Maseczki wielokrotnego użytku. Jak o nie dbać? Te zasady są bardzo ważne

2020-10-30 12:49

W przypadku masek jednorazowych zasada jest prosta: można ich użyć, jak sama nazwa wskazuje, tylko raz. Proces dbania o maseczkę komplikuje się jednak przy asortymencie wielokrotnego użytku. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie bardzo ważne zasady w tym temacie.

Radomski teatr szyje maski
Autor: FB: Teatr Powszechny w Radomiu

Dostępność masek jednorazowych i tych wielokrotnego użytku nieco się poprawiła, odkąd wiele organizacji postanowiło wesprzeć tych, którzy mieli problem ze znalezieniem swojego egzemplarza. Zasady dotyczące korzystania z maseczek nie dla wszystkich są jednak jasne, a warto je znać, ponieważ od 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa w Polsce będzie obowiązkowe. To z uwagi, rzecz jasna, na szalejącą pandemię koronawirusa na świecie.

W przypadku masek jednorazowych sprawa jest prosta. Eksperci zalecają, by po jednym użyciu, jak sama nazwa wskazuje, wyrzucić taką maskę. Jest ona jednak odpadem medycznym, więc nie możemy wyrzucić jej do normalnego kosza, tylko właśnie do tego typu odpadów.

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy pod lupę bierzemy maski wielokrotnego użytku. Jak o nie dbać? Jak często je myć, dezynfekować? Czy trzeba je wyprasować? Czy tego typu zabiegi mogą być powtarzane w nieskończoność, czy jednak maska w końcu straci swoje działanie i trzeba będzie ją wyrzucić? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze zasady w jednym miejscu.

Dużym plusem masek wielokrotnego użytku, które zostały uszyte z odpowiedniego materiału, jest właśnie to, że nie trzeba wyrzucić ich po każdorazowym użyciu. Musimy jednak we właściwy sposób o nie zadbać. Istotną kwestią jest w tym przypadku pranie masek. Eksperci mówią, że najlepiej robić to w temperaturze co najmniej 60 stopni przez minimum 45 minut.

Co istotne, maski wielorazowe nie mogą być prane z innymi rzeczami! A samą czynność należy wykonać tuż po powrocie do domu, kiedy na zewnątrz używaliśmy maski. Należy ją ostrożnie zdjąć i wyprać. Wówczas maleje ryzyko, że bakterie przedostaną się z niej na inne rzeczy w naszym domu. Jeśli jednak nie możemy prania wykonać od razu, możemy schować maskę np. w foliowym worku i szczelnie go zamknąć, aż do prania.

Gdy maska zostanie już wyprana i wyschnie, ważna jest jeszcze jedna czynność, którą należy wykonać, a mianowicie: prasowanie. Najlepiej zrobić to w maksymalnej temperaturze. Później maskę trzeba przechowywać w czystym miejscu, póki znów nie będziemy z niej korzystać. 

Tego typu czynności nie możemy oczywiście wykonywać w nieskończoność. Maski wielokrotnego użytku również tracą swoje właściwości ochronne po dłuższym czasie użytkowania. Mogą się zniszczyć, rozerwać, istnieje też możliwość pojawienia się drobnych uszkodzeń w materiale. To znak, że pora zmienić maskę. 

Warto podkreślić, że z danej maski wielokrotnego użytku może korzystać tylko jedna osoba, nawet po jej wypraniu nie powinniśmy dzielić się nią z innymi. Oprócz maski, nasze bezpieczeństwo zwiększą na pewno rękawice ochronne. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w nie.

Radomianka szyje maski dla wszystkich chętnych