Kaszel mokry. Jaki syrop wybrać na kaszel mokry?

2014-10-29 8:04 Anna Ławniczak

Kaszel mokry to dolegliwość, którą pomogą złagodzić domowe sposoby, np. własnoręcznie sporządzony syrop. Pamiętaj, syrop na kaszel mokry powinien rozrzedzać wydzielinę i ułatwiać odkrztuszanie oraz oczyszczanie dróg oddechowych. Sprawdź, które leki na kaszel mokry są skuteczne, jak je zażywać oraz jakie są domowe sposoby na kaszel mokry.

Kaszel mokry u niemowlaka, dziecka i dorosłych bywa tak samo dokuczliwy, jednak pełni pożyteczną funkcję. Dzięki niemu wydzielina, która z nosa i zatok obocznych nosa spływa po tylnej ścianie gardła do tchawicy, może być usunięta.

- Wyraźnie czujemy wtedy, że kaszel mokry połączony jest z odkrztuszaniem - tłumaczy lek. med. Sylwia Baczyńska. Warto wtedy wypróbować domowe sposoby, np. sięgnąć po własnoręcznie wykonany syrop na kaszel mokry.

Jaki syrop na kaszel mokry?

Najczęstsze przyczyny kaszlu mokrego to infekcje dróg oddechowych. Wówczas należy sięgnąć po syrop na kaszel mokry rozrzedzający wydzielinę, która w miarę rozwoju infekcji staje się gęsta i lepka, oraz ułatwiający odkrztuszanie.

Takie syropy zawierają zazwyczaj saponiny z np. wyciągu pierwiosnka lekarskiego, babki lancetowatej oraz bluszczu pospolitego.

Te ziołowe środki często wystarczą, by stopniowo wyleczyć kaszel mokry i oczyścić drogi oddechowe, ale przede wszystkim ustanie odczucia zalegania gęstego śluzu w drogach oddechowych.

Kaszel mokry może również świadczyć o poważniejszych chorobach: gruźlicy lub POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Wówczas kaszel mokry jest przewlekły lub pojawia się tylko rano. W takiej sytuacji syrop nie pomoże i konieczna jest interwencja lekarza.

Kaszel suchy i mokry - jak z nim walczyć?

Kaszel mokry: leki rozrzedzające wydzielinę

Jeśli ziołowe syropy na kaszel nie są wystarczająco skuteczne, kaszel mokry leczymy ambroksolem, bromheksyną, karbocysteiną, acetylocysteiną, gwajafenezyną. Leki dostępne są zarówno w formie syropów, jak też tabletek na kaszel. Substancje te przede wszystkim rozrzedzają wydzielinę śluzową w drogach oddechowych, zmniejszając jej gęstość i lepkość oraz poprawiając transport śluzowo-rzęskowy, czyli ułatwiają przesuwanie wydzieliny podczas kaszlu (działanie mukolityczne), a niektóre również pobudzają wydzielanie płynnego śluzu w oskrzelach (działanie sekretolityczne).

WARTO WIEDZIEĆ: Syrop z cebuli – jak go zrobić i jakie ma działanie. Przepis na syrop z cebuli

  • ambroksol: Ambrosol, Ambroksol, Deflegmin, Mukosolvan, Flavamed
  • bromheksyna: Flegamina
  • acetylocysteina: Fluimucil Muko, ACC Max
  • gwajafenezyna: Guajazyl, Robitussin Expectorans, Sudafed Muco
  • karbocysteina: dostępne na receptę Mukolina i PectoDrill

Jak stosować syropy i tabletki na kaszel mokry?

Leki mukolityczne na kaszel mokry, bo taką nazwę noszą substancje rozrzedzające wydzielinę, trzeba przyjmować stosując się do dwóch zasad.

Po pierwsze, ani syropów na kaszel mokry, ani tabletek mukolitycznych nie należy zażywać po godzinie 17.00, by rozrzedzona wydzielina nie uniemożliwiła nam snu nocą.

Po drugie, podczas zażywania takich leków należy dużo pić - dotyczy to zarówno mukolityków (rozrzedzenie lepkiej wydzieliny polega na zwiększeniu w niej ilości wody), jak i sekretolityków (produkcja dodatkowej ilości śluzu oskrzelowego).

Kaszel mokry - inne domowe sposoby leczenia

Podczas całej infekcji i gdy mamy kaszel mokry powinniśmy dbać szczególnie o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy - to łagodzi dolegliwości związane z przeziębieniem, także kaszel.

Inne domowe sposoby na kaszel mokry to np. odpowiednia dieta.

Cały czas warto pić sok malinowy oraz jeść czosnek i pić syrop z cebuli. Jeżeli mimo leczenia kaszel mokry nie tylko nie mija, ale staje się coraz bardziej męczący - niezbędna jest wizyta u lekarza. Zachodzi bowiem obawa, że rozwija się zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Onka
|

Tak, najlepiej działa ten miód. Wielokrotnie przetworzony i przepuszczony przez x maszyn na hali produkcyjnej. O święta naiwności.

Onka
|

Prawoślaz niczego nie hamuje. Tylko nawilża, łagodzi.

Julka
|

Laura33, nie znam tego syropu ale na pewno wypróbuje. Tak sobie myślę, że może ja za późno leki podaje, może jednak trzeba działać od pierwszego dnia i nie bagatelizować sprawy. Nie chciałabym być nadgorliwą matka ale może trzeba zmienić metody działania.

michu
|

Strona niestety nie istnieje Ale to ważne oczyścić skrzela!Grzej jeśli jesteś uczulony na przykład na kurz jeśli sprawa się nasila głównie nocą to raczej jesteście na coś uczuleni no i nie możecie spać wtedy w nocy ważne żeby to leczyć bo nie leczona przechodzi w astmę

Gosia
|

Na kaszel mokry to tylko zestaw Flavamed + PlantagoPharm Plus. Ten pierwszy idealnie pomaga dziecku wykrztuszać zalegającą wydzielinę. Natomiast ten drugi, z prawoślazem i melisą ułatwia zasypianie i łagodzi objawy kaszlu na noc - żeby dziecko mogło spokojnie przespać noc i szybciej wyzdrowieć. Nic innego się u nas nie sprawdza.

Janlim
|

Bardzo prosze o odpowiedz, czy ktos podawal syrop z cebuli lub buraka dla niemowlaka, wiek 4 m-ce.

olka
|

jak ta pogoda się nie ustabilizuje to wszyscy po kolei będziemy chorować. Nie ma c się dziwić dzieciakom że chodzą z katarem czy kaszlem jak raz jest 30 stopni a kolejny dzień 22.

Baśka
|

Najlepszy jest syrop z prawoślazem - u mnie zawsze działa

pacia
|

Dla mnie jak najbardziej sprawdza się z prawoślazem, a dla mnie zwykły prawoślazowy. Najlepiej łagodzą podrażnienia i hamują kaszel.

teo
|

Ja patrzę na to, czy syrop skuteczny jest. I to jest najważniejsze kryterium wyboru.