Lekarz pokazuje, jak koronawirus niszczy płuca młodych ludzi

2020-03-20 13:55

Koronawirus niszczy płuca młodych ludzi - przestrzega Ignace Demeyer belgijski lekarz, który w filmie zamieszczonym na youtube pokazał skany ich prześwietleń. I apeluje do młodzieży: wy też zostańcie w domu!

Sarkoidoza – choroba autoagresywna charakteryzująca się ziarnami w płucach
Autor: photos.com Sarkoidoza polega na gromadzeniu się komórek układu odpornościowego w formie ziarniny w płucach i innych narządach.

Tłumy młodych ludzi w parkach i innych miejscach publicznych to nie tylko nasz polski problem - młodzi ludzie na całym świecie, przekonani że zakażenia koronawirusem to przede wszystkim problem ich rodziców i dziadków, lekceważą zalecenia służb medycznych i apele o to, by przestrzegać kwarantanny domowej.

#zostań w domu i nastrój się pozytywnie! POSŁUCHAJ

W efekcie na oddziały zakaźne trafia coraz więcej osób około 30 roku życia. Belgijski lekarz, który na co dzień pracuje w szpitalu w Aalst i zajmuje się leczeniem osób zakażonych koronawirusem, postanowił więc - w wywiadzie udzielonym telewizji VRT, który można obejrzeć na profilu Terzake na youtube - podzielić się zdjęciami, na których pokazuje młodym ludziom, jak wyglądają płuca ich rówieśników, którzy zarazili się koronawirusem.

W wywiadzie przyznał, że na oddział, na którym pracuje, trafia coraz więcej osób około trzydziestki, których płuca są w opłakanym stanie. Są to głównie ci, którzy zlekceważyli prośby, by nie wychodzić z domów, a objawy infekcji u siebie potraktowali jak zwykłe przeziębienie. Po tygodniu chorowania zaczęli wychodzić z domu, po następnych kilku dniach źle się poczuli i trafili na oddział już z dusznościami.

Lekarz pokazuje, jak koronawirus niszczy płuca młodych ludzi
Autor: Youtube/Terzake Skany zdjęć płuc uszkodzonych przez koronawirusa

Jak dodał lekarz, wiele z tych osób (w tym takie, które były wysportowane,  nie paliły, nie cierpiały na żadne przewlekłe choroby) miały bardzo niski poziom nasycenia krwi tlenem, a w ich płucach obecny był płyn, wypełniający od 20 do - w niektórych przypadkach - nawet 90 proc. objętości pęcherzyków płucnych.

To, że jesteś młody, nie uchroni cię przed zachorowaniem - podsumował lekarz.

Inspektor sanitarny o kwarantannie

Więcej o wirusie z Chin