Ukąszenie przez żmiję - pierwsza pomoc. Co robić, gdy ugryzie żmija?

Ukąszenie przez żmiję stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Gdy jesteś świadkiem ukąszenia przez żmiję albo sama stałaś się ofiarą ataku żmii nie wpadaj w panikę, zastosuj się do naszych rad i postaraj się prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.

Gdy użądli cię osa lub pszczoła, jeśli nie jesteś uczulona na ich jad, jest tylko nieprzyjemne. Gdy zaatakuje cię żmija, skutki ukąszenia przez gada mogą być tragiczne. W każdej sytuacji ukąszenia przez żmiję postaraj się zachować spokój i udzielając pierwszej pomocy, zastosuj się do naszych rad.

Spis treści

  1. Rana po ukąszeniu przez żmiję
  2. Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia przez żmiję?

Rana po ukąszeniu przez żmiję

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gadem, którego możemy spotkać w polskich lasach. Ma trójkątną głowę i pionowe źrenice. Może mieć różne ubarwienie, ale charakterystycznym jej znakiem jest czarny zygzak na grzbiecie. Często bywa mylona z nieszkodliwym zaskrońcem. Ukąszeniem kończy się zwykle nadepnięcie na gada.

Jeżeli powstała w wyniku tego rana ma postać dwóch punktowych skaleczeń (położonych 1,5 - 2 cm od siebie), krwawi, towarzyszy temu silny ból, obrzęk i zasinienie, najprawdopodobniej doszło do zatrucia jadem.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia przez żmiję?

  • Należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza bowiem rozprzestrzenianie się substancji toksycznej w organizmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Z ręki trzeba natychmiast zdjąć zegarek i biżuterię. Ranę zabezpiecz jałowym opatrunkiem.

Kiedyś zalecano, by po ugryzieniu przez żmiję zakładać opaskę uciskającą powyżej miejsca ukąszenia - obecnie, według najnowszych wytycznych nie należy tego robić.

  • Rannego ułóż w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.
  • Nie wysysaj rany ani nie rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.
  • Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku.  Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję - surowica przeciw jadowi musi być podana jak najszybciej.

miesięcznik "Zdrowie"

Ukąszenia - alergia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anna
|

Osoby mieszkające niedaleko lasu powinny zakupić odstraszacz na żmije, który pozwala na zabezpieczenie terenu przed różnymi gadami. Urządzenie emituje dźwięki o zmiennej częstotliwości 300–1000 Hz przez całą dobę, w odstępach 20 sekundowych. Zabezpiecza około 1500 metrów kwadratowych powierzchni. Nie ma negatywnego wpływu na odstraszane zwierzęta. Jego koszt szacowany jest na około 110 zł.

NorbertK
|

Dobry poradnik. Ostatnio coraz czesciej trafiam na prawidlowe porady ;-) Jedna korekta-roztaw ranek po ukaszeniu zmii zygzakowatej bedzie razej w przedziale 0.5-1cm (2cm to np srednia kobra ;-) A tak juz bardziej humorystycznie -na zdjeciu jest vipera ursini a nie berus ;-)

baba
|

Nie piszesz prawdy- odczulalam sie na jad osy.Terapia odczulajaca nie jest refundowana przez NFZ-trzeba wiedziec o czym sie pisze....przez 3 lata odczulania zdarzylo mi sie tylko 1 raz kupic szczepionke z upustem w ramach nfz-potem placilam pelna cene szczeopionki -zatem nie jest to w pelni refundowane.Odczulaniem zajmuja sie przewaznie wojewodzkie poradnie alergologiczne- zatem dla wielu osob to wydatek dosc spory- koszt szczepionki, podawany najpierw co tydzie by dojsc do miesiaca....+ koszt dojazdu -nie wszystkich na to stac, ale biorac pod uwage cene zycia-wielu sie decyduje na te terapie-wiec nie pisz ze nie odczulaja sie ludzie.

ratownik
|

medycyna idzie do przodu. zakaz zakładania opasek uciskowych to postęp, a to co pani/ pan zasugerował to istne zacofanie pani/ panie Seniorze

Anonim
|

Ponieważ opaska powoduje niedokrwienie kończyny, a jad uszkadza tkanki i naczynia. Zakładając opaskę uciskowa prowadzimy do szybszego wystąpienia powikłań ze strony naczyń krwionośnych i tkanek w miejscu ugryzienia

teresa
|

w Ostrowinie koło Oleśnicy mam działkę rekreacyjną ,podczas grodzenia
i czyszczenia terenu o zgrozo zauważyliśmy całe stada żmij widziałam ok.7 sztuk czarnych i jedna jasno brązowa,jestem trochę przerażona
trochę się boję ,co z tym robić ,do tej pory spotykałam pojedyńcze sztuki ,
ale to co zobaczyłam teraz!!!!!!!!! , czy one pójdą do lasu czy będą się rozmnażać ,boję się o małe dzieci ,które przyjezdzają na działkę ,w jaki sposób zachęcić je do opuszczenia mojego terenu,czy ktoś ma wiedzę na ten temat

Jurek
|

Wątpię, żeby żmija mogła być pomylona z zaskrońcem, ale niestety gniewosz plamisty często bywa brany za żmiję i przypłaca to życiem. Jest niejadowity, ale charakter ma paskudny - lubi się gniewać. A zamiast zygzaka ma naprzemienne plamy.

senior
|

Dokładnie. Zgodnie z POprawnoscią unijną czyni sie tak aby nikogo nie uratować. Przy krwotoku z nosa- głowa w dół niech spływa krew , przykrwotoku z rany zero opasek uciskowych, przy ukaszeniach zmiji bez opasek uciskowych ma sie rozłazic jad po całym ciele. Masakra. Przez wieki ludzie czynili jak natura kazała a teraz ?

MASakra
|

Obecnie jak podają instrukcję pierwszej pomocy to taka aby nikogo nie uratować zgodna z normami unijnymi i poprawnością polityczną

mirecka@vp.pl
|

Jak ukąsi żmija, trzeba ją złapać, aby fachowcy stwierdzili czy była jadowita w momencie ugryzienia.. Ponadto trzeba zniej żjeść tzw. sadło aby ono zneutralizowałó ten jad..