Jak zdjąć maseczkę jednorazową i gdzie ją wyrzucić? Mamy zalecenia Ministerstwa Zdrowia

2020-04-16 8:06
Jak bezpiecznie zdjąć i gdzie wyrzucić maseczkę jednorazową? Ministerstwo Zdrowia radzi
Autor: Getty Images

Odpowiedź na pytanie, jak zdjąć maseczkę jednorazową, powinien znać każdy, kto takich maseczek używa - zwłaszcza, teraz, kiedy koronawirus w Polsce szaleje, a od dziś musimy zasłaniać usta i nos w miejscach publicznych. Również dla własnego bezpieczeństwa warto wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie zdjąć maseczkę jednorazową.

Maseczki jednorazowe są najtańsze i najwygodniejsze. A dzięki ostatnim dostawom z ich dostępnością nie powinno być obecnie problemów. Można je kupić w wielu aptekach, a także m.in. w placówkach Poczty Polskiej oraz w sklepach sieci Żabka. Jednak specjaliści alarmują, że wciąż wiele osób nie wie, jak taką maseczkę poprawnie zdjąć i gdzie ją później wyrzucić.

Tymczasem ma to ogromne znaczenie: na maseczce może znajdować się koronawirus, i źle ją zdejmując, możemy się nim zarazić.

Poza tym badania udowodniły, że na maseczkach jednorazowych koronawirus może przetrwać nawet do siedmiu dni. Wyrzucone byle gdzie mogą więc stanowić zagrożenie zarówno dla osoby, która jej używała, jak i dla innych ludzi.

Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowało dla użytkowników maseczek jednorazowych specjalną instrukcję.

Jak bezpiecznie zdjąć i gdzie wyrzucić maseczkę jednorazową? Ministerstwo Zdrowia radzi
Autor: Materiały prasowe

A oto, jak bezpiecznie zdjąć maseczkę:

Pamiętaj, że nie wolno dotykać jej przedniej części. Jeśli maseczka wiązana jest z tyłu głowy za tasiemki, rozwiąż je. A jeśli zaczepiana jest na uszy, to najpierw zdejmij gumkę z jednego ucha, a następnie z drugiego.

Uważaj, by przypadkowo nie dotknąć maseczką twarzy.

Trzymając maseczkę za troczki lub gumki od razu wyrzuć ją do kosza na śmieci z zamykaną klapą  lub do pojemnika na odpady zmieszane.

Na koniec dokładnie umyj ręce wodą z mydłem.

Polecamy także: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.