Bezobjawowy koronawirus. Co może niepokoić?

2020-04-06 14:36 Katarzyna Hubicz, Ada Mazurek, źródło: PAP, AP, CDC

Czy koronawirusem zarażają osoby bez objawów infekcji? Pozornie zdrowi ludzie mogą rozprzestrzeniać koronawirusy, a zarazić można się nawet, siadając na ławce, na której uprzednio siedział nosiciel - informuje agencja Associated Press.

Naukowcy z amerykańskiego CDC (Centers for Disease Control and Prevention - Centra Kontroli i Prewencji Chorób), analizując przypadki rozprzestrzeniania się koronawirusa w Chinach i Singapurze, doszli do wniosku, że pozornie zdrowe osoby mogą roznosić wirusa dalej! Jak to możliwe?

Na podstawie wyników badań oszacowali, że od 6 do 10 proc. nowych przypadków COVID-19 może być wywołanych przez osoby, które są już nosicielami wirusa, ale jeszcze nie mają wyraźnych objawów infekcji.

Szczególnie uderzający dla badaczy był jeden przypadek, do jakiego doszło w Singapurze: zakażenie u 52 letniej kobiety powiązano z tym, że w kościele usiadła na miejscu, które przed nią zajmowało dwóch turystów. Turyści ci początkowo nie wykazywali żadnych objawów, później jednak zachorowali - a naukowcy powiązali te przypadki, analizując nagrania z kościelnej mszy.

Na podstawie tego i innych badań eksperci z CDC zmienili sposób definiowania ryzyka infekcji: obecnie CDC ostrzega, że każdy z nas może być nosicielem SARS-CoV-2, nawet jeśli nie ma objawów zakażenia.

Przypomnijmy: najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem z Chin wg WHO to: 

Najczęstsze objawy zakażenia wirusem z Chin
Autor: redakcja

Jak pisze agencja AP, pozornie zdrowych ludzi, którzy mogą przenosić wirusa, można podzielić na trzy kategorie:

  • przedobjawowych, którzy nie mają objawów, lecz już zarażają, a u nich samych choroba rozwija się kilka dni później; 
  • bezobjawowych, u których nigdy nie rozwijają się objawy infekcji COVID-19; 
  • osoby wyleczone, które po infekcji wracają do zdrowia, ale mimo to jeszcze przez jakiś czas po wyzdrowieniu zarażają. Badania w Singapurze i Chinach koncentrowały się na osobach przedobjawowych.

Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się, czy jesteś zagrożony:

Eksperci zaś podkreślają, że dla opanowania pandemii bardzo ważne jest zachowanie dystansu społecznego.

Cytowana przez agencję Associated Press prof. Lauren Ancel Meyers z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, która bada transmisję koronawirusa w różnych krajach, wyjaśnia, że  bardzo istotne jest ograniczenie kontaktów społecznych między ludźmi, którzy wydają się być całkowicie zdrowi.

Z kolei w wywiadzie dla stacji radiowej w Atlancie dyrektor CDC, dr Robert R. Redfield powiedział, że nawet 25 proc. zarażonych osób może nie mieć objawów infekcji - nie wiadomo jednak, na czym opierał te szacunki.

Jak donosi agencja AP, komentarz Redfielda był odpowiedzią na pytanie, czy CDC będzie rekomendować noszenie maseczek zdrowym osobom. Dyrektor CDC dodał, że przed wydaniem takiej rekomendacji agencja musi dokonać szczegółowej analizy badań w Singapurze, Chinach i innych krajach, w których rozprzestrzenia się COVID-19. Taka rekomendacja została wydana: Uwaga, od dziś POWINIENEŚ nosić maseczkę! Zobacz, jak ją zrobić samemu

Koronawirus - Leki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE