Koronawirus ciągle mutuje? Naukowcy z Islandii znają już 40 rodzajów wirusa

2020-03-30 22:06

Koronawirus ma właściwości zwykłego wirusa, a więc posiada zdolność do mutacji. Naukowcy z Islandii przebadali prawie 10 tys. próbek i wykryli do tej pory 40 różnych mutacji wirusa. Jeden z pacjentów był zakażony dwiema odmianami koronawirusa.

Badanie RBC (liczby erytrocytów) - norma, wyniki
Autor: Getty Images

Firma deCODE Genetics z Islandii przebadała pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2 prawie 9768 próbek krwi od mieszkańców wyspy. Z próbek, z których udało się wyizolować wirusa, wynika jasno, że koronawirus mutuje!

SARS-CoV-2 ma wiele struktur genetycznych, a dokładnie - 40. Tyle poznano do tej pory, co potwierdził dyrektor firmy, Kári Stefánsson. To nie wszystko:

– Mamy sekwencje genetyczne z ponad 400 próbek. Interesującą rzeczą jest to, że możemy śledzić, skąd pochodzi wirus. Niektóre mutacje pochodzą z Austrii, inne z Włoch. I jest jeszcze trzeci typ wirusa wykryty u osób zarażonych w Anglii. Ciekawe jest to, że 40 konkretnych wariantów dzieli się na trzy grupy, które można przypisać do określonych źródeł infekcji. Mnie jako wirusologowi bardzo ekscytujące wydaje się to, że można zacząć sprawdzać, jak przebiegały ścieżki infekcji. Tego rodzaju badań będziemy prowadzić znacznie więcej po ustaniu epidemii, ponieważ chcemy zobaczyć, jak rozwijał się wirus – przekazał Stefánsson mediom.

Koronawirus może mutować i to żadna nowość?

– Koronawirus jest znany jako wirus, który może mutować dość gwałtownie. Widzieliśmy już doniesienia o wariantach z Chin – powiedział prof. Allan Randrup Thomsen, wirusolog z Wydziału Immunologii i Mikrobiologii Uniwersytetu w Kopenhadze, w wywiadzie dla serwisu "Information".

Firma z Islandii nie zamierza zachować wyników badań dla siebie - jak tylko komplet badań będzie dobrze scharakteryzowany, deCODE Genetics udostępni badania wszystkim zainteresowanym.

Przypominamy, że islandzkie Ministerstwo Zdrowia poddało testom na obecność wirusa wszystkich, którzy wykazywali objawy zakażenia lub zostali zakwalifikowani jako osoby z grupy ryzyka.

W ramach dodatkowych badań firma deCODE Genetics przebadała 5571 osób, które nie miały żadnych objawów choroby ani nie były zagrożone zachorowaniem. Udział w teście był oczywiście bezobjawowy. Na te 5571 osób - 48 przechodziło zakażenie bezobjawowo!

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>

Psycholog Maria Rotkiel o relacjach międzyludzkich w czasie epidemii. [Super Raport]

Polecamy także: