
Sprawcy chorób zagrażających płucom
Alergeny, wirusy, bakterie i zanieczyszczenia środowiskowe to wszystko może znajdować się w naszym otoczeniu i trafiać do organizmu podczas oddychania.
Tlenki azotu i dwutlenek siarki podrażniają błony śluzowe dróg oddechowych, prowadząc do przewlekłych zapaleń oskrzeli. Ozon przyziemny uszkadza komórki nabłonka płuc, nasilając objawy chorób przewlekłych.
Narażenie na kontakt z różnymi pyłami przemysłowymi (np. pył węglowy, azbestowy, krzemionka, glinokrzemiany i metale śladowe) grozi nie tylko rozwojem pylicy, groźnej choroby zawodowej.

Astma - kontroluj stan zapalny
Astma jest chorobą zapalną, która nie musi się rozwinąć, jeśli zapanujemy nad czynnikami, które ją wywołują.
Unikanie alergenów i rozsądne leczenie alergii, immunoterapia (odczulanie), ale także infekcji bakteryjnych i wirusowych, które sprzyjają zaostrzeniom choroby, choćby z pomocą szczepień, to doskonała profilaktyka astmy.

Rak płuca - znamy główną przyczynę
Przyczyn rozwoju raka płuca jest co najmniej kilka, w tym narażenie na kontakt z azbestem czy uwarunkowania genetyczne.
Nie zmienia to jednak faktu, że w Polsce palacze stanowią zdecydowaną większość (80-95%) chorych na raka płuca. Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju tego nowotworu.
Nie pal albo rzuć i daj sobie szansę.

Rozedma płuc - nie drażnij oskrzelików
Rozedma płuc to przewlekła choroba, która polega na nieprawidłowym powiększeniu przestrzeni powietrznych wokół oskrzelików, co sprzyja destrukcji ich ścianek. W konsekwencji dochodzi do wzmożonego upowietrznienia płuc, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości pęcherzyków płucnych.
Podstawą profilaktyki rozedmy płuc jest uniknięcie palenia tytoniu, w tym biernego oraz unikanie czynników drażniących płuca, takich jak zanieczyszczenia powietrza, opary chemiczne i pyły.

Zapalenie płuc - bywa początkiem problemów
Stan zapalny w płucach może być skutkiem zakażenia bakteryjnego jak i wirusowego. Nie dość, że zaostrza przebieg chorób przewlekłych, może doprowadzić do ciężkich powikłań, jak zapalenie opłucnej, ropień płuc, niewydolność oddechowa, sepsa czy zapalenie mięśnia sercowego.
Niezwykle ważnym elementem profilaktyki, szczególnie wskazanym u osób starszych, są szczepienia ochronne, zwłaszcza przeciw pneumokokom, COVID-19, grypie i RSV.

Pylica - choroba nie tylko zawodowa
Pylica płuc to przewlekła choroba układu oddechowego będąca skutkiem wdychania pyłów, które wywołują zwłóknienie i stan zapalny w tkance płucnej.
Najczęściej występuje u osób pracujących w przemyśle górniczym, budowlanym, hutniczym i innych zawodach związanych z narażeniem na pyły.
Elementem profilaktyki jest przede wszystkim przestrzeganie zasad BHP, przez lata lekceważonych, co skutkuje wciąż częstym rozpoznawaniem pylicy.

POChP - znowu masz wpływ
Przewlekła obturacyjna choroba płuc charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, zazwyczaj związanym ze stanem zapalnym w oskrzelach i płucach w wyniku działania szkodliwych gazów i pyłów.
Palenie papierosów (także bierne) i wdychanie szkodliwych substancji to główni sprawcy POChP. Czasem choroba jest uwarunkowana genetycznie.
POCHP sprzyja astma i nadreaktywność oskrzeli, więc podstawowe zasady profilaktyki są takie same, jak u astmatyków i alergików.