Jak bezpiecznie wyczyścić smartfon?

2020-03-27 14:46 Katarzyna Hubicz

Na ekranie smartfona jest więcej zarazków, niż w toalecie, na rączce sklepowego koszyka czy na banknotach. A ponieważ trzymasz go w rękach kilkadziesiąt razy dziennie, a podczas rozmowy przykładasz do twarzy, należy go regularnie czyścić. Jak to zrobić, by nie zaszkodzić ani urządzeniu, ani sobie?

Posłuchaj, jak chronić się przed koronawirusem. Takie są zalecenia WHO. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Z badań CBOS  przeprowadzonych w 2017 roku wynika, że z telefonów komórkowych korzysta 92 proc. dorosłych Polaków - ponad połowa, bo 57 proc. używa smartfonów. Inne badania pokazują, że wiele osób sięga po telefon od razu po przebudzeniu, w ciągu dnia stara się z nim nie rozstawać, korzystając z niego nawet w toalecie.

Z kolei liczne badania wykazały, że nasze telefony to źródło zarazków: bytują na nich zarówno bakterie, w tym szczepy gronkowca Staphylococcus aureus MRSA, czy E.Coli, jak i grzyby oraz wirusy, również koronawirusy.

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>

A ponieważ koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na różnych powierzchniach od kilku godzin do nawet kilku dni, telefon należy dokładnie czyścić - zwłaszcza, że w trakcie rozmowy zbliżamy go do ust, co znacząco zwiększa ryzyko zainfekowania. Wirusa można również przenieść, dotykając telefonu, a następnie okolic swoich oczu, nosa, albo ust.

Telefon należy czyścić regularnie, minimum raz dziennie i zawsze po powrocie do domu

Warto jednak pamiętać, że smartfon to delikatne urządzenie i czyścić go w taki sposób, by go nie uszkodzić. Dlatego w pierwszej kolejności upewnij się, czy producent twojego modelu telefonu określił (np. w instrukcji) sposób czyszczenia telefonu i rodzaj dozwolonych środków. 

Wytyczne dla swoich telefonów ma np. Apple - urządzenia tej marki pokryte są powłoką odporną na tłuszcz, którą mogą uszkadzać zwykłe płyny do czyszczenia smartfonów. W przypadku iPhonów należy czyścić je albo chusteczkami marki Clorox (co zaleca producent), albo miękką, lekko wilgotną chusteczką z mikrofibry nasączoną ciepłą wodą z mydłem, zabezpieczywszy uprzednio otwory w obudowie.

Dla wielu innych modeli najbezpieczniejsze są specjalne wilgotne chusteczki do dezynfekcji oraz płyny do czyszczenia telefonów, które można kupić choćby przez internet w sklepach ze sprzętem RTV, a także ściereczki z mikrofibry, które nie rysują szklanych powierzchni (takie, jak do czyszczenia okularów).

Wodoszczelne smartfony można bezpiecznie myć ciepłą wodą z mydłem

Samo czyszczenie smartfona jest już banalnie proste.

  • Zanim zaczniesz czyścić telefon, wyłącz go i odłącz od ładowania lub innych kabli.
  • Usuń z ekranu okruszki. Upewnij się również, czy nie ma ich na ściereczkach lub chusteczkach, którymi będziesz czyścić ekran - mogłyby go porysować.
  • Jeśli stosujesz płyn, nie spryskuj nim bezpośrednio urządzenia, lecz nasącz nim ściereczkę i dokładnie przetrzyj obudowę oraz ekran.

Przydatne informacje znajdziesz również na poniższym filmie:

Po wyczyszczeniu smartfona trzeba koniecznie umyć ręce

Książę Karol zarażony koronawirusem. Co z rodziną królewską? [SUPER RAPORT]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy też: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE