Szczepionka będzie szybciej niż zapowiadano! Kiedy dokładnie?

2020-04-30 12:47

Początkowo mówiono, że szczepionka będzie gotowa na koniec roku. Teraz, po podaniu eksperymentalnej szczepionki pierwszej grupie ochotników producent zapowiada, że preparat może być gotowy znacznie wcześniej.

Czy szczepionka przeciw COVID będzie w Polsce obowiązkowa?
Autor: Getty images

Dwie firmy w połowie marca połączyły siły w pracy nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Mowa o amerykańskim gigancie farmaceutycznym Pfizer i niemieckiej firmą BioNTech. Testy kliniczne preparatu miały rozpocząć się w kwietniu. Już dzień po uzyskaniu zgody odpowiednich organów rozpoczęto testy, czyli w dniu 23 kwietnia. 

Dziś poinformowano opinię publiczną o zakończeniu podawania preparatu (o nazwie BNT162) pierwszej grupie 12 niemieckich zdrowych ochotników w wieku 18-55 lat. Jak wiemy w badaniu ma wziąć udział ok. 200 ochotników.

Polecamy: Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie gotowa? Jest już w fazie testów

Badania, które trwają mają ocenić bezpieczeństwo szczepionki oraz ustalenie jej optymalnej dawki. Z informacji wynika, że testuje się cztery wersje preparatu, różniące się formatem zastosowanego matrycowego mRNA (uRNA, modRNA, saRNA) oraz innymi antygenami (w tym białka S, występującego w „kolcach” koronawirusa).

Pierwsze wyniki testów mają być znane już w maju. Firma Pfizer zapowiada, że szczepionka może być gotowa już jesienią, a w skali masowej - przed końcem tego roku.

W USA trwa oczekiwanie na zgodę na testowanie. 

Czytaj więcej: Szczepionka na koronawirusa. Czy jest bezpieczna?

Sonda
Jak tylko będzie szczepionka skorzystasz z niej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki