Jak przebiega COVID-19 - analiza dzień po dniu wg Science Insider

2020-03-25 19:24 opracowanie Katarzyna Terentiew, żródło Science Insider

Science Insider prześledził możliwe scenariusze rozwoju choroby wywołanej koronawirusem, uwzględniając najnowsze dane i raporty WHO, a także analizy z naukowych publikacji. Sprawdź, jak dzień po dniu może przebiegać choroba i jak długo trwać, gdy symptomy są łagodne, umiarkowane lub gdy zaliczają się do przypadków ciężkich.

Po zarażeniu się koronawirusem SARS-CoV-2 może minąć kilka do kilkunastu dni, nim choroba się rozwinie. Może przebiegać łagodnie, bądź w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci pacjenta. Przy dobrych rokowaniach przeciętny czas, jaki mija od pojawienia się pierwszych symptomów do wyzdrowienia, to około 17 dni. Science Insider prześledził dzień po dniu możliwe scenariusze rozwoju COVID-19.

Według danych WHO zebranych w Chinach:

 • 80 procent zarażonych przechodziło chorobę w sposób bardzo łagodny lub średnio łagodny
 • 14 procent to przypadki ciężkie
 • u 6 procent zanotowano stan krytyczny.

Warto wyjaśnić, że:

 • łagodna postać choroby, nie przebiega jak przeziębienie, ale może przybrać postać o wiele groźniejszą. Wszystkie przypadki, które nie wymagały podawania tlenu, zaliczono do tej właśnie grupy
 • za cięższą postać choroby uznano wszystkie sytuacje, gdy pacjent przez duże problemy z oddychaniem wymagał podania tlenu
 • przypadki krytyczne to te, które wymagały podłączenia do respiratora lub skutkowały niewydolnością wielonarządową.

Science Insider postarał się usystematyzować, jak wyglądał przebieg choroby w każdej z czterech grup pacjentów:

 1. u tych z bardzo łagodnym przebiegiem
 2. u tych z bardziej nasilonymi objawami
 3. u pacjentów z przebiegiem ciężkim choroby
 4. w stanie krytycznym.

Pierwsze doby - pierwsze objawy

Na początku możesz myśleć, że to zwykłe przeziębienie. I może tak być w istocie, gdy jednak masz COVID-19 objawy są nieco inne i po kilku dniach mogą się nasilić.

Nim wystąpią pierwsze objawy, może minąć nawet 14 dni od momentu zarażenia.

Wielu pacjentów skarżyło się na gorączkę. Według danych WHO-China Joint Mission on COVID-19 miało ją 8 procent pacjentów, ale jedynie 44 procent przy przyjęciu do szpitala, u pozostałych pojawiła się później.

Około 8 procent pacjentów skarżyło się na objawy ze strony układu trawiennego, takie jak

Wystąpiły one na kilka dni przed objawami ze strony układu oddechowego. Jednak COVID-19 atakuje przede wszystkim układ oddechow, co oznacza, że ma swój początek i koniec w płucach.

W początkowych dobach wirus wędruje drogami oddechowymi do płuc, gdzie przenika do komórek urzęsionego nabłonka, które stanowią fizyczną barierę uniemożliwiające przenikanie patogenów.

Zaatakowane przez wirusa komórki obumierają i złuszczają się. Powstaje wydzielina. Spirala zniszczenia narasta. Im więcej wydzieliny, tym więcej komórek ulega zniszczeniu, a im więcej komórek umrze, tym większa ilość wydzieliny. Upośledza to oczyszczanie śluzowo-rzęskowe.

To tłumaczy czemu u 67,7 procent laboratoryjnie potwierdzonych przypadków jeden z głównych objawów COVID-19 to suchy kaszel. 18 procent pacjentów miało przyspieszony oddech. 33 procent skarżyło się na dużą ilość flegmy.

Kolejne symptomy od najczęstszych do najrzadziej się pojawiających to:

 1. zmęczenie
 2. ból mięśni
 3. ból gardła
 4. ból głowy
 5. dreszcze
 6. katar

Czytaj też: Kogo badać na SARS-CoV-2: czy po nowych wytycznych GIS zwiększy się liczba testów?

5. doba: duszności

WHO-China podaje, że duszności pojawiały się najczęściej w okolicach 5. dnia od zakażenia. Ale pacjenci zgłaszali się do szpitala zazwyczaj dopiero około dnia 7.

Najlżejsze przypadki, jak przeanalizował tygodnik naukowy "The Lancet", po 7 dniach od zakażenia mogły już liczyć na powrót do zdrowia. Reszta, niestety, musiała przejść zapalenie płuc w sposób łagodny do ciężkiego.

Czytaj też: Jak wygląda życie w USA w czasie epidemii?

7. doba: zapalenie płuc

Pacjenci z dobrymi rokowaniami przy zapaleniu płuc wywołanym SARS-CoV-2 wracali do zdrowia w ciągu 2-3 tygodni.

Jednak ci w stanie ciężkim doświadczali ostrej niewydolności oddechowej, która jest wynikiem zalania wydzieliną większości powierzchni oddechowej płuc. Część z tych pacjentów dochodziła do siebie przy udziale tlenoterapii i respiratorów.

Pacjenci z ostatniej grupy (w stanie krytycznym) natomiast wymagali podłączenia urządzeń podtrzymujących życie. Respiratory i maski tlenowe mają za zadanie podtrzymać czynności oddechowe - dostarczyć więcej tlenu do układu krążenia, podczas gdy płuca sobie już z tym same nie radzą.

Może się zdarzyć, że to nie zadziała, bo płuca dosłownie zatoną w wydzielinie i nie są w stanie natlenić krwi. To główna przyczyna śmierci w COVID-19.

Czytaj także: Pandemia koronawirusa: naukowcy z Imperial College London przewidują, kiedy to się skończy

Po 2 tygodniach...

Niewydolność oddechowa śmiertelnie kończyła się w 30-40 procentach tych najcięższych przypadków (badania Nature Reviews Deseace Primers), prowadząc do niewydolności wielonarządowej. Śmierć następowała między 14. a 19. dniem od zakażenia.

U pacjentów, którzy nawet wyszli ze stanu krytycznego, doszło do trwałych uszkodzeń płuc.

Osoby, które przechorowały COVID-19, opuszczały szpital po niecałych 3 tygodniach. W przypadkach ciężkich dojście do zdrowia może zająć jednak nawet do pół roku.

Czytaj też: Hongkong: "cisi nosiciele" koronawirusa utrudnią walkę z pandemią

COVID-19 przenosi się łatwo z jednej osoby na drugą dzięki rozpylanym w powietrzu przy kichaniu i kasłaniu wydzielinom, przez co łatwo i niezwykle szybko się rozprzestrzenia. Najlepszym sposobem, by się przed chorobą bronić, jest częste mycie rąk i unikanie osób, które kaszlą i kichają, oraz dezynfekcja powierzchni, których najczęściej dotykamy w ciągu dnia.

Posłuchaj, jak chronić się przed koronawirusem. Takie są zalecenia WHO. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Jak myć ręce, aby chronić się przed koronawirusem?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE