Opuchnięta twarz - 13 domowych sposobów na pozbycie się opuchlizny

2022-06-10 13:47

Opuchnięta twarz zawsze jest niepokojącym sygnałem i jeśli utrzymuje się dłużej lub pojawia regularnie, warto zbadać, dlaczego tak się dzieje. A niezależnie od tego walczyć z opuchniętą twarzą domowymi sposobami. Poznaj te najskuteczniejsze z nich!

Kobieta przegląda się w lustrze
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Opuchnięta twarz - przyczyny
  2. Sposoby na opuchniętą twarz

Opuchnięta twarz może pojawić się zarówno po zarwanej nocy, zwłaszcza, gdy była suto zakrapiana alkoholem, jak i wtedy, gdy pójdziesz spać o zwykłej porze, ale coś zakłóci twój nocny wypoczynek. Co powoduje jej pojawienie się i jak sobie z opuchniętą twarzą radzić?

Opuchnięta twarz - przyczyny

Opuchlizna na twarzy często towarzyszy alergii, bólom zębów, jest też pozostałością zabiegów stomatologicznych. Może też do niej dochodzić po zabiegach medycyny estetycznej, kiedy podrażniona w trakcie zabiegu skóra reaguje przejściowym obrzękiem.

Na poduszeczki na twarzy, zwłaszcza pod oczami pracujemy też, unikając ruchu i nie dbając o prawidłową dietę – są one wtedy wynikiem zastojów limfy w tkankach podskórnych. Gdy limfa krąży wolniej, produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w tkance podskórnej, tworząc obrzęki.

Zdarza się również, że opuchnięta twarz jest pierwszym sygnałem poważniejszych problemów ze zdrowiem, np. chorób nerek lub chorób tarczycy. Niezależnie jednak od przyczyn, jakie ją wywołały, opuchnięta twarz nie dodaje bynajmniej urody i ciężko ją zatuszować makijażem. Jak sobie z nią poradzić, jeśli pod ręką nie masz akurat żadnych cudownych kosmetyków? Przedstawiamy domowe sposoby na opuchniętą twarz.

Masaż mięśni twarzy

Sposoby na opuchniętą twarz

1. Automasaż na poduszeczki pod oczami

Najpierw przez kilkanaście sekund delikatnie głaszcz powieki opuszkami palców. Potem środkowym palcem punktowo uciskaj powieki - najpierw górną, a potem dolną. Masaż rób w kierunku od skroni do nosa.

2. Kompres z herbaty

Zaparz herbatę w woreczkach – jeśli opuchlizna jest tylko pod oczami, wystarczą dwa woreczki, jeśli na całej twarzy, wtedy będziesz potrzebowała ich pięć lub sześć. Poczekaj aż przestygną, a następnie na kwadrans połóż je na opuchnięte miejsca. Najlepsza jest herbata: czarna lub zielona.

3. Kompres z rumianku

Rumianek najlepszy jest na podpuchnięte powieki. Przygotowujemy go identycznie, jak kompres z herbaty. Naparem, jaki zostanie po wyjęciu saszetek, można dodatkowo przemyć okolice oczu, co zmniejszy zaczerwienienie wokół nich.

4. Minidrenaż twarzy

Palcami wskazującymi obu rąk rytmicznie opukuj skórę od czoła w kierunku brody. Ponieważ celem masażu jest wyrównanie poziomu limfy pod skórą, ruchy powinny być delikatne, ale jednocześnie zdecydowane.

5. Japoński masaż patyczkami

Wykonujemy go za pomocą patyczków kosmetycznych zakończonych wacikami. Kilka patyczków zepnij gumką recepturką – potrzebujesz dwa komplety (po jednym na każdą stronę twarzy). Następnie przez kilka minut opukuj nimi skórę, zaczynając od skroni, następnie przechodząc przez policzki (pod kością policzkową) do szyi pod uchem. Takie oklepywanie ułatwia odprowadzenie spod skóry nadmiaru wody i limfy.

6. Okład z surowego ziemniaka

Obierz ziemniak i zetrzyj go na tarce (grubość oczek nie ma znaczenia). Papkę nałóż na twarz, a po kwadransie zmyj chłodną wodą.

7. Kompres z ogórka

Schłodzone w lodówce plastry ogórka rozłóż na twarzy, poleż z nimi przez dziesięć minut, następnie przemyj skórę chłodną wodą. Zamiast ogórka można też użyć schłodzonych w lodówce cienkich plastrów ziemniaka.

8. Masaż kostkami lodu

Kostki lodu owiń w foliowe torebeczki, a następnie dodatkowo w cienką ściereczkę (by na skórze było czuć chłód, a nie lód). Tak przygotowanym kompresem masuj twarz od czoła w kierunku brody, ruchami okrężnymi, przez dwie-trzy minuty.

9. Okład ze zmrożonej łyżeczki

Pomaga na opuchliznę pod oczami. Zimną łyżkę (uprzednio schłodzoną pod zimną wodą lub w lodówce) przyłóż do górnej powieki, wytrzymaj kilka sekund, następnie przyłóż do dolnej powieki i znów przytrzymaj. Powtórz kilka razy.

10. Chłodny kompres

Pomaga, jeśli opuchlizna jest efektem ekstrakcji zęba. Kilka, kilkanaście kostek lodu (w zależności od wielkości opuchlizny) owiń folią spożywczą, a następnie miękką ligniną. Przyłóż do opuchniętego miejsca i trzymaj przez kilkanaście minut. Jeśli w tym czasie chcesz mieć wolne ręce, kompres można prowizorycznie przewiązać  np. szalem lub apaszką.

11. Płukanki z szałwii

Szałwia działa przeciwobrzękowo i ściągająco, a płukanki z niej pomogą doraźnie, jeśli twarz spuchła od bolącego zęba (nie zastąpią jednak wizyty u dentysty). Szałwię zaparz zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a gotowym, przestudzonym naparem, płucz usta kilka razy dziennie.

12. Okłady z mleka

Pomogą zarówno przy podpuchniętych powiekach, jak i przy opuchliźnie całej twarzy. W schłodzonym w lodówce mleku (nie ma znaczenia, czy jest tłuste, czy chude) zanurz kilka wacików, następnie odciśnij je z nadmiaru płynu i połóż na opuchnięte miejsca. Zdejmij po dziesięciu minutach i umyj twarz chłodną wodą.

13. Maseczka z białka jajka kurzego

Działa napinająco, niwelując opuchliznę. Można ją nakładać zarówno na okolice oczu, jak i na całą twarz. Białko ubij tak, by powstała piana, a następnie nanieś ją palcami lub pędzlem na całą opuchniętą powierzchnię skóry. Pozostaw przez kwadrans, potem dokładnie spłucz.

JAKI MASZ TYP URODY?

Pytanie 1 z 7
Jak opiszesz swoją cerę?
Zdjęcie