Biegunka

Biegunka, nazywana także rozwolnieniem, to stan polegający na częstym oddawaniu nadmiaru kału o zmienionej konsystencji – płynnej lub półpłynnej. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że mianem rozwolnienia powinno się nazywać już powyżej 3 wypróżnień na dobę. Objawom ze strony przewodu pokarmowego często towarzyszy gorączka, kurczowe bóle brzucha oraz ogólne osłabienie i wyczerpanie.

Zespół jelita drażliwego (w skrócie IBS) dawniej nazywano nerwicą jelit. IBS to przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, której przyczyny nie są znane. Podstawowe objawy to zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia), bóle brzucha i wzdęcia. Jak przebiega leczenie zespołu jelita drażliwego?
Choroby jelit to częsta przyczyna problemów i dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto wiedzieć, jakie inne objawy mogą świadczyć o chorobach jelit oraz jakie są najczęstsze schorzenia tych odcinków przewodu pokarmowego.
Większość Polaków stoisko mięsne odwiedza kilka razy w tygodniu. Szynka na kanapkę, schab na niedzielny obiad czy parówki na kolację. Pięknie poukładane mięsa i idealnie pokrojone wędliny aż zachęcają do kupienia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kiedy ekspedientka podaje nam wędlinę?
Eksperci gastroenterologii przedstawili nową, dość kontrowersyjną teorię. Sugerują, że schorzenie, które wiąże się z uczuciem ucisku, bólów skurczowych w brzuchu, biegunkami oraz wzdęciami, może być spowodowane… grawitacją. Szczegółowy opis opublikowano na łamach czasopisma "American Journal of Gastroenterology".
Zatrucie pokarmowe nie tylko jest kłopotliwe, ale przede wszystkim świadczy o gwałtownej reakcji organizmu na szkodliwe patogeny. Zatruciu pokarmowemu najczęściej towarzyszą objawy ze strony układu pokarmowego, choć nie tylko. Jak leczyć zatrucie? Co jeść przy zatruciu pokarmowym? Oto kilka sprawdzonych i bezpiecznych metod leczenia.
Dlaczego stolec zmienił kolor na zielony – i czy jest to powód do niepokoju? To pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowie komuś, kto widzi w toalecie zielony stolec. Tymczasem w większości przypadków nie ma się czym martwić, bo powody zmiany koloru stolca na zielony często bywają związane z dietą. Ale są sytuacje, kiedy warto to zbadać.
Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, gdyż może mieć u nich bardzo ciężki przebieg. Na czym polega leczenie biegunki podróżnych? Czy zawsze potrzebny jest antybiotyk? Jak jej zapobiegać?
Domowe sposoby na biegunkę pomogą nam szybko uporać się z tą uciążliwą dolegliwością. Biegunka o niewielkiej sile, która trwa tylko kilka dni, nie wymaga leczenia farmakologicznego, dlatego nie zawsze trzeba korzystać z porady lekarza. Jednak nawet krótkotrwała laksacja może spowodować szereg problemów zdrowotnych, np. odwodnienie organizmu. Sprawdź domowe sposoby na biegunkę.
Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapalenia jajników. Gdy jest pulsujący, może świadczyć o tętniaku aorty. Jakie jeszcze choroby może oznaczać ból brzucha z lewej strony? Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?
Węgiel aktywny, określany również jako węgiel aktywowany lub węgiel leczniczy, ma postać czarnych tabletek i znalazł zastosowanie przede wszystkim jako środek na biegunkę, zatrucia. Podawanie węgla aktywowanego jest stosunkowo bezpieczną i efektywną metodą leczniczą. Niektórzy lekarze uważają, że jest ona skuteczniejsza niż płukanie żołądka. Węgiel aktywny wykorzystywany jest też kosmetyce - na przykład w maseczkach oczyszczających. Jakie jeszcze właściwości ma węgiel leczniczy i jakie jest dawkowanie?
Biegunka przytrafia się każdemu raz na jakiś czas. Zwykle jest wynikiem infekcji i mija po kilku dniach. Jeśli jednak przedłuża się ponad okres dwóch tygodni, świadczy o silnym zakażaniu i słabej odporności. Zobacz, co trzeba wtedy zrobić, aby wspomóc organizm w walce z chorobą i nie dopuścić do odwodnienia.
Zawroty głowy, mdłości i nudności - ich przyczyną mogą być nie tylko dolegliwości żołądkowo- jelitowe, takie jak niestrawność czy zatrucie. Nudności mogą wskazywać także na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet ma zawał serca. Nudności mogą być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Sprawdź, co powoduje nudności.

Biegunka trwająca krótko, maksymalnie do 2 tygodni, klasyfikowana jest jako ostra, natomiast objawy utrzymujące się powyżej 4 tygodni to biegunka przewlekła.

Ostre stany biegunkowe najczęściej są spowodowane zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. Najpopularniejsze gatunki wirusów wywołujące ten objaw kliniczny u niektórych chorych to m.in. rotawirusy, norowirusy, adenowirusy, a także koronawirusy (w tym COVID-19). Z kolei szczepami bakterii chorobotwórczych powodującymi biegunki są głównie Escherichia coli oraz rodzaje Salmonella lub Shigella lub Vibrio. To właśnie te bakterie są odpowiedzialne za szczególnie popularne w okresie letnim zakażenia pokarmowe (powstałe po spożyciu nieświeżych pokarmów) oraz biegunkę podróżnych.

Czasami ostra biegunka może być niespecyficzną reakcją naszego organizmu na różne grupy leków (np. cytostatyków stosowanych w leczeniu nowotworów, niektórych hormonów czy antybiotyków) lub toksyn (alkohol lub zatrucie grzybami).

Najczęściej organizm człowieka jest w stanie sam poradzić sobie z biegunką, a stan ten nie wymaga specjalistycznego leczenia. Groźniejsza jest zdecydowanie przewlekła forma biegunki, która może sygnalizować rozwój poważnych chorób ogólnoustrojowych, zaburzeń trawienia lub uszkodzenie tkanek jelita. Przy podejrzeniu takiego schorzenia warto obserwować konsystencję wydalin, ewentualne ślady krwi, śluzu oraz specyficzny zapach w celu dalszej diagnostyki.

Najpoważniejszym powikłaniem długotrwałego rozwolnienia jest masowa utrata wody i elektrolitów z organizmu. Pogłębiające się odwodnienie może być nawet stanem grożącym śmiercią, zwłaszcza w krajach afrykańskich, gdzie co roku z powodu biegunki umiera kilkaset tysięcy dzieci.