Przelicznik kuchenny – co ile waży?

Praktyczny przelicznik kuchenny - sprawdź ile waży łyżeczka miodu? Jedna szklanka mleka - ile to ml? Sprawdź nasz przelicznik miar kuchennych.

Przelicznik miar kuchennych
Autor: Getty Images Przelicznik miar kuchennych

Zastanawiasz się, ile gramów ma łyżka? Jak odmierzyć 100 g mąki bez wagi, ile to będzie szklanek? Ile waży szklanka cukru pudru?

Niektóre dania lub ciasta można wykonać metodą „na oko” lub „do smaku”. Jednak w przypadku wielu potraw lub nauki nowych przepisów, niezbędne jest podanie dokładnej masy poszczególnych składników. To z pozoru łatwe zadanie może dostarczyć niemałych trudności. Szczególnie, gdy okazuje się, że nie posiadamy wagi kuchennej.

W przypadku ciast niedokładne odmierzenie cukru, mąki itd. może skutkować zaburzeniem proporcji, czego efektem będzie zakalec lub niepożądany smak lub konsystencja wypieku. W takim razie co robić i jak odmierzyć odpowiednią ilość gramów, dekagramów lub mililitrów? Odpowiedź jest prosta: do pomiaru użyj szklanki, łyżki lub łyżeczki.

Spis treści

 1. Ile gramów ma łyżeczka cukru? Jedna szklanka - ile to gramów mąki?
 2. Przelicznik miar i wag kuchennych
 3. Przelicznik miar i wag kuchennych – TABELA

Ile gramów ma łyżeczka cukru? Jedna szklanka - ile to gramów mąki?

Najprostszym odniesieniem co do zachowania proporcji jest przyjęcie podstawowych jednostek miary kuchennej na podstawie wody (dla której ml i g to to samo), czyli:

 • 1 szklanka ma pojemność 250 ml, czyli 250 g
 • 1 łyżka ma zawsze pojemność 15 ml, czyli 15 g
 • 1 łyżeczka ma pojemność 5 ml, czyli 5g
 • 1 kostka masła ma zawsze 250 g

Należy pamiętać, że szklanka szklance (lub kubkowi) nigdy nie jest równa z racji tego, że producenci wykonują je w najróżniejszych wymiarach. Jednak najważniejszą zasadą podczas przeliczania miar kuchennych jest zachowanie proporcji. Zatem jeśli szklanka zamiast 250 ml będzie miała 230 lub 200, to nie powinno mieć to znaczącego wpływu na efekt finalny wypieku.

Jednak czy 1 szklanka mąki, mleka lub cukru waży tyle samo, co woda? Otóż pomiar innych produktów niż woda przekłada się na nieco zmienione wartości. 1 szklanka cukru będzie miała zatem 220 g, a szklanka mąki – 170 g.

Podobnie jest w przypadku łyżek i łyżeczek. Przykładowo łyżka miodu ma 21 g, a łyżka oleju – 15.

Warto również zapoznać się z przyjętymi zasadami dotyczącymi masła, które przelicza się nie tylko na łyżki i łyżeczki, lecz także na kostki. Kostka masła ma zazwyczaj 200 g, kostka margaryny 250 g, a masło osełka – 300.

Rozbieżności występują także w przypadku drożdży. Drożdże mogą być świeże oraz suszone, przez co znacznie różnią się masą. 5 g drożdży suszonych składa się na 10 g drożdży świeżych, zatem zastępując świeże - suszonymi, należy dać ich dwa razy więcej.

Zdaniem eksperta: Czy warto liczyć kalorie?
Warto wiedzieć

Warto również znać przykładowe wymiary poszczególnych blaszek do pieczenia. Tortownica o średnicy 26 cm pomieści 10 szklanek ciasta. Forma na babkę o średnicy 22 cm, to 12 szklanek ciasta.

Keksówka, czyli forma prostokątna o wymiarach 22x12 cm, to 8 szklanek ciasta, natomiast na formę kwadratową 22x22 cm składają się dwie keksówki.

Największa forma, czyli blaszka prostokątna, ma wymiary 22x33 cm i zmieści aż 15 szklanek ciasta.

Przelicznik miar i wag kuchennych

Aby dokładnie odmierzyć wagę i ilość poszczególnych produktów typu mąka, cukier, śmietana, mączka ziemniaczana, olej warto skorzystać z przelicznika miar kuchennych.

Nasz przelicznik miar i wag kuchennych ułatwi ci dokonanie stosownych przeliczeń i zachowanie idealnych proporcji. Wypróbuj nasz kalkulator miar kuchennych i ciesz się gotowaniem.

Jak korzystać z przelicznika miar i wag? Najpierw wybierz produkt z listy, następnie kierunek przeliczania miar i wag: z mililitrów na gramy lub z gramów na mililitry, na koniec wpisz wartość miary/wagi, np. 100.

Po kliknięciu "oblicz" otrzymasz wynik przeliczenia miar. Możesz też przeliczać szklanki na łyżki/łyżeczki i odwrotnie - łyżki/łyżeczki na szklanki, a także łyżki na łyżeczki i łyżeczki na łyżki, jeśli takiego przelicznika wymaga przepis.

Przelicznik kuchenny ułatwi przeliczanie szklanek, łyżek i łyżeczek na gramy i odwrotnie. Gdy w przepisie zalecają użycie np. 125 g mąki, a ty nie masz pod ręką wagi, za miarkę może posłużyć ci właśnie szklanka, łyżka i łyżeczka.

Przelicznik miar i wag kuchennych – TABELA

Dane dotyczące wagi i objętości danych produktów można również sprawdzić w poniższej tabeli.

ile g w szklance (250 ml) Ile g w łyżce (15 ml) Ile g w jednej łyżeczce (5 ml)
cukier 220 g 15 g 5 g
mąka 170 g 10 g 3 g
woda 250 g 15 g 5 g
mleko 250 g 15 g 15 g
miód 350 g 21 g 7 g
masło 20 g 7 g
sól 300 g 19 g 6 g
olej 225 g 15 g 5 g
kakao 125 g 7 g 2,5 g
śmietana 30% 270 g 16 g 5 g
śmietana 18% 220 g 12 g 4 g
Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

 • Diety dostępne bez wychodzenia z domu
 • Listy zakupowe dostosowane do typu diety
 • Baza ponad 2000 posiłków
 • Niezbędne informacje na temat składników
 • Opieka specjalistów ds. żywienia
 • Możliwość integrowania diety z planem treningowym

Polecamy także: