Spacerujesz po lesie? Uważaj - budzą się żmije

2020-04-28 21:29 Ada Mazurek

W lasach z zimowego letargu obudziły się żmije zygzakowate. Spacerując po lasach można natknąć się na węże. Jak się wtedy zachować?

Od 20 kwietnia możemy bez przeszkód spacerować po lasach. Dla nas to ogromna radość i z całą pewnością w miarę możliwości korzystamy z uroków spacerów po lasach. Zwłaszcza, że nie musimy tam nosić maseczki, o ile jesteśmy sami.

Leśnicy zaapelowali do odwiedzających lasy o spokój w sytuacji, kiedy spotkają żmiję. Jak zauważają, węże w wielu miejscach budzą się z zimowego letargu. O pierwszych obserwacjach tych gadów na swoim terenie donieśli leśnicy z Lidzbarka. 

Jak się zachować w sytuacji, kiedy spotkamy żmiję? Po prostu odejść - żmije nie czyhają na nas i pozostawione w spokoju nie zrobią nikomu krzywdy.

Żmija zygzakowata jest jedynym polskim gadem groźnym dla człowieka, jednak nie ukąsi specjalnie - najczęściej robi to odruchowo, gdy się ją przypadkowo nadepnie lub przestraszy w miejscu, gdzie nie ma ona już możliwości ucieczki.

Polecamy: Ukąszenie przez żmiję - pierwsza pomoc

Z filmu dowiesz się, czy padalec jest wężem oraz jakie inne gatunki węży mamy w polskich lasach:

W Polsce występuje 5 gatunków węży: gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny i zaskroniec rybołów. Co ciekawe żmija zygzakowata wcale nie musi mieć na swoim grzbiecie charakterystycznego zygzaka. Żmije mogą być w różnych odmianach barwnych - także całe czarne.

Polecamy: Zakaz wchodzenia do lasów zaraz powróci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE