POChP to 3. najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Jej objawy początkowo są łagodne

2022-11-16 9:38

Lekarze i pacjenci cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zwykli mówić, że to schorzenie wyjątkowo podstępne. Objawy choroby początkowo mogą być łagodne. Choć według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) schorzenie jest 3. najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, wielu ludzi nadal nie traktuje POChP jako realnego zagrożenia.

POChP coraz częściej diagnozowana jest u młodych osób. Jej objawy początkowo są łagodne
Autor: Getty Images POChP coraz częściej diagnozowana jest u młodych osób. Jej objawy początkowo są łagodne

Przewlekła obturacyjna choroba płuc rozwija się stopniowo, często latami niszcząc organizm pacjenta. To schorzenie wyjątkowo podstępne, które początkowo wcale nie musi być uciążliwe, przez co łatwo je zbagatelizować.

Objawy POChP początkowo mogą być łagodne

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą POChP. Początkowo mogą pojawić się problem z częstymi infekcjami, kaszel. Kiedy choroba będzie już zaawansowana, pojawia się duszność, problemy z oddychaniem i zadyszka.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia przewlekła obturacyjna choroba płuc jest 3. najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Pierwsze miejsca zajmują odpowiednio choroba wieńcowa i udar mózgu.

- Ważne jest, aby przypominać o objawach choroby, do których należą kaszel, zmniejszona tolerancja wysiłku, uczucie duszności czy ucisk w klatce piersiowej, utrzymujące się długi czas. Kluczowe jest również działanie ze strony osoby, która zauważy u siebie te objawy i zgłoszenie się na wizytę do lekarza. Jak w przypadku wielu chorób, tak i w przypadku POChP, im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym mamy większą szansę opóźnić jej rozwój i utrzymać dobrą jakość życia pacjenta – podkreśla Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

To musisz wiedzieć o POChP

W tym roku Światowy Dzień POChP obchodzimy 16 listopada. To świetna okazja, by rozwikłać wszystkie niedopowiedzenia związane z tym schorzeniem.

  1. POChP to nie jest choroba starszych ludzi – schorzenie coraz częściej jest rozpoznawane u młodych ludzi osób, choć książkowym przykładem pacjenta z POChP jest mężczyzna po 50. roku życia, który pali papierosy; statystyki wykazują, że od 2014 r. liczba chorych na POChP kobiet rośnie szybciej niż liczba chorych mężczyzn.
  2. POChP grozi nie tylko palaczomdym tytoniowy jest przyczyną ok. 90 proc. zachorowań, więc choroba zagraża także biernym palaczom; do innych czynników ryzyka należy zanieczyszczenie powietrza i narażenie na wdychanie toksyn.
  3. Diagnostyka POChP jest prosta – podstawowym badaniem przy POChP jest spirometria; to proste i bezbolesne badanie powinna wykonać każda osoba narażona na długotrwałe wdychanie dymu tytoniowego, zanieczyszczonego powietrza oraz toksyn.
  4. Leczenie POChP przedłuża i poprawia jakość życia chorego – nie ma leczenia, które całkowicie uwolni pacjenta od schorzenia, jednak medycyna jest w stanie poprawić jakość życia chorego i je przedłużyć.
  5. Przy POChP ważna jest aktywność fizyczna – wielu ludzi uważa, że POChP wyklucza jakikolwiek wysiłek fizyczny, jednak nie jest to prawdą; dopasowana do możliwości chorego aktywność fizyczna jest zalecaną formą rehabilitacji w chorobie, ponieważ m.in. poprawia tolerancję wysiłku i funkcjonowanie płuc.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Pamiętaj, że najlepsze efekty terapeutyczne uzyskują pacjenci, którzy diagnozę otrzymali na wczesnym etapie rozwoju choroby.