Szczepionka będzie szybciej niż zapowiadano! Kiedy dokładnie?

2020-04-30 12:47
Czy szczepionka przeciw COVID będzie w Polsce obowiązkowa?
Autor: Getty images

Początkowo mówiono, że szczepionka będzie gotowa na koniec roku. Teraz, po podaniu eksperymentalnej szczepionki pierwszej grupie ochotników producent zapowiada, że preparat może być gotowy znacznie wcześniej.

Dwie firmy w połowie marca połączyły siły w pracy nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Mowa o amerykańskim gigancie farmaceutycznym Pfizer i niemieckiej firmą BioNTech. Testy kliniczne preparatu miały rozpocząć się w kwietniu. Już dzień po uzyskaniu zgody odpowiednich organów rozpoczęto testy, czyli w dniu 23 kwietnia. 

Dziś poinformowano opinię publiczną o zakończeniu podawania preparatu (o nazwie BNT162) pierwszej grupie 12 niemieckich zdrowych ochotników w wieku 18-55 lat. Jak wiemy w badaniu ma wziąć udział ok. 200 ochotników.

Polecamy: Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie gotowa? Jest już w fazie testów

Badania, które trwają mają ocenić bezpieczeństwo szczepionki oraz ustalenie jej optymalnej dawki. Z informacji wynika, że testuje się cztery wersje preparatu, różniące się formatem zastosowanego matrycowego mRNA (uRNA, modRNA, saRNA) oraz innymi antygenami (w tym białka S, występującego w „kolcach” koronawirusa).

Pierwsze wyniki testów mają być znane już w maju. Firma Pfizer zapowiada, że szczepionka może być gotowa już jesienią, a w skali masowej - przed końcem tego roku.

W USA trwa oczekiwanie na zgodę na testowanie. 

Czytaj więcej: Szczepionka na koronawirusa. Czy jest bezpieczna?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.