Osocze ozdrowieńców: co to jest? Jak oddać osocze po COVID-19?

2020-10-27 12:16 Katarzyna Hubicz

Osocze ozdrowieńców pomaga w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, dlatego szpitale apelują, by je oddawać. Jednak nie każdy, kto przeszedł zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może oddać osocze. Dlaczego osocze ozdrowieńców leczy z COVID-19, kto może być dawcą osocza po COVID-19, gdzie i w jaki sposób można je oddać?

Osocze ozdrowieńców to termin, z którym ostatnio stykamy się coraz częściej. Coraz więcej jest bowiem apeli o to, by je oddawać. O osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19 proszą przede wszystkim szpitale, ale jest ono również wykorzystywane do produkcji pierwszego polskiego leku na COVID-19, który obecnie znajduje się w fazie testów. 

Dlaczego osocze ozdrowieńców leczy? Kto może oddać osocze po koronawirusie i jak wygląda sam proces oddawania osocza?  

Spis treści

 1. Dlaczego osocze ozdrowieńców leczy?
 2. Kto może oddać osocze po COVID-19?
 3. Kto nie może oddawać osocza?
 4. Jak wygląda pobieranie osocza ozdrowieńców?
 5. Jak się przygotować do oddania osocza po koronawirusie?

Dlaczego osocze ozdrowieńców leczy?

W osoczu ozdrowieńców, czyli płynnej części krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19 znajduje się wiele przeciwciał, zwalczających koronawirusa - podanie osocza osobie, której organizm nie wytworzył jeszcze przeciwciał (lub wytworzył ich zbyt mało) może pomóc szybciej wrócić jej do zdrowia.

Jak wykazały badania, prowadzone pod kierunkiem dr. Erica Salazara z Houston Methodist Hospital (Teksas, USA) podanie osocza ozdrowieńców, bogatego w przeciwciała, skierowane przeciwko domenie wiążącej receptor (RBD) białka szczytowego wirusa SARS-CoV-2, znacznie obniżyło śmiertelność chorych w ciągu 28 dni w porównaniu z grupą, która nie otrzymała osocza.

Kto może oddać osocze po COVID-19?

Osocze ozdrowieńca może oddać niemal każdy ozdrowieniec, czyli osoba, która wyzdrowiała z COVID-19. Za ozdrowieńca uznaje się osobę, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, i która przechodziła zakażenie bądź bezobjawowo, bądź objawowo, a obecnie wymaz z nosogardzieli nie wykrywa już u niej obecności wirusa, a także osobę, która nie miała stwierdzonego testem zakażenia, ale w jej krwi obecne są przeciwciała przeciwko wirusowi SARs-CoV-2, a ich obecność potwierdzono testem. Dawcą osocza mogą być wszystkie osoby, spełniające kryteria określone w rozporządzeniu w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741, jakie opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z nim dawcą osocza może być osoba, która:

 1. ma 18-60 lat
 2. chorowała na COVID-19 (lub zakażenie przeszła bezobjawowo), została uznana za wyleczoną i dobrze się czuje.
 3. obecnie jest uznana za zdrową, czyli: od chwili ostatniego wymazu z nosogardzieli metodą RT PCR i uzyskania ujemnego wyniku upłynęło 14 dni; w przypadku osób, które chorowały na COVID-19 i nie miały badań kontrolnych metodą PCR minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji; miała stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2  bez objawów COVID-19, a od dodatniego testu na obecność przeciwciał minęło co najmniej 14 dni (bez testu kontrolnego metodą PCR).
 4. w przeszłości nie miała transfuzji krwi lub jej składników
 5. w jej przypadku nie istnieją przeciwwskazania do oddawania krwi 
 6. wyrazi pisemną zgodę na wykorzystanie osocza.
Wrocławski pacjent zero oddaje osocze

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Kto nie może oddawać osocza?

Osocza dla osób chorych dla COVID-19 nie mogą oddawać kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży.

Nie mogą go również oddać osoby, które z różnych powodów - przede wszystkim zdrowotnych - nie mogą zostać dawcami krwi. Wszystkie przeciwwskazania dokładnie opisuje rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia.

Z oddawania osocza na stałe dyskwalifikują m.in.:

Jak wygląda pobieranie osocza ozdrowieńców?

Pobieranie osocza ozdrowieńców nie boli i jest bezpieczne. Osocze ozdrowieńców pobierane jest tzw. metodą plazmaferezy: krew pobrana od pacjenta rozdzielana jest w specjalnym separatorze na osocze i pozostałe składniki - te ostatnie wracają do tej samej żyły, z której zostały pobrane. 

Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza, co trwa zwykle od 30 do 40 minut. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, od pacjenta pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której następnie separowane jest osocze już bez konieczności obecności dawcy. Najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza w cotygodniowych odstępach.

Jak się przygotować do oddania osocza po koronawirusie?

Osocze można oddać w każdym punkcie krwiodawstwa - w wielu z nich trzeba się jednak umawiać na konkretną godzinę. W dniu oddawania osocza trzeba zjeść lekkie śniadanie i wypić około litra płynów bezalkoholowych. Po przybyciu do punktu krwiodawstwa trzeba się zarejestrować (konieczny jest ważny dokument tożsamości ze zdjęciem) i wypełnić kwestionariusz.

Następnym etapem jest pobranie niewielkiej ilości krwi do analizy oraz wywiad lekarski (wraz z badaniem) kwalifikujący do pobrania osocza. Po jego oddaniu jeszcze przez jakiś czas wskazane jest pozostanie w punkcie pobrań celem regeneracji sił.

Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE