Oblicz termin porodu

Oblicz termin porodu dzięki naszemu kalkulatorowi. Pamiętaj jednak, że tylko ok. 5 proc. dzieci rodzi się dokładnie w przewidywanym dniu. Poród może nastąpić nawet dwa-trzy tygodnie przed lub po wyznaczonej dacie. Obliczenie terminu porodu należy więc uznać za termin podany w przybliżeniu.

Oblicz termin porodu
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Oblicz termin porodu - skorzystaj z kalkulatora
  2. Jak obliczyć termin porodu?

Oblicz termin porodu - skorzystaj z kalkulatora

Wystarczy, że wybierzesz w kalkulatorze datę ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu, a obliczysz termin porodu.

Jak obliczyć termin porodu?

Termin porodu wskazany przez lekarza

Najbardziej precyzyjną informację dotyczącą przewidywanego terminu porodu podaje przyszłej mamie lekarz podczas badania USG, wykonywanego pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Ginekolog w trakcie badania mierzy CRL, czyli odległość między czubkiem głowy a pupą dziecka i dzięki wprowadzeniu tych danych do specjalnego programu komputerowego ustala termin porodu.

Termin porodu obliczony za pomocą kalkulatora

Natomiast obliczanie terminu porodu za pomocą kalkulatora opiera się na założeniu, że do zapłodnienia doszło najprawdopodobniej w okresie 2 tygodni od czasu ostatniej miesiączki. Dlatego zawsze należy zakładać dwutygodniowy margines błędu.

Kolejnym założeniem przy obliczaniu terminu porodu jest to, że ciąża trwa "przepisowe" 40 tygodni (okres ten liczy się od daty ostatniej miesiączki) i że długość cyklu wynosi między 21 a 35 dniami. Skorzystanie z kalkulatora, oprócz określenia przybliżonego terminu porodu, pozwala również ustalić wiek płodu, a co za tym idzie - poznawać informacje o jego rozwoju w danym tygodniu ciąży.

Sprawdź też: Kalkulator ciąży