ProteGO Safe a zakupy w galerii. Rząd chce śledzić ludzi za pomocą aplikacji

2020-04-29 20:21

Oczywiście mówimy o tym w dużym uproszczeniu - ProteGO Safe to - według Ministerstwa Cyfryzacji - aplikacja, która pomoże kontrolować i zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jak ma działać? Czy musimy ją mieć?

Koronawirus. Czy twój telefon zaraża? Eksperci tłumaczą
Autor: Getty Images

Aplikacja ProteGO Safe ma być wykorzystywana w galeriach handlowych, które będą otwarte już d 4 maja. Mówiąc w skrócie aplikacja spełnia dwie role: daje możliwość samokontroli stanu zdrowia i wykorzystując technologię Bluetooth zbiera informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informuje o spotkaniach z chorymi.

Zgodnie z regulacją, dopuszczalne będzie jednoczesne wpuszczenie do danego centrum handlowego o 10 proc. wyższej liczby osób, o ile posiadać będą one aplikację ProteGO Safe. Żeby to ustalić przy wejściach do galerii mają się znaleźć urządzenia rejestrujące klientów, którzy mają zainstalowaną aplikację na smartfonie. Alternatywą będzie wydrukowanie kodu QR wygenerowanego z aplikacji ProteGO Safe do zeskanowania przez wchodzących klientów.

Polecamy: Pierwszy pies z COVID-19. Czy zwierzęta mogą roznosić koronawirusa?

Informacje na temat aplikacji powinny pojawić się w widocznym miejscu, a resort zaleca, by poprzez zniżki lub materiały promocyjne zachęcić pracowników i klientów do korzystania z ProteGO Safe.

Aplikacja ProteGO Safe - jak działa?

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że aplikacja jest w pełni bezpieczna – dane użytkownika są zapisywane tylko na jego urządzeniu, nie są przesyłane na zewnątrz – nikt poza nim nie ma do nich dostępu.

Po zainstalowaniu darmowej aplikacji odpowiadamy na pytania: podajemy imię, płeć, wiek, a dalej - czy cierpisz na jakąś dolegliwość, jaką masz grupę krwi, czy palisz papierosy. Kolejny krok to wykonanie testu oceny ryzyka.

Zaznaczamy, czy cierpimy na choroby przewlekłe, czy mamy kaszel - aplikacja klasyfikuje nas do grupy ryzyka i dalej pozostaje nam tylko śledzić to, o czym nas informuje. 

Rząd apeluje o instalowanie aplikacji. Więcej informacji: Pokonajmy razem koronawirusa – poznaj ProteGO Safe

Sonda
Zainstalowałeś ją?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki