Jak bezpiecznie jeździć autem w czasach pandemii?

2020-03-27 13:54

Mogłoby się wydawać, że jazda autem jest najbezpieczniejszym sposobem poruszania się po mieście. Nie jest to do końca prawda. Byłoby tak, gdybyśmy zawsze wsiadali do niego idealnie czyści, a tak przecież nie jest.

Jazda samochodem w czasach koronawirusa
Autor: Getty Images

Jak donoszą naukowcy w "The New England Journal of Medicine", koronawirus SARS CoV-2 utrzymuje się na różnych powierzchniach od kilku godzin do nawet kilku dni. Wszystko zależy od temperatury otoczenia i wilgotności powietrza. Przykładowo:

 • na plastiku może się utrzymać przeciętnie ok. 72 godzin
 • na powierzchniach metalowych i szklanych - nawet do 9 dni (dla porównania - wirus grypy utrzymuje się w takim miejscu przez zaledwie 48 godzin),
 • w powietrzu nawet do 3 godzin.

Jeśli zatem wsiądziemy do samochodu z brudnymi rękami, na których jest wirus, z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że on już tam zostanie na jakiś czas i może być groźny zarówno dla nas, jak i dla osób, które będziemy wieźć samochodem.

Ile koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach?
Autor: Mariusz Sawicki

Spis treści:

  1. Koronawirus w samochodzie - co dezynfekować
  2. Jak dbać o wnętrze samochodu
  3. Jak bezpiecznie tankować
  4. Ile osób możemy przewozić w samochodzie

Koronawirus w samochodzie - co dezynfekować

Podstawą w walce z koronawirusem jest zatem utrzymanie prawidłowej higieny rąk. Bo to na nich przenosi się najwięcej patogenów. Nie wsiadajmy zatem do samochodu od razu po wizycie w sklepie - wcześniej umyjmy ręce lub je odkaźmy płynem antybakteryjnym. 

Dla bezpieczeństwa lepiej też dezynfekować co jakiś czas miejsca w kokpicie, których dotykamy najczęściej, czyli:

   • uchwyty przy drzwiach, przyciski lub drążki otwierania szyb,
   • kierownicę,
   • drążek skrzyni biegów,
   • wszelkie drążki i przyciski, których dotykamy w czasie jazdy, czyli kierunkowskazy, wycieraczki, przycisk od radia, klimatyzacji itd.

Każdy kierowca wie najlepiej, czego dotyka na co dzień. W tym celu warto wozić ze sobą płyn antybakteryjny na bazie 60-procentowego alkoholu. Oprócz dezynfekcji wskazane jest też regularne odkurzanie całego wnętrza.

Jak dbać o wnętrze samochodu

Naukowcy odkryli, że na statku Diamond Princess wirus roznosił się między zamkniętymi w swoich kajutach pasażerami za pośrednictwem systemu wentylacji. Dlatego bardzo ważne, by regularnie czyścić klimatyzację w samochodzie i wymieniać filtr kabinowy, który gromadzi wszelkie zanieczyszczenia. Bardzo skutecznym sposobem walki z patogenami jest odkażanie wnętrza samochodu metodą ozonowania lub ultradźwięków.

Specjaliści zalecają też zwykłe wietrzenie wnętrza samochodu. 

Jak bezpiecznie tankować

Potencjalnie największe ryzyko zakażenia występuje podczas tankowania paliwa na stacji paliw, dlatego w tych miejscach powinniśmy zachować maksimum ostrożności. Na szczęście od czasu ogłoszenia stanu epidemicznego na stacjach benzynowych są dostępne jednorazowe rękawiczki, dzięki którym nie musimy dotykać po kimś pistoletu dystrybutora. 

Płacąc za paliwo, najlepiej jest używać kart płatniczych - wtedy zmniejszymy ryzyko zakażenia koronawirusem. 

Ile osób możemy przewozić w samochodzie

Wprowadzenie obostrzenia o przemieszczaniu się maksymalnie dwóch osób nie dotyczy na szczęście samochodu. Dlatego jeśli na przykład jedziemy całą rodziną do sklepu znacznie oddalonego od naszego domu, możemy zabrać jeszcze kogoś, na przykład sąsiada, który nie posiada własnego samochodu.  

Obostrzenie nie dotyczy też taksówkarzy oraz na przykład ekip remontowych, które poruszają się na miejsce pracy w kilkuosobowych grupach. Te osoby muszą jednak szczególnie zadbać o zachowanie zasad higieny. 

KoronawirusRaport: Warszawa 27.03