Przebieg epidemii w Polsce to jedna wielka niewiadoma?

2020-04-27 19:59 Ada Mazurek, PAP

Niestety ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu prof. Krzysztof Simon, nie jest wcale przekonany, czy idziemy ku lepszemu. Jego zdaniem liczba osób chorych jest dużo wyższa!

Prof. Krzystosz Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, wypowiedział się po raz kolejny w sprawie epidemii. Jego zdaniem nie powinniśmy być zbyt optymistyczni, przynajmniej jeszcze:

- Udało się spłaszczyć przebieg epidemii, ale wciąż pojawia się 300-500 przypadków dziennie w kraju, i to zważywszy na to, że wykonujemy stosunkowo mało testów. Nie wiemy dokładnie, ile osób jest w Polsce zakażonych – powiedział profesor.

Czytaj też: Bezobjawowy koronawirus. Co może niepokoić?

Dodał, że jeśli przyjąć – jak mówił – "uzasadnioną koncepcję", że jedna piąta pacjentów ma objawy kliniczne i jest testowana, to cztery piąte osób zakażonych jest bezobjawowa, z nierozpoznaną infekcją koronawirusem.

- Faktem jest, że osoby bezobjawowe w mniejszym stopni zakażają, bo na przykład nie kaszlą, ale jednak zakażają - przestrzega prof. Simon. Z jego wyliczeń wychodzi, że obecnie w Polsce może być nawet 60 tys. osób zakażonych koronawirusem.

Zobaczcie, co prof. mówił o leczeniu pacjentów z koronawirusem w Polsce:

Prof. Simon o leczeniu koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE