Alkoholizm: objawy choroby alkoholowej

Alkoholizm - jego objawy mają często charakter subiektywny, przez co w pierwszej fazie uzależnienia postronnym osobom trudno je rozpoznać. Diagnozę dodatkowo utrudnia fakt, że alkoholicy potrafią długi czas maskować symptomy swojej choroby, które stają się widoczne dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. Mimo wszystko jednak możemy rozpoznać objawy alkoholizmu u bliskiej osoby - sprawdź, jak objawia się alkoholizm w wyglądzie i zachowaniu.

Alkoholizm (choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu) może rozwijać się długo i niepostrzeżenie. Często występuje trudność z ustaleniem granicy między upodobaniem do picia a niekontrolowanym przymusem sięgania po alkohol. Kolejnym czynnikiem utrudniającym diagnozę alkoholizmu jest poczucie wstydu – zarówno u osoby uzależnionej, jak i bliskich chorego, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że jeden z członków rodziny wymaga pomocy w postaci leczenia alkoholizmu. Alkoholizm jest piętnem, ale im wcześniej zostanie rozpoznany, tym większe są szanse na powrót chorego do normalnego życia.

Drogowskazy. Posłuchaj rozmowy o nałogach Polaków. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Alkoholizm: objawy

Alkoholizm rozpoznaje psychiatra, specjalista psychoterapii uzależnień, psycholog. Diagnozę stawia na podstawie zaobserwowanych objawów - niekiedy wystarczy jeden z nich, zwłaszcza gdy mówimy o zaawansowanej chorobie alkoholowej, w innych wypadkach musi wystąpić więcej niż jeden z poniższych czynników. Wśród objawów alkoholizmu wyróżniamy więc:

 • Głód alkoholowy – to główny sprawca uzależnienia. Chory odczuwa silne pragnienie, przymus picia, bo jego zaprzestanie powoduje ogromny dyskomfort.
 • Zespół abstynencyjny – występuje po przerwaniu picia alkoholu lub znacznym jego ograniczeniu. Objawy niepowikłanego zespołu abstynencyjnego to m.in. skoki ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, drżenie, nie tylko rąk, ale i całego ciała, nudności, wymioty, zlewne poty, uczucie napięcia, nadwrażliwość na dźwięki, lęki. W przypadku zespołu powikłanego dodatkowo występują napady drgawkowe, halucynacje, majaczenia, odwodnienie.
 • Upośledzenie kontroli – trudności w unikaniu rozpoczęcia i zakończeniu picia, ograniczeniu ilości spożywanego alkoholu.
 • Zwiększona tolerancja na alkohol – osoba uzależniona musi spożywać coraz większe dawki alkoholu, aby odczuwać ten sam efekt co wcześniej. Tolerancję można stwierdzić na podstawie prostego eksperymentu: jeśli ktoś ma 1,5 promila alkoholu we krwi i nie sprawia wrażenia pijanego, to jest to patologiczna tolerancja.
 • Koncentracja życia na piciu – uzależniony całą swoją energię zużywa na zdobywanie i picie alkoholu oraz uwolnienie się od następstw jego działania. Zaniedbuje przy tym inne sfery życia, rezygnuje z hobby, zainteresowań, relacji z rodziną i przyjaciółmi.
 • Uporczywe picie pomimo świadomości jego skutków – uzależniony zdaje sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych i społecznych swojego nałogu, nie zmienia jednak swojego zachowania.

Czytaj również: Padaczka alkoholowa - przyczyny, objawy i leczenie

  • Stany depresyjne - stanowią nie tylko możliwy objaw, ale w niektórych przypadkach i przyczynę choroby alkoholowej. Jeśli nawet początkowo alkohol spełnia funkcję "rozweselacza", z czasem staje się kolejnym czynnikiem pogłębiającym stan depresyjny danej osoby. Regparne spożywanie alkoholu powoduje obniżenie nastroju, może prowadzić również do prób samobójczych - statystycznie 1 na 4 osoby popełniające samobójstwo nadużywa alkoholu.
  • Paranoja alkoholowa - alkoholizm może poczynić ogromne straty w związku osoby uzależnionej - staje się ona chorobliwie zazdrosna, ma w związku z tym częste wahania nastroju, chce bez przerwy kontrolować partnera/partnerkę, oskarżając go/ją ozdradę. Alkoholik sprawdza prywatne wiadomości drugiej osoby, grzebie w jej rzeczach, żąda tłumaczeń dotyczących czasu spędzonego przez nią poza domem, może nawet się posunąć do śledzenia jej - ten rodzaj objawów został nawet osobno sklasyfikowany jako zespół Otella.
  • Otępienie alkoholowe - objaw pojawiający się już w zaawansowanej fazie alkoholizmu, czasem po wielu latach picia, związany z alkoholowym zanikiem mózgu. U osoby z otępieniem alkoholowym dochodzi do silnego upośledzenia zdolności intelektualnych, choć w konkretnych przypadkach otępienie może dawać silniejsze lub lżejsze objawy. Otępienie alkoholowe oznacza ogólnie gorszą sprawnością intelektualną i fizyczną, zaburzenia pamięci, koncentracji, krytycyzmu.
  • Zespół Korsakowa - przewlekła choroba wynikła z alkoholizmu. Osoba na nią cierpiąca jest zupełnie zdezorientowana - nie wie, jaki jest dzień, która godzina, gdzie się znajduje. Ma stałe i ogromne luki w pamięci, które wypełnia nieprawdziwymi opowieściami - nie są one jednak celowymi kłamstwami. Zespołowi Korsakowa nierzadko towarzyszy ogólne osłabienie,niedożywienie, wyniszczenie organizmu, mogące nawet prowadzić do śmierci.

  Spożywanie alkoholu - konsekwencją mogą być choroby nowotworowe

  Warto wiedzieć

  Objawy alkoholizmu: wygląd

  Alkoholizm objawia się nie tylko w naszym zachowaniu, samopoczuciu, ale i wyglądzie. Przede wszystkim, napoje wyskokowe prowadzą do odwodnienia - wypijając litr piwa tracimy 1400 ml płynów. To odwodnienie widać na naszej skórze, która staje się "wyblakła", szara, za to zmarszczki i bruzdy nabierają wyrazistości. Alkohol rozszerza naczynka, powoduje opuchnięcia twarzy (na skutek limfy wypływającej z powiększonych przez alkohol naczyń krwionośnych do skóry twarzy). Pojawiają się także zaczerwienia na skórze, oczy stają się podkrążone.

  Alkoholizm sprawia również, że ludzie pijący stają się... szczuplejsi. W tym akurat przypadku utrata wagi nie jest powodem do zadowolenia, ponieważ wiąże się ze spowolnieniem możliwości organizmu do syntezy białka. Tymczasem nasza tkanka mięśniowa jest tym większa, im większa zdolność organizmu do wiązania białka właśnie.

  Alkohol zaostrza także objawy łuszczycy.

  Alkoholizm - objawy ostrzegawcze

  Zanim u alkoholika rozwiną się wyżej wymienione objawy, można rozpoznać u niego symptomy ostrzegawcze alkoholizmu. Są one często bardzo subtelne i nie rzucają się w oczy, ale powinny zwiększyć czujność osób, które na co dzień przebywają z osobą zagrożoną chorobą alkoholową. Są to:

  • regularne i codzienne wypijanie co najmniej 2 piw lub 2 lampek wina lub 50 g wódki;
  • jednorazowe wypijanie płynów zawierających więcej niż 100 g ETOH (litr wina lub ćwierć litra wódki lub 5 dużych piw);
  • alkoholizm oznacza również rozpoczynanie dnia od wypicia alkoholu, tzw. poranne piwo;
  • szukanie okazji do picia – częstsze niż dotychczas imprezowanie, wychodzenie "na piwo", spożywanie alkoholu do posiłków;
  • picie alkoholu, by "załagodzić" objawy jego wcześniejszego spożycia, tzw. klinowanie;
  • trudności z przypomnieniem sobie, co działo się konkretnego dnia po spożyciu alkoholu;
  • wsiadanie "za kółko" po alkoholu;

  Zagrożenie alkoholizmem występuje, jeśli u danej osoby w ciągu pół roku co najmniej 2 razy wystąpił któryś z wymienionych sygnałów ostrzegawczych.

