Patologia ciąży

Pod pojęciem patologii ciąży rozumie się nieprawidłowości w jej przebiegu lub wystąpienie innych powikłań stanowiących ryzyko dla zdrowia lub życia matki lub dziecka. Oddziały patologii ciąży znajdują się najczęściej bezpośrednio przy Oddziałach ginekologiczno-położnicych tak, aby w razie potrzeby przyszłą mamę można było szybko poddać odpowiedniej diagnostyce lub leczeniu. Pobyt na Oddziale patologii ciąży nie musi być równoznaczny z ciężką lub nieodwracalną chorobą.

Progesteron jest głównym przedstawicielem jednej z dwóch najważniejszych grup żeńskich hormonów płciowych - gestagenów. Nazwa progesteronu wiąże się z najważniejszą funkcją tego hormonu – działaniem prociążowym (z łaciny pro gestationem – dla utrzymania ciąży). Gdzie powstaje progesteron i jak działa? W jaki sposób jest wykorzystywany w medycynie?
Justyna Kosela - dziennikarka TVN24 jest w zaawansowanej ciąży. Kobieta trafiła na oddział patologii ciąży, gdzie walczyła o zdrowie swojego dziecka. Pobyt w szpitalu skłonił ją do rozważań i refleksji, którymi podzieliła się z Internautami we wpisie na swoim Instagramie.
Powikłania śródporodowe, a także powikłania poporodowe to wszystkie problemy, które dotyczą młodych mam. Niektóre są stosunkowo łatwe do opanowania i można to czynić korzystając z tzw. domowych sposobów, inne są na tyle poważne, że wymagają podjęcia interwencji lekarskiej. Warto przed rozwiązaniem ciąży odbyć rozmowę z lekarzem prowadzącym, nie tylko na temat samego przebiegu porodu, ale także o możliwych wczesnych i późnych powikłaniach oraz o sposobach radzenia sobie z nimi.
Kiedy wreszcie urodzę? Coraz częściej zadajesz sobie to pytanie. Termin porodu minął parę dni temu, ale dziecku najwyraźniej nie spieszy się na świat. Czy są sposoby na przyspieszenie porodu?
Ciąża to okres życia, podczas którego powinno się unikać pewnych substancji – dotyczy to zarówno alkoholu i papierosów, jak i rozmaitych farmaceutyków. Lekarze wielokrotnie zresztą podkreślają, że ciężarne pacjentki powinny przyjmować leki wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne. Z tego powodu kobiety spodziewające się dziecka miewają wiele wątpliwości - dotyczyć one mogą m.in. leczenia zaburzeń psychicznych.
Badania prenatalne pozwalają monitorować przebieg ciąży oraz rozwój płodu począwszy od wczesnego etapu ciąży, aż do porodu. I wbrew obiegowej opinii nie służą tylko wykrywaniu poważnych wad rozwojowych u dziecka. Czym są badania prenatalne, jakie są wskazania do badań prenatalnych, jakie rodzaje badań prenatalnych dostępne są w Polsce i jakie choroby można wykryć za ich pomocą? Te pytania zadaje sobie każda kobieta spodziewająca się dziecka - warto poznać na nie odpowiedź.
Do tej pory maluszki urodzone w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach, u których zdiagnozowano przepuklinę wrodzoną oraz inne stany wymagające interwencji chirurgicznej, musiały być operowane w innych ośrodkach. Teraz noworodki otrzymają pomoc na miejscu - operacje chirurgiczne będą przeprowadzane w Klinice Patologii Noworodka SPSK-2, bez konieczności transportu do innego szpitala. Pierwsza operacja przepukliny już się odbyła, a mały pacjent czuje się dobrze i jest już w domu.
Zespół pasm owodniowych (zespół taśm owodniowych), to rzadkie schorzenie, którego przyczyny wciąż pozostają nieznane. Jego istotą jest uszkodzenie rozwijających się tkanek płodu przez odłączone pasma jednej z błon płodowych – owodni. Jakie są przyczyny wystąpienia zespołu taśm owodniowych? Jak rozpoznaje się zespół pasm owodniowych? Jakie mogą być jego powikłania? Czy można podjąć próbę leczenia jeszcze przed urodzeniem dziecka?
Atonia macicy to sytuacja kliniczna występująca po porodzie, kiedy zostaje mocno ograniczona zdolność mięśnia macicy do obkurczania. Atonia macicy w 90 procentach prowadzi do krwotoku poporodowego, będącego stanem zagrożenia życia. Leczenie niedowładu macicy polega na jak najszybszym pobudzeniu macicy do pracy, co pomaga w ewakuacji pozostałości łożyska, a ponadto hamuje krwawienie, co stanowi postępowanie prewencyjne przed wstrząsem krwotocznym.
Asymetria ułożeniowa u niemowlęcia może być zarówno stanem fizjologicznym, który wraz z upływem czasu się wyrówna, a także objawem nieprawidłowego rozwoju lub nawet ciężkiej patologii. Dzięki wczesnemu wykryciu asymetrii i wdrożeniu odpowiedniej terapii można zahamować jej pogłębianie oraz zapobiec nieprawidłowemu rozwojowi dziecka.
Hipoksja okołoporodowa (niedotlenienie okołoporodowe) to termin, którym określamy objawy, będące konsekwencją nieodpowiedniej dystrybucji tlenu w I i/lub II okresie porodu. Niedotlenienie okołoporodowe, zaliczane do najczęstszych przyczyn zgonu w okresie okołoporodowym, stanowi poważny problem neonatologiczny. Jakie są przyczyny i konsekwencje hipoksji okołoporodowej?
Obrzęk płodu nie jest specyficzną jednostką chorobową. Oznacza preagonalny objaw całego szeregu nieprawidłowości rozwojowych płodu, którym towarzyszy obecność izolowanych lub uogólnionych przesięków i/lub obrzęków tkanek płodu i popłodu, które powstały w okresie życia wewnątrzmacicznego. Jakie są objawy obrzęku płodu? Jakie postępowanie i rokowania?

