Co jest gorsze dla płuc - marihuana czy tytoń? Szokujące wyniki badań

2022-11-16 14:04

"Palenie marihuany staje się coraz bardziej popularne. Istnieje publiczne przekonanie o tym, że marihuana jest bezpieczna lub bezpieczniejsza niż (tytoń) papierosy. Ale nasze badanie budzi pewne obawy, że to przekonanie może być błędne" – powiedziała Giselle Revah, radiolog ze szpitala w Ottawie, gdzie przeprowadzono badania. Skąd takie przekonanie?

Mężczyzna pali zioło, marichuanę
Autor: GettyImages Istnieje publiczne przekonanie o tym, że marihuana jest bezpieczna lub bezpieczniejsza niż papierosy.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Ottawa i szpitala w Ottawie dowodzi, że konopie indyjskie mogą wyrządzić więcej szkód w płucach i drogach oddechowych palacza niż tytoń.

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Marihuana bardziej szkodliwa dla płuc niż tytoń

Badania polegało na analizie skanów RTG klatki piersiowej trzech grup osób:

  • 56 palaczy konopi indyjskich
  • 33 palaczy tytoniu
  • oraz 57 osób niepalących.

Palacze biorący udział w badaniu palili w latach 2005-2020.

Naukowcy stwierdzili wyraźnie wyższe wskaźniki infekcji dróg oddechowych i rozedmy płuc u osób palących marihuanę w porównaniu do osób palących tytoń lub osób niepalących.

Te wyższe wskaźniki u palaczy konopi mogą być związane ze sposobem palenia tego wyrobu.

"Marihuana jest palona niefiltrowana, w przeciwieństwie do tytoniu, który jest zwykle filtrowany" – powiedziała Revah. "Kiedy palisz niefiltrowaną marihuanę, więcej cząsteczek dociera do dróg oddechowych, osadza się tam i podrażnia drogi oddechowe".

Radiolog zwróciła również uwagę na fakt, że "ludzie zwykle biorą większe zaciągnięcia i dłużej zatrzymują dym w płucach w przypadku marihuany, co może prowadzić do większego urazu tych przestrzeni powietrznych w płucach".