  • proponowanie alkoholu na imprezach, ponaglanie innych i zachęcanie do częstszego wypijania "kolejek";
  • diametralna zmiana zachowania po alkoholu – potencjalny alkoholik po wypiciu staje się bardziej pewny siebie, ekstrawertyczny, wyluzowany, pozbywa się kompleksów i zahamowań;
  • picie w sytuacjach stresowych – sięganie po alkohol w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, po doznaniu jakiejś przykrości, niepowodzenia, w ramach odprężenia po ciężkim dniu;
  • stopniowe zwiększanie tolerancji na alkohol (tzw. "mocna głowa");
  • picie aż do "urwania filmu";
  • picie w samotności, w ukryciu;
  • alkoholizm to również rozdrażnienie w sytuacjach utrudnionego kontaktu z alkoholem.

  Objawy, które powinny szczególnie niepokoić to traktowanie picia jako sposobu na ukojenie nerwów czy zapomnienie o nieprzyjemnym wydarzeniu bądź uczuciu.

  Czytaj również: Płodowy zespół alkoholowy (FAS) - objawy

  Warto wiedzieć

  Alkoholizm: kto jest nim szczególnie zagrożony?

  • osoby, w których otoczeniu zawsze pito dużo alkoholu;
  • osoby pijące dużo alkoholu już w młodym wieku;
  • osoby łatwo ulegające presji otoczenia, wrażliwe na krytykę, słabe psychicznie, często popadające w przygnębienie;
  • osoby, dla których zapijanie problemów stało się sposobem "radzenia" sobie z nimi.

  miesięcznik "Zdrowie"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Vivax88
  |

  Wg mnie alkohol wyniszcza cały organizm. Warto się w porę opamiętać. Nie każdy ma wystarczająco silnej woli, dlatego warto skorzystać ze specjalistów.

  Radina
  |

  Niestety alkoholizm nie wyniszcza tylko samego alkoholika ale również najbliższe osoby z jego srodowiska. Wybór odpowiedniego osrodka jest niezwykle wazny w zwalczaniu nalogu.

  Jenka56
  |

  Żyjąc z partnerem od 8 lat, nie myślałam, że będę musiała szukać pomocy u psychoterapeuty. W związku naszym zaczęło się psuć, gdy alkohol pojawiał się na każdej imprezie, a potem nawet w domu każdego wieczoru. Szukałam dobrego psychoterapeuty, który skutecznie pomoże wyjść z tego problemu. Ktoś polecił nam dr. Sowińskiego w Rumi, jestem bardzo wdzięczna, że podjęłam taką decyzję o współnym udziale w sesjach terapeutycznych. Wiem, że to ma ogromne znaczenie w wsparciu partnera w wyjściu z nałogu

  Ulenia
  |

  Gdyby nie takie artykuły to z pewnością bym nie rozpoznała alkoholizmu u swojego partnera. Planowaliśmy ślub ale coś było cały czas nie tak, ale nie wiedziałam co. Czasem wyczuwałam alkohol, ale tłumaczył się, że z kolegami wypił... to co miałam zrobić...Wierzyłam...ale przestało mi się to podobać,więc zaczęłam bardziej go obserwować. W końcu jednak przyznał mi się, że ma problem z alkoholem i chce się z niego wyleczyć, byśmy mogli założyć normalną rodzinę... Wybraliśmy dla niego ośrodek Wiosenna w Ściejowicach bo mieliśmy nie daleko, a chciałam go odwiedzać i wspierać. Teraz mamy dziecko w drodze jesteśmy szczęśliwi. Tak więc dzięki za takie artykuły, czasem warto coś takiego poczytać.

  ola
  |

  Objawy wszyscy już chyba znamy, co z tego jeśli alkoholik nie przyjmuje tego do wiadomości i neguje fakt że jest alkoholikiem, to on musi chcieć się leczyć, to nie znaczy że nie trzeba szukać pomocy, trzeba chociażby na szukamterapeuty.pl terapeuta podpowie jak sobie z tym problemem radzić

  minimanimo
  |

  Tutaj można przeczytać o objawach wszystkich czterech faz alkoholizmu i łatwo się zdiagnozować: http://uzaleznienie-od.blog... . Sądzę, że to odpowiednie miejsce na pozostawienie tego linku i mam nadzieję, że komuś pomoże uporać się z problemem :)