Na Oddział patologii ciąży mogą trafić pacjentki, których ciąża uległa komplikacji albo wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu, ciążą mnogą albo minięciem terminu porodu. Niekiedy problem bywa znacznie poważniejszy i dotyczy np. cukrzycy lub nadciśnienia ciążowego, niewydolnością łożyska lub szyjki macicy albo innych przypadków ciąży wysokiego ryzyka.

Na Oddział patologii ciąży mogą trafić również kobiety, których stan zdrowia zaniepokoi lekarza prowadzącego lub położną i konieczne okazuje się wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Długość pobytu na Oddziale jest powiązana z przyczyną z jakiej przyszła mama na niego trafiła. W przypadku podstawowych badań pobyt taki wynosi zazwyczaj kilka dni. Jeżeli schorzenie jest poważne może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.

Przebywając na Oddziale patologii ciąży kobieta ma zapewnioną opiekę ginekologa, kardiologa, a także innych lekarzy specjalistów w zależności od okoliczności przypadku. Regularnie wykonywane są również podstawowe badania jak morfologia krwi, USG płodu i badanie częstotliwości skurczów macicy. Pogłębione badania kończą się wydaniem zaleceń lekarskich. W poważniejszych przypadkach może być to regularna konsultacja ze specjalistą, a nawet dalsza hospitalizacja. W przypadku łagodnych powikłań lekarz może zasugerować ograniczenie aktywności fizycznej lub zmiany w diecie.

Do pobytu na Oddziale patologii ciąży należy przygotować się tak jak do każdej innej hospitalizacji. Niezbędne będą środki higieny osobistej, ubrania i bielizna na zmianę, klapki oraz dowód osobisty.