Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie gotowa? Jest już w fazie testów

2020-03-17 12:36

Szczepionka na koronawirusa mogłaby zahamować epidemię i nie dopuścić do rozwoju pandemii. Być może szczepionka przeciw COVID-19 będzie gotowa szybciej, niż można byłoby przypuszczać: jej pierwsze partie już wkrótce przejdą testy na ochotnikach, a do sprzedaży powinny trafić w ciągu następnych 18 miesięcy.

Spis treści:

  1. Szczepionka na koronawirusa: kto ją stworzył?
  2. Szczepionka na koronawirusa: jak działa?
  3. Szczepionka na koronawirusa: pierwsi ochotnicy już ją przyjęli

Szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 mogłaby pomóc zwalczyć epidemię COVID-19 na świecie. Prace nad nią rozpoczęły się już w styczniu 2020 roku – próby opracowania szczepionki podjęły zarówno instytucje badawcze, jak i firmy farmaceutyczne.

Zazwyczaj proces opracowania nowej szczepionki trwa kilka lat. Jednak w przypadku szczepionki na koronawirusa z Chin czas ten może znacząco się skrócić nie tylko dlatego, że w pracę nad nią zaangażowani są naukowcy z całego świata, lecz również z tego powodu, że bliskim krewnym koronawirusa z Chin jest dobrze znany naukowcom wirus SARS, co pozwoliło skrócić badania dotyczące m.in. genotypu wirusa.

Dopóki nie będzie szczepionki na koronawirusa, Światowa Organizacja Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają, by w ramach profilaktyki szczepić się przeciw grypie.

Szczepionka na koronawirusa: kto ją stworzył?

Potencjalną szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 opracowała firma biotechnologiczna Moderna Therapeutics z Cambridge w stanie Massachusetts w USA.

Jak podkreśla Juan Andres, dyrektor ds. operacji technicznych i jakości z Moderna, pierwsze partie szczepionki powstały dokładnie w 42 dni. Eksperymentalna szczepionka, którą nazwano mRNA-1273 została już przekazana do NIAID – Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, będącego częścią Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).

Dyrektor NIAID Anthony Fauci w rozmowie z portalem CNN powiedział, że badanie kliniczne szczepionki rozpocznie się do końca kwietnia 2020 r. W testach, które zakończą się prawdopodobnie w sierpniu, weźmie udział kilkudziesięciu ochotników (początkowo miało być ich 25, najnowsze dane mówią o 45 osobach).

Jeśli zakończą się one powodzeniem, szczepionka przejdzie kolejne wymagane prawem badania. Do powszechnego użytku powinna trafić w ciągu kolejnych 12-18 miesięcy.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Szczepionka na koronawirusa: jak działa?

Szczepionka na koronawirusa oparta jest na nowej metodzie genetycznej. Szczepionka zawiera mRNA, wyizolowany z DNA materiał genetyczny, który koduje białka koronawirusa. 

Po jej wstrzyknięciu do organizmu komórki układu odpornościowego przetwarzają mRNA i zaczynają produkować własne białka w taki sposób, że są one w stanie generować odpowiedź immunologiczną i zapobiec infekcji lub sprawić, że przebiegnie ona znacznie łagodniej.

Szczepionka na koronawirusa: pierwsi ochotnicy już ją przyjęli

Pierwszym ochotnikiem jest 43-letnia Jennifer Haller, Amerykanka, mama dwójki dzieci. Przyjęła ona pierwszą dawkę szczepionki 17 marca 2020 roku. Po niej szczepionkę podano 46-letniemu Nealowi Browningowi. Obydwoje otrzymają dwie dawki w odstępie miesiąca w Instytucie Kaiser Permanente w Seattle. Szczepionkę opracowała amerykańska firma Moderna. Jeśli okaże się skuteczna wejdzie do użytku za co najmniej rok. 

Inna szczepionka jest opracowywana przez firmę Curevac z Niemiec. Właściciel firmy, Dietmar Hopp ocenił, że są spore szanse na to, by szczepionka była gotowa na jesień. Właśnie na ten czas prognozowana jest druga fala pandemii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE