Koronawirus w Polsce. Jak uszyć maseczkę zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia? [INSTRUKCJA]

2020-04-17 13:08

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza, a za chodzenie po ulicach bez zakrytych ust i nosa można dostać wysoki mandat. Ale każdy z nas może sam uszyć sobie maseczkę ochronną. Nie potrzeba specjalnych umiejętności: wystarczy kawałek materiału, dwie gumki i nici. A jak ją uszyć? Szczegóły w instrukcji, jaką opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Jak uszyć maseczkę zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia? [INSTRUKCJA]
Autor: Getty Images

Maseczki ochronne to niezły biznes: jedna sztuka kosztuje - w zależności od punktu sprzedaży i jakości wykonania - średnio od 8 do nawet 30 zł. Zważywszy na to, że jedna maseczka to za mało - na cały dzień potrzebujemy ich co najmniej trzech, ale jeszcze lepiej mieć większy zapas, bo przecież trzeba je regularnie prać - najtaniej szyć je sobie samodzielnie. Zwłaszcza, że wcale nie jest to skomplikowane.

By uszyć własną maseczkę ochronną na koronawirusa, potrzebujesz dwóch kawałków bawełny, dwóch gumek lub elastycznych sznureczków, a także maszynę do szycia - jednak stosując się do tej instrukcji maseczkę ochronną można również uszyć w ręku, choć zajmuje to odpowiednio więcej czasu.

Do uszycia maseczki możesz wykorzystać dowolną tkaninę, ważne, by miała gęsty splot. Badania naukowców z Uniwersytetu w Cambridge udowodniły, że na maseczkę ochronną najlepsza jest bawełna z domieszką sztucznych włókien.

Koronawirus w Polsce. Jak uszyć maseczkę zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia? [INSTRUKCJA]
Autor: Materiały prasowe

Z materiału trzeba wykroić dwa prostokąty o podanych na grafice Ministerstwa wymiarach, ułożyć je w określony sposób, zszyć wg wskazówek na rysunku, a następnie przez tunele w tkaninie przeciągnąć gumki - lub sznurek, jeśli nie masz gumek (wtedy trzeba pamiętać, by był odpowiedniej długości) - i wykończyć.

Gotowe? To warto sprawdzić jeszcze, czy uszyta samodzielnie maseczka ochronna na pewno będzie odpowiednio cię chroniła. 

Kancelaria Premiera przypomina na poniższej grafice, jakie cechy powinna mieć dobra wielorazowa maseczka ochronna:

Cechy maseczki
Autor: Materiały prasowe

Maseczkę ochronną możesz również uszyć, stosując się do wskazówek z poniższego filmu:

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL

Polecamy także: