Jak przekonać 5-latka do noszenia maseczki ochronnej [PORADY]

2020-04-18 10:50

Od poniedziałku będzie można legalnie wyjść z dzieckiem na spacer do parku. Ale z zasłoniętymi ustami i nosem - z tego obowiązku zwolnione są tylko dzieci, które nie ukończyły czterech lat. Rodzice nieco starszych dzieci mają więc nie lada problem: jak przekonać 5-latka do noszenia maseczki ochronnej? I jak dopilnować, by dziecko w maseczce ochronnej było bezpieczne?

Jak przekonać 5-latka do noszenia maseczki ochronnej [PORADY]
Autor: Getty Images

Wbrew pozorom problem wcale nie jest wydumany: wielu dorosłym maseczka ochronna, którą trzeba nosić z powodu koronawirusa utrudnia normalne funkcjonowanie - a co dopiero dzieciom, które naprawdę trudno jest przekonać, że zasłanianie ust i nosa w miejscu publicznym jest nie tylko obowiązkowe, ale również konieczne.

Z krótkich doświadczeń rodziców (bo maseczki obowiązkowe są dopiero od 16 kwietnia) wynika, że mało który 5-latek akceptuje noszenie maseczki ochronnej, nie chcą ich nosić również starsze dzieci.

Jednak jest to obowiązkowe, by móc z dzieckiem wyjść z domu - usta i nos można co prawda zasłonić chustką, jednak zdaniem ekspertów jest to najmniej bezpieczny sposób. Podpowiadamy więc, jak przekonać pięciolatka do noszenia maseczki ochronnej.

Kup maseczkę ochronną z ulubionym bohaterem. Wbrew pozorom nie jest to trudne: wielorazowe maseczki ochronne dla dzieci dostępne są w bardzo szerokiej gamie wzorów. Bez problemu można więc kupić - choćby na Allegro - maseczkę z kucykami Pony, bohaterami Psiego Patrolu czy Świnką Peppą. Możesz ją też uszyć sama, korzystając z instrukcji Ministerstwa Zdrowia. 

Wybierz maseczkę ochronną z najbardziej komfortowego materiału. Niektórym dzieciom bardziej będzie odpowiadała wielorazowa maseczka ochronna z tkaniny, innym - lekka jednorazowa maseczka chirurgiczna. Trzeba to sprawdzić metodą prób i błędów.

Załóż maseczkę ochronną ulubionej lalce lub misiowi. Jeśli twoje dziecko nie rozstaje się z przytulanką nawet na spacerze, niech zabawka też ma własną "maseczkę" - na przykład z kawałka wzorzystego materiału.

Pokaż, że koledzy i koleżanki też noszą maseczki ochronne. Warto umówić się z rodzicami znajomych dziecka (bo zapewne też mają podobny problem) i poprzesyłać sobie zdjęcia swoich pociech w maseczkach. Być może taki podstęp skutecznie skłoni 5-latka do noszenia maseczki ochronnej?   

Dawaj dobry przykład. 5-latek chętniej będzie nosił maseczkę, gdy zobaczy, że to samo robią rodzice, rodzeństwo, sąsiedzi.

Spróbuj przekonać, że to fajna zabawa. Z zakładania i noszenia maseczki można też stworzyć wesoły rytuał: zakładać i zdejmować w rytm muzyki, czy na tę okoliczność wymyślić jakiś zabawny wierszyk. Można np. bawić się w lekarza, w czym pomoże dokładne mycie rączek przed zakładaniem maseczki.

O tym trzeba pamiętać

Gdy już uda ci się przekonać 5-latka do noszenia maseczki ochronnej, należy kontrolować, czy nosi ją w odpowiedni sposób.
Przede wszystkim pilnować, by maseczka szczelnie zasłaniała nos i usta i nie zsuwała się z nich podczas spaceru czy jazdy na rowerku. I by dziecko nie dotykało jej rękoma - jeśli potrze nimi później oczy, może w ten sposób zarazić się koronawirusem, jeśli wirus będzie obecny na maseczce. Jeśli jednak dotknie - a jest to niemal pewne - od razu zdezynfekuj mu rączki preparatem na bazie alkoholu.

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL