Czerwona strefa - obostrzenia. Jakie zasady obowiązują w czerwonej strefie?

2020-10-23 11:35

Czerwona strefa obejmuje miasta i powiaty, w których ilość nowych zachorowań jest większa, niż 12 osób na 10 tys. mieszkańców. Jakie obostrzenia są w czerwonej strefie, jakich zasad muszą przestrzegać mieszkańcy?

Strefa żółta
Autor: Getty Images
Strefa żółta
Autor: Getty Images
Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel

Czerwona strefa to jedna ze stref (obok strefy żółtej), na które podzielona jest Polska na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń koronawirusem na przestrzeni ostatnich 14 dni. Powiat jest zaliczany do czerwonej strefy wówczas, jeśli nowych zachorowań było więcej, niż 12 na 10 tys. mieszkańców.

Zasady w czerwonej strefie są najbardziej rygorystyczne, a powód ich wprowadzenia oczywisty - mają na celu jak najszybsze opanowanie tempa wzrostu nowych zachorowań.

Jakie zasady obowiązują w czerwonej strefie?

Spis treści

 1. Czerwona strefa - organizacja kongresów i targów 
 2. Czerwona strefa - wydarzenia sportowe
 3. Czerwona strefa  - wydarzenia kulturalne
 4. Czerwona strefa - kawiarnie i restauracje
 5. Czerwona strefa - aquaparki i baseny, siłownie i kluby fitness
 6. Czerwona strefa - wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne
 7. Czerwona strefa  - Kina
 8. Czerwona strefa - sanatoria, rehabilitacja, uzdrowiska
 9. Czerwona strefa - zgromadzenia
 10. Czerwona strefa - kościoły
 11. Czerwona strefa  - wesela i inne uroczystości rodzinne
 12. Czerwona strefa - transport zbiorowy
 13. Czerwona strefa  - maseczki
 14. Czerwona strefa - sklepy i handel
 15. Czerwona strefa - salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu
 16. Czerwona strefa - nowe obostrzenia od 17.10.2020
 17. Czerwona strefa - zmiany od 24 października

Czerwona strefa - organizacja kongresów i targów 

W czerwonej strefie zakazana jest organizacja kongresów i targów niezależnie od tego, czy są one organizowane na świeżym powietrzu, czy w obiekcie targowo-kongresowym (czyli w przestrzeni zamkniętej).

Czerwona strefa - wydarzenia sportowe

Wydarzenia sportowe w czerwonej strefie - zarówno te, które odbywają się na stadionach i boiskach (np. mecze piłki nożnej), jak i na polach golfowych, torach wyścigowych, na basenach, klubach fitness czy kortach tenisowych mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.

Czerwona strefa  - wydarzenia kulturalne

W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych (takich jak koncerty czy spektakle) - zakaz ten dotyczy zarówno wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, jak i w obiektach sportowych (również tych na otwartej przestrzeni), a także wydarzeń na świeżym powietrzu.

Czerwona strefa - kawiarnie i restauracje

W lokalach gastronomicznych znajdujących się w czerwonej strefie klienci, zarówno w ogródku, jak i w sali, muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje, zakryte usta i nos musi  mieć również obsługa. Obowiązuje limit 1 osoby na 4 mkw, a prowadzenie działalności możliwe jest od 6 do 22. Ograniczenie to nie obowiązuje  w przypadku usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Czerwona strefa - aquaparki i baseny, siłownie i kluby fitness

Do 16 października w aquaparkach i na basenach w strefie czerwonej dopuszczalne jest 75 proc. obłożenia obiektu. Z kolei w siłowniach, klubach i centrach fitness obowiązuje limit 1 osoby na 10 m kw. Od 17 października obowiązuje zakaz działalności tych obiektów. Ale z pewnymi wyjątkami. Jak czytamy na stronach rządowych, baseny, siłownie, kluby i centra fitness mogą działać w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, gdy są przeznaczone dla pacjentów. Mogą też działać obiekty przeznaczone dla sportu wyczynowego, a także studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Czerwona strefa - wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz działalności obiektów takich jak wesołe miasteczko, park rozrywki lub park rekreacyjny - nie ma przy tym znaczenia wielkość obiektu.

Czerwona strefa  - Kina

Kina w czerwonej strefie mogą działać, a obowiązuje limit 25 proc. obłożenia obiektu - widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 m. 

Czerwona strefa - sanatoria, rehabilitacja, uzdrowiska

W tej kwestii zasady w strefie czerwonej są identyczne, jak w pozostałych strefach: warunkiem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego lub leczenia uzdrowiskowego (również dzieci) jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.

Czerwona strefa - zgromadzenia

Zgromadzenia w strefie czerwonej mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 150 osób, a uczestnicy zachowują dystans 1,5 m i zakrywają usta i nos.

Czerwona strefa - kościoły

Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, a uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos (z wyjątkiem osób sprawujących kult). Jeśli odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m dystansu od innych osób i zakrywać usta oraz nos.   

Czerwona strefa  - wesela i inne uroczystości rodzinne

Wesela i inne uroczystości rodzinne mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 50 osób (z wyjątkiem obsługi).

Czerwona strefa - transport zbiorowy

W pojazdach transportu publicznego w strefie czerwonej zajęte może być 50 proc, miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.

Czerwona strefa  - maseczki

W strefie czerwonej maski obowiązują wszędzie w przestrzeni publicznej - zarówno w środkach publicznego transportu zbiorowego, jak i w sklepach, obiektach usługowych, zakładach pracy, a także na świeżym powietrzu.

Czerwona strefa - sklepy i handel

W strefie czerwonej zakupy można robić wyłącznie w maseczce, istnieje również obowiązek stosowania środków do dezynfekcji rąk lub założenia rękawiczek ochronnych.

Czerwona strefa - salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

Podobnie jak w innych strefach, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu  w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. W trakcie zabiegu obsługa i klient muszą mieć zasłonięte usta i nos.

Czerwona strefa - nowe obostrzenia od 17.10.2020

Nowe obostrzenia, które obowiązywać będą od 17 października:  

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)
 • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne).

Oprócz tego w strefie czerwonej zmienią się również niektóre zasady bezpieczeństwa:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni (z wyjątkami - mogą działać te w obiektach leczniczych, przeznaczone dla sportu wyczynowego a także dla uczniów i studentów).

Czerwona strefa - zmiany od 24 października

Od 24 października cała Polska będzie objęta strefą czerwoną. Nowe obostrzenia od 24 października to m.in:

 • nauka zdalna również dla dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych
 • dzieci do lat 16 w godzinach 8-16 mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką dorosłego
 • restauracje, kawiarnie i puby mogą oferować posiłki wyłącznie na wynos
 • zakaz aktywności w grupach powyżej 5. osób (ograniczenie nie dotyczy osób z jednego gospodarstwa domowego)
 • zalecenie pozostania w domach dla osób powyżej 70. roku życia. 
Sonda
Jakie jest Twoje zdanie?