Koronawirus w Polsce: jak zrobić filtr do maseczki w domu

2020-04-09 17:59

Czy maseczka zrobiona domowym sposobem zatrzyma koronawirusa? To możliwe - ale tylko, jeśli będzie miała odpowiedni filtr. Jak i z czego go zrobić?

Koronawirus w Polsce: jak zrobić filtr do maseczki w domu
Autor: Getty Images

Urzędnicy w USA już zalecili, by podczas pandemii zakrywać twarz. W Polsce póki co takie zalecenie oficjalnie nie obowiązuje, choć wielu lekarzy już apeluje, byśmy nosili maseczki - nawet takie domowej roboty, skoro nie sposób kupić ich w sklepach, nawet jeśli są, to w horrendalnie wysokich cenach. Dlatego Polacy sami szyją sobie maseczki.

Z czego najlepiej uszyć taką maseczkę?

To pytanie zadajemy sobie nie tylko my. Naukowcy z całego świata zbadali kilkadziesiąt materiałów po to, by ocenić, który z nich najlepiej filtruje mikroskopijne cząsteczki.

W testach najlepiej wypadły oczywiście profesjonalne filtry HEPA, jednak dla przeciętnego użytkownika są one niedostępne. Dobrym zamiennikiem mogą być worki do odkurzaczy, zwłaszcza te wykonane z filtrów HEPA, złożone w kilka warstw poszewki na poduszki, grube, ale miękkie tkaniny - takie jak flanela, a także filtry do kawy stosowane w ekspresach przelewowych. 

Warto wiedzieć

Istnieje sposób, by ocenić, czy materiał, który masz w domu, nadaje się na maskę. To tzw. test światła - jego wykonanie zaleca dr Scott Segal, anestezjolog z Wake Forest Baptist Health. Wystarczy zbliżyć materiał do źródła światła, np. lampy - im mniej światła przenika przez tkaninę, tym bezpieczniejsza będzie maseczka.

Skuteczny filtr do domowej maseczki

Wielkość koronawirusa nie przekracza 0,1 mikrona - by maseczka skutecznie go zatrzymała, musi mieć filtr. Profesjonalne maski mają filtry, na których wirusy po prostu osiadają, jednak nikt z nas w domowych warunkach nie jest w stanie zrobić filtra, jakie montowane są w profesjonalnych maseczkach. 

Z czego więc taki filtr wykonać w domowych warunkach? To pytanie również dręczyło naukowców, chodziło bowiem o to, by znaleźć materiał, który jest łatwo dostępny, a zarazem na tyle gęsty, by wychwycić cząsteczki wirusa, i na tyle przewiewny, by dało się przez niego oddychać.

Przy badaniu różnych kombinacji tkanin i filtrów pracowali m.in. naukowcy z Missouri. Grupa pod przewodnictwem Yang Wanga, adiunkt inżynierii środowiska na Uniwersytecie Nauki i Technologii w Missouri przebadała kilkanaście typów filtrów, w tym filtry HEPA i filtry antyalergiczne HVAC, a także szereg tkanin, z których filtry o skuteczności choćby zbliżonej do tych profesjonalnych każdy mógłby wykonać sobie w domu.

Wyniki ich badań okazały się zaskakujące: badacze odkryli, że względnie skuteczną zaporą dla wirusa może być poszewka na poduszkę (złożona tak, by miała cztery warstwy), która zatrzymuje prawie 60 proc. cząsteczek, a także filtry do kawy - ułożone w trzech warstwach wykazują skuteczność filtracji od 40 do 50 proc (ich wadą jest jednak to, że gorzej się przez nie oddycha). Skuteczne mogą być również filtry z worków do odkurzacza

Z kolei testy przeprowadzone w Wake Forest Institute for Regenerative Medicine w Winston-Salem wykazały bardzo dobre wyniki w przypadku domowych masek z użyciem pikowanej tkaniny, np. cienkich narzut. Dr Segal z Wake Forest Baptist Health, który prowadził to badanie, zauważył, że w narzutach zwykle stosuje się bawełnę wysokiej jakości i o dużej gęstości nici. Najlepsze z testowanych przez niego domowych masek były tak dobre jak maski chirurgiczne lub nawet nieco lepsze, wykazując od 70 do 79 procent filtracji. 

Najskuteczniejsze, zdaniem naukowców, projekty to maska ​​wykonana z dwóch warstw wysokiej jakości „bawełny pikowanej” o wysokiej jakości, dwuwarstwowa maska ​​wykonana z grubej tkaniny batikowej oraz dwuwarstwowa maska ​​z wewnętrzną warstwą flaneli i zewnętrzną warstwą bawełnianą.

Zobacz, jak poprawnie zakładać i zdejmować maseczkę - wyjaśnia to lekarz:

Jak zakładać i nosić maski - lekarz wyjaśnia

Jak zrobić maseczkę z filtrem z worka do odkurzacza, zobaczycie  na tym filmie:

CDC opublikowało również wzór maski bez szycia stworzonej z bandanki i filtra do kawy - instrukcję jak ją zrobić, znajdziecie poniżej: 

Koronawirus w Polsce: jak zrobić filtr do maseczki w domu
Autor: redakcja na podstawie materiałów CDC źródło: CDC

Z kolei na tym filmie można zobaczyć, jak wykonać domowy filtr do maseczki z filtrów HEPA:

A jak zrobić sobie własną maseczkę?

W najlepszej sytuacji są osoby, które mają maszynę do szycia i potrafią z niej skorzystać. Wystarczy wtedy stosować się do tych instrukcji:

Nie masz maszyny? Maseczkę możesz zrobić w inny sposób, np.  uszyć w ręku, korzystając z poniższej instrukcji:

Koronawirus w Polsce: jak zrobić filtr do maseczki w domu
Autor: Getty Images

Czy do tej pory nosiliście maseczki? Powiedzcie nam:

Polecamy także: