Lek na koronawirusa. Tym razem znamy nazwę

2020-04-19 7:36 Ada Mazurek

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach leku na koronawirusa. Tym razem sprawdzają, czy lek stosowany przy eboli może pomóc pacjentom, którzy ciężko przechodzą COVID-19.

W Stanach trwają testy nad lekiem na koronawirusa. Wyścig trwa, zwłaszcza, ze Brazylia już podała do wiadomości publicznej, że testy nad lekiem skutecznym na etapie badań in vitro, zostaną rozpoczęte w maju.

Czytaj więcej: Lek na koronawirusa. Jest w każdej aptece? To możliwe!

Klinika Uniwersytecka w Chicago jest jednym ze 152 szpitali uczestniczących w testach firmy Gilead Science. W badaniach biorą udział ciężko chorzy na COVID-19. Jak donosi portal Stat, w Chicago testowano preparat na 125 osobach, z czego 113 z ciężkimi objawami choroby.

O jakim preparacie mowa? Remdesivir, który nie jest jeszcze nigdzie na świecie dopuszczony do leczenia. Gilead Science opracował ten lek pierwotnie do leczenia chorób wywołanych wirusem ebola, marburg, MERS i SARS. Środek przetestowano już u chorych na ebolę.

Teraz, w badaniach przeprowadzonych w Klinice Uniwersyteckiej w Chicago stosowany pierwotnie w eboli środek remdesivir prowadził do szybkiego obniżenia temperatury ciała i ustąpienia symptomów choroby płuc. Prawie wszyscy pacjenci po niecałym tygodniu mogli opuścić klinikę – donosi portal Stat.

Warto wiedzieć: Lek na koronawirusa ZABIJA? A miał pomagać

Jak pisze renomowany magazyn naukowy "New England Journal of Medicine", obiecujące wyniki odnotowano już w czasie testów na małej grupie ciężko chorych pacjentów z COVID-19. Czy to oznacza, że lek na ebolę pomoże chorym? Niestety nie ma jeszcze skutecznej terapii.

Lek na koronawirusa. Jak leczymy w Polsce?

Na to pytanie odpowiada prof. Krzysztof Simon. Zobaczcie:

Prof. Simon o leczeniu koronawirusa

Warto wiedzieć: Przyłbica - gdzie kupić, cena, dezynfekcja. Przyłbica zamiast maseczki

Jak można zarazić się koronawirusem z Chin?

Koronawirusem można zarazić się dwa razy? Eksperci wciąż prowadzą badania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE