym. Suchy kaszel pojawia się przy niewydolności serca, może też powstawać w reakcji na niektóre z przyjmowanych leków, np. niektórych leków na nadciśnienie.

Jak leczyć kaszel suchy?

Jeśli suchy kaszel jest symptomem infekcji, zazwyczaj po 2-3 dnia samoistnie zmienia się w mokry kaszel. Zanim to się stanie, można podać syrop na kaszel suchy, przyspieszający pojawienie się wydzieliny i zmianę kaszlu na mokry. 

Uporczywy kaszel suchy złagodzą też leki hamujące odruch kaszlu. Sprawdzają się zwłaszcza w nocy - napady suchego kaszlu zakłócają sen.

Przeczytaj również:

Kaszel suchy i mokry - jak z nim walczyć?

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

1) HEDERASAL, syrop. Skład jakościowy i ilościowy: wyciąg suchy z liści bluszczu 26,6 mg/5 ml. Wskazania do stosowania: Lek roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego (mokrego) kaszlu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, w tym na rośliny z rodziny araliowatych – Araliaceae lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na możliwość nasilenia się objawów ze strony układu oddechowego podczas stosowania leków sekretolitycznych, nie należy stosować u dzieci poniżej 2 lat. Podmiot odpowiedzialny: WZZ Herbapol SA.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.