Covidowe palce - czym są? Jak wygląda ten objaw zakażenia koronawirusem?

2020-11-10 11:45 Katarzyna Hubicz

Tak zwane "covidowe palce" to jeden z objawów zakażenia koronawirusem. Często są pierwszym bądź wręcz jedynym objawem COVID-19, chociaż u wielu pacjentów pojawiają się dopiero, gdy ustąpi kaszel, gorączka czy osłabienie. Jak wyglądają covidowe palce, po czym poznać, że objaw ten może sygnalizować COVID-19? Jak łagodzić dyskomfort związany z covidowymi palcami i czy konieczny jest kontakt z lekarzem?

Covidowe palce - czym są? Jak wygląda ten objaw zakażenia koronawirusem?
Autor: Getty Images

Covidowe palce u wielu osób są jednym z pierwszych, a u wielu osób jedynym objawem COVID-19. Jednak są również obserwacje potwierdzające to, że zmiany na palcach pojawiają się, gdy ustąpi już kaszel lub gorączka

Zgodnie z danymi, jakie udostępnia Dr Ivan Bristow z londyńskiego The College of Podiatry covidowe palce - obok wysypki podobnej do odry, pokrzywki, rumienia plamkowego, wykwitów pęcherzykowych przypominających ospę wietrzną, zmian grudkowo-łuskowatych i plamicy siatkowatej należą do tzw. skórnych objawów koronawirusa  i są zaliczane do "zmian przypominających odmrożenie" (chilblain).

Spis treści

  1. Jak wyglądają covidowe palce?
  2. Covidowe palce - ile czasu utrzymuje się ten objaw?
  3. Covidowe palce - jak często występują?
  4. Covidowe palce - czy to powód do kontaktu z lekarzem?

Jak wyglądają covidowe palce?

Charakterystyczne jest, że zmiany, określane jako covidowe palce, dotyczą zarówno palców u rąk, jak i u stóp. Zmiany są asymetryczne, palce początkowo mają kolor czerwony albo fioletowy, następnie skóra pokrywa się pęcherzykami i owrzodzeniami. Palce są obrzęknięte, pieką, mogą też boleć.

Covidowe palce - ile czasu utrzymuje się ten objaw?

Covidowe palce nie są trwałym objawem - zgodnie z informacjami, jakie udostępniła podczas prezentacji wygłoszonej w Europejskiej Akademii Dermatologii w Szwajcarii dr Esther Freeman kierująca międzynarodowym rejestrem dermatologicznym COVID-19, zmiany te utrzymują się średnio około 12 dni.

Są jednak wyjątki - badacze zaobserwowali, że u niektórych osób (u których test na koronawirusa dał pozytywny wynik) zmiany te utrzymują się nawet ponad 60 dni, są również pacjenci, u których zmiany skórne, w tym covidowe palce, nie zniknęły nawet po 130 dniach od potwierdzenia zakażenia. 

Covidowe palce - jak często występują?

Z opublikowanych do tej pory informacji, w tym z artykułów opisujących blisko 1000 przypadków pacjentów z różnymi objawami skórnymi COVID-19 wynika, że covidowe palce to jeden z najczęściej zgłaszanych dermatologicznych objawów zakażenia - stanowią 40 proc. wszystkich problemów dermatologicznych u pacjentów chorych na COVID-19.

Co ciekawe, średni wiek pacjentów to 23,2 lata, co sugerowałoby, że zmiany te dotykają przede wszystkim osoby młodsze i w średnim wieku. 

Covidowe palce - czy to powód do kontaktu z lekarzem?

Zmiany koloru skóry palców, obrzęk, pojawiające się pęcherzyki, pieczenie lub ból - te sygnały powinny budzić czujność i być impulsem do kontaktu z lekarzem POZ, mogą bowiem świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Nie wolno więc ich lekceważyć.

Koronawirus w Polsce zbiera śmiertelne żniwo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE