Naukowcy potwierdzają: koronawirus może niszczyć wątrobę

2020-03-27 21:24

Koronawirus może trwale uszkadzać wątrobę nawet u osób, które zakażenie przeszły bezobjawowo. Naukowcy mają już pewne dowody na to, że wirus atakuje nie tylko układ oddechowy!

przekarmiona watroba
Autor: Photos.com Kłucie w boku i ucisk pod żebrami po obfitym posiłku to znak, że wątroba nie radzi sobie z nadmiarem tłuszczu i węglowodanów. Wtedy ulgę przyniosą środki rozkurczające i regulujące wydzielanie żółci.

O koronawirusie i chorobie, którą powoduje (COVID-19) wiemy coraz więcej. Naukowcy zaobserwowali teraz, że SARS-CoV-2 powoduje nie tylko niewydolność układu oddechowego, ale może uszkadzać także wątrobę

Z danych pozyskanych od pacjentów leczonych na COVID-19 w szpitalu w Pekinie ok. 11 proc. z nich, obok COVID-19, cierpiało na współistniejące schorzenia wątroby - szczególnie narażeni na jej nieprawidłowe funkcjonowanie byli chorzy z ciężkim przebiegiem choroby spowodowanej przez koronawirusa.

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>

Uszkodzenie wątroby może być spowodowane - zdaniem naukowców - wirusową infekcją komórek wątroby. Od 2 do 11 proc. chorych na COVID-19 miało biegunkę, a obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono także w kale.

Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Chaolina Huang wykazał, że chorzy na COVID-19 mają podwyższone enzymy wątrobowe (dokładnie: enzym aminotransferazy asparaginianowej). Może to być spowodowane nie tylko infekcją wirusową, ale prowadzoną farmakoterapią.

Najnowsze badania mówią, że nawet u 54 proc. pacjentów z COVID-19 rozwijają się nieprawidłowości enzymów wątrobowych w trakcie rozwoju choroby.

Polecamy też: 

Koronawirus: lista szpitali