Podejrzenie odry u pacjentki w Olsztynie. Szpital ujawnił wyniki badań

2025-07-22 10:07

Specjalistyczne badania nie potwierdziły odry u dorosłej kobiety z Warmińsko-Mazurskiego - poinformowały służby sanitarne. Wiadomo też, że wysypka na ciele chorej nie była różyczką.

Odra - objawy, przyczyny i leczenie
Autor: Getty Images/ Materiały prasowe

W ubiegłym tygodniu warmińsko-mazurski sanepid prowadził postępowanie, w którym ustalał osoby mające kontakt z pacjentką podejrzewaną o zachorowanie na odrę. Postępowanie to objęło zarówno pracowników szpitali i przychodni, jak i bliskich chorej. Osobom tym proponowano przyjęcie szczepień przeciwko odrze.

Specjalistyczne badania wykluczyły odrę u pacjentki. Wiadomo też, że wysypka na ciele chorej nie była różyczką.

Tym, których zaszczepiono nic złego się nie stało. Wręcz przeciwnie, będą na przyszłość chronieni od odry

- powiedział warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Poradnik Zdrowie: odra

Skąd podejrzenie odry w Olsztynie?

Dzisko przyznał, że problem z rozpoznaniem odry wynika z tego, że ta choroba jest notowana niezmiernie rzadko. Wielu lekarzy nie miało do czynienia z pacjentami chorymi na odrę. Przypadki odry u osób dorosłych wykrywane są w warmińsko-mazurskim 2-3 razy w roku.

Odra to choroba zakaźna, która charakteryzuje się zapaleniem błon śluzowych górnych dróg oddechowych i spojówek. Charakterystycznym jej objawem jest wysypka na skórze.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania odrze są szczepienia.

Odra: jak się objawia? dla kogo jest groźna?

Odra to wysoce zakaźna choroba wirusowa, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową – poprzez kaszel, kichanie czy bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Jej objawy to przede wszystkim:

  • wysoka gorączka,
  • kaszel,
  • katar,
  • zapalenie spojówek,
  • charakterystyczna, czerwonawa wysypka, która zaczyna się na twarzy i stopniowo obejmuje całe ciało.

Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u dzieci, osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży – należą do nich zapalenie płuc, zapalenie mózgu, a nawet śmierć.

Skuteczną formą ochrony przed odrą jest szczepienie, które znacząco zmniejszyło liczbę zachorowań na świecie. Niestety, spadek wyszczepialności w niektórych krajach doprowadził do nawrotu ognisk choroby, dlatego eksperci podkreślają, jak ważna jest kontynuacja programów szczepień.

Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki