6 chorób groźnych dla płuc. Jak im skutecznie zapobiegać

2025-05-06 20:49

Choroby układu oddechowego to trzeci co do częstotliwości sprawca zgonów Polaków. Wcale nie chodzi o raka płuca, bo ten jest uwzględniany w statystykach jako przyczyna nowotworowa. Zabójcza jest rozedma, POChP, astma, a nawet zapalenie płuc. Wszystkich zagrożeń uniknąć się nie da, ale na wiele czynników mamy naprawdę spory wpływ.

6 chorób groźnych dla płuc. Jak im skutecznie zapobiegać
Autor: GettyImages

Zagrożenia dla płuc czyhają na każdym kroku i trudno wielu z nich uniknąć, skoro unoszą się w powietrzu, a my, mniej lub bardziej świadomie, je wdychamy. Oddychać trzeba, tymczasem wraz z życiodajnym tlenem do płuc dostają się różne patogeny, które mogą dewastować nasze drogi oddechowe.

Alergeny, wirusy, bakterie i zanieczyszczenia środowiskowe to wszystko może znajdować się w naszym otoczeniu i trafiać do organizmu podczas oddychania.

Jesteśmy bezbronni? Niezupełnie. Na część czynników mamy wpływ, a także na to, jak zareaguje akurat nasz organizm, jeśli odpowiednio go wzmocnimy.

Dr Jędrzejko wyjaśnia jak w prosty sposób zadbać o płuca

Osłabione płuca to łatwiejszy cel

Zanieczyszczenia mogą prowadzić nie tylko do astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), rozedmy, ale także do zapalenia płuc, a nawet raka.

Tlenki azotu i dwutlenek siarki podrażniają błony śluzowe dróg oddechowych, prowadząc do przewlekłych zapaleń oskrzeli. Ozon przyziemny uszkadza komórki nabłonka płuc, nasilając objawy chorób przewlekłych.

Narażenie na kontakt z różnymi pyłami przemysłowymi (np. pył węglowy, azbestowy, krzemionka, glinokrzemiany i metale śladowe) grozi nie tylko rozwojem pylicy, groźnej choroby zawodowej.

Sprawdź, jak minimalizować ryzyko. Nasza broń to nie tylko walka z zanieczyszczeniem powietrza (ważna, ale wymaga czasu i nie do końca mamy wpływ na tempo zmian), ale także eliminacja czynników, których obecność od nas zależy.

6 chorób, które niszczą płuca. Jak im skutecznie zapobiegać

Poradnik Zdrowie Google News