Kaszel covidowy. Jaki kaszel przy zakażeniu koronawirusem?

2021-04-02 15:53 Katarzyna Hubicz

Kaszel to jeden z możliwych objawów zakażenia koronawirusem. Pojawia się u mniej więcej połowy osób chorujących na COVID-19 i jest dosyć charakterystyczny. Wiele osób kaszląc, zadaje sobie pytanie: czy mam koronawirusa? Warto więc wiedzieć, jaki rodzaj kaszlu może wskazywać na zakażenie koronawirusem, jak łagodzić kaszel covidowy i o co może zapytać lekarz, zanim skieruje cię na test.

Kaszel przy zakażeniu koronawirusem określany jest niekiedy jako kaszel covidowy, jest on bowiem typowy dla COVID-19 - nie oznacza to jednak, że kaszle każda osoba zakażona.

Jako że koronawirus atakuje drogi oddechowe, kaszel - jeśli się pojawi - jest jednym z pierwszych objawów zakażenia, ale szybko mogą dołączyć do niego kolejne, przede wszystkim gorączka i zmęczenie. Jak sprawdzić, czy kaszel wywołany jest przez koronawirusa, skoro równie dobrze może on być objawem zwykłego przeziębienia albo innej infekcji?

Spis treści

 1. Jaki kaszel przy zakażeniu koronawirusem? 
 2. Kaszel covidowy - o co zapyta lekarz?
 3. Jak łagodzić kaszel wywołany koronawirusem?

Jaki kaszel przy zakażeniu koronawirusem? 

To, czy kaszel faktycznie wywołany jest przez koronawirusa, może ocenić tylko lekarz. Można to jednak podejrzewać na podstawie brzmienia kaszlu i towarzyszących mu dolegliwości.

Kaszel przy koronawirusie:

 • jest uporczywy i suchy (nieproduktywny), COVID-19 podrażnia bowiem tkankę płucną. Nie ma wydzieliny, a atak kaszlu zwykle zaczyna się od tylnej części gardła. Dźwięk, jaki powstaje w trakcie kasłania jest szczekający
 • towarzyszy mu duszność i ból mięśni
 • w miarę upływu czasu i postępu choroby kaszląc, odczuwasz coraz większą zadyszkę
 • jeśli w przebiegu COVID-19 dojdzie do zapalenia płuc, to rodzaj kaszlu się zmienia. W miarę postępu infekcji pęcherzyki płucne mogą wypełniać się płynem i kaszel staje się mokry. Na tym etapie plwocina może stać się pienista i zabarwiona krwią.

Kaszel covidowy - o co zapyta lekarz?

Jeśli kaszlesz i masz podstawy by sądzić, że kaszel wywołany jest przez koronawirusa, ale twój stan nie wymaga wzywania pogotowia, umów się na teleporadę. W jej trakcie lekarz, by znaleźć przyczynę kaszlu, może ci zadać kilka pytań - warto wcześniej przygotować sobie na nie odpowiedzi.

 • jak długo trwa kaszel? Czy są  to dni, tygodnie, miesiące?
 • kiedy kaszel jest najbardziej intensywny? W nocy, nad ranem, w ciągu dnia?
 • jak brzmi kaszel? Czy jest suchy, mokry, szczekający, głośny, miękki?
 • czy kaszel wywołuje takie objawy, jak wymioty, zawroty głowy, bezsenność lub coś innego?
 • jak intensywny jest kaszel? Czy przeszkadza w codziennych czynnościach?
 • czy towarzyszy mu spłycenie oddechu (duszność)?
 • czy oprócz kaszlu odczuwasz inne objawy, takie jak zmęczenie, bóle mięśni, masz gorączkę?
materiał partnera
Usuń nawet 99,9% wirusów z powietrza w swoim domu

Dom to miejsce, o które chcemy szczególnie zadbać. Czysty dom to nasza wizytówka. Sprzątamy w nim, odkurzamy, czyścimy, ale czy odpowiednio dbamy o jakość powietrza w domu? Wirusy i bakterie nie tylko osiadają na meblach, ale przede wszystkim są w powietrzu i przyczyniają się do częstych chorób i infekcji. Jak je usunąć?

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/50 usuwa 99,9% wirusów z powietrza przechodzącego przez filtr* co jest niezwykle ważne szczególnie teraz, gdy świat zmaga się z pandemią koronawirusa.

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan jeszcze dokładniej wykrywa i usuwa groźne cząsteczki, nawet te 800 razy mniejsze od smogu, czyli najbardziej niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia i drobnoustroje.

* Test redukcji drobnoustrojów przeprowadzony w Airmid Health group Ltd., testowany w komorze testowej o pojemności 28,5 m3 skażonej wirusem grypy A (H1N1). Sam oczyszczacz powietrza nie chroni przed Covid-19, ale może być częścią planu ochrony Ciebie i Twojej rodziny, aby pomóc w wentylacji i utrzymaniu czystego powietrza (Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych).

Jak łagodzić kaszel wywołany koronawirusem?

Najlepiej stosować się do zaleceń lekarza wydanych podczas teleporady - jednym z nich może być np. stosowanie preparatów przeciwkaszlowych, zwłaszcza na noc po to, by złagodzić kaszel i by nie zakłócał on snu.

Lekarz może zalecić także zażywanie leków, dzięki którym kaszel zmieni się w mokry, a w drogach oddechowych pojawi się wydzielina, co ułatwi usuwanie z organizmu drobnoustrojów. Warto również - po konsultacji z lekarzem - stosować domowe, sprawdzone metody łagodzenia uporczywego suchego kaszlu.

Do sprawdzonych sposobów należy np. syrop z cebuli, który działa lekko wykrztuśnie, napar z siemienia lnianego, który łagodzi odruch kasłania i znakomicie sprawdza się przy kaszlu suchym, a także napary z dziewanny i porost islandzki, oba o działaniu przeciwkaszlowym. Warto także dbać o dobre nawilżenie błon śluzowych gardła - często pić, nawilżać powietrze w pokoju.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
materiał partnera
Alergia, infekcje, problemy z zatokami - winne powietrze, którym oddychamy

Dopuszczalne normy stężenia dla pyłów PM10 (zawierających rakotwórcze metale ciężkie) w naszym kraju to 50 mikrogramów /m3, a alarmowy to 300 mikrogramów /m3 i są to wartości należące do najwyższych w Europie. Dla porównania: w Szwajcarii i na Węgrzech 100 jest już poziomem alarmowym. To oznacza, że nawet gdy nie przekraczamy poziomu alarmowego, jakość naszego powietrza może wcale nie być dobra.

Warto wiedzieć, że cząstki PM10 docierają do górnych dróg oddechowych i płuc, a PM2.5 mogą nawet z płuc przenikać do krwi1.

Jak sprawdzić czy powietrze w naszym domu mieści się w normach?

Oczyszczacz Philips Dual Scan pomoże Ci skontrolować jakość powietrza dzięki podwójnemu, inteligentnemu czujnikowi, który sprawdza jakość powietrza 1 000 razy na sekundę automatycznie je oczyszczając. Warto wiedzieć, że usuwa cząsteczki 800x razy mniejsze od smogu - czyli o wielkości 0,003 µm (mikrometra)!

1 https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29906%2Ckardiolodzy-smog-jest-grozny-dla-serca.html
dr Paweł Grzesiowski: Kwestionowanie epidemii skończy się tragedią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE