Głód alkoholowy - objawy. Jak sobie z nim radzić?

Głód alkoholowy to stan, w którym dochodzi do wyjątkowo silnej ochoty napicia się alkoholu. Objawy głodu alkoholowego dotyczą przede wszystkim psychiki, ale nie tylko. Istnieją również i somatyczne objawy głodu alkoholowego. Stan ten jest groźny, ponieważ może doprowadzić do przerwania nawet wieloletniej abstynencji od alkoholu – szczęśliwie istnieją sposoby na zwalczanie głodu alkoholowego.

Głód alkoholowy jest stanem, w którym dochodzi do wystąpienia u człowieka bardzo silnej, nieodpartej wręcz potrzeby spożycia alkoholu. Człowiek doświadczający tego problemu może odczuwać wyjątkowo mocną chęć napicia się. W trakcie doświadczania głodu alkoholowego myśli pacjenta mogą być skoncentrowane wyłącznie na tym, skąd pozyskać alkohol.

Objawy głodu alkoholowego

Objawy głodu alkoholowego dotyczą zarówno psychiki, jak i ciała. Psychicznymi objawami głodu alkoholowego mogą być:

  • pojawianie się natrętnych myśli dotyczących picia alkoholu,
  • niepokój,
  • lęk,
  • rozdrażnienie,
  • zaburzenia koncentracji i uwagi,
  • poczucie osłabienia i braku energii,
  • wyjątkowa chwiejność nastroju.

Głód alkoholowy manifestuje się również problemami somatycznymi. Pacjenci mogą odczuwać różnego rodzaju wewnętrzny dyskomfort – przykładowo, możliwe jest występowanie u nich niespecyficznego uczucia skręcania w żołądku. W przypadku wystąpienia nieodpartej potrzeby napicia się alkoholu, czynność serca pacjenta może przyspieszać, dochodzić może u niego też do znacznego nasilenia potliwości. Innymi problemami, które mogą być związane z głodem alkoholowym, są zaburzenia snu (polegające np. na bezsenności, ale i na występowaniu koszmarów sennych), a także osłabienie apetytu.

Przyczyny głodu alkoholowego

Osoba uzależniona od alkoholu może nawet nie zdawać sobie sprawy, że pojawia się u niej głód alkoholu. Dla takiego pacjenta stan ten czasami wcale nie bywa uciążliwy, ponieważ przy pojawieniu się głodu alkoholik po prostu sięga po środek, który go uśmierza – czyli po etanol.

Głód alkoholowy stanowi z kolei bolączkę przede wszystkim tych osób, które starają się wygrać z uzależnieniem i trwają w abstynencji od alkoholu. Najsilniejszy głód alkoholowy występuje w początkowym okresie po zaprzestaniu picia. Z czasem częstość jego pojawiania się oraz intensywność objawów głodu alkoholowego maleją, jednakże tak naprawdę epizody głodu mogą występować nawet u osoby, która od kilku lat nie tknęła ani kropli etanolu.

Epizod głodu alkoholowego wyzwolić mogą czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do tych pierwszych zalicza się różne sytuacje, które są (lub były) związane z piciem etanolu. Głód może wystąpić u alkoholika wtedy, kiedy przechodzi on obok baru, w którym w przeszłości zdarzało się mu często bywać. Problem pojawiać się może również wtedy, kiedy pacjent natyka się na ludzi pijących alkohol czy nawet w sytuacji, kiedy zobaczy on szklankę, w której w przeszłości lubił przygotowywać sobie drinki.

Do czynników wewnętrznych mogących wyzwalać głód alkoholowy zalicza się z kolei te sytuacje, które – czysto teoretycznie – można by rozwiązać poprzez spożycie etanolu. Przykładowo, pacjent może zacząć odczuwać głód wtedy, kiedy będzie wyjątkowo smutny – w teorii wydawać mu się może, że „zapicie” smutków pozwoli je zażegnać. Podobnie bywa w sytuacji, gdy alkoholik odczuwa lęk czy zawstydzenie – w takich momentach głód alkoholowy również może występować, sugerując, że spożycie etanolu pozwoli choć na chwilę zapomnieć o problemach.

Ważne

Jak zwalczać głód alkoholowy?

Głód alkoholowy z czasem ma tendencję do ustępowania – co jednak ma zrobić pacjent doświadczający tego problemu, który jest na wczesnych etapach walki z alkoholizmem? Tak jak objawy głodu alkoholowego bywają różne, tak i odmienne są sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością. Pamiętać należy, że dla osoby uzależnionej od alkoholu każde, nawet jednokrotne spożycie tej substancji, związane jest z ryzykiem nawrotu uzależnienia. To właśnie dlatego z głodem alkoholowym trzeba po prostu walczyć.

Podstawowym sposobem ograniczenia częstości pojawiania się głodu alkoholowego jest unikanie sytuacji, które mogą go prowokować. Pacjent może omijać miejsca, w których często spożywał w przeszłości alkohol – czasami nie da się jednak tego zrobić na przykład przez to, że znajomy bar znajduje się bezpośrednio przy miejscu pracy. W takiej sytuacji pacjent powinien odwrócić swoje myśli, skierować je na zupełnie inne niż spożywanie alkoholu tematy.

Pomóc w łagodzeniu objawów głodu alkoholowego może również porozmawianie z bliską osobą o tym, co się dzieje – wsparcie bliskich miewa nieocenioną rolę w zwalczaniu nieodpartej chęci napicia się. Aby przełamywać natrętne myśli i nauczyć się, jak sobie radzić w razie ich wystąpienia, skorzystać można również z pomocy psychoterapeutów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Adam
|

Dobry komentarz. Dzieki.

Slai
|

Chce ci pomóc moją radą .Sama sobie z tym nie poradzisz i nawet nie prubuj bo nikt nie wygrał sam z alkoholem.Porozmawiaj z terapeutą lub z trzeźwiejącym alkoholikiem.Oni napewno ci doradzą co dalej.Zpowarzaniem Slai.

Maria
|

Kochana pytasz skad brac sily na to....moze skad masz!tyle sily zeby przezyc caly dzien w niecierpliwosci , zeby wieczorem zrelaksowac sie przy piwie.A to tylko jakies 2albo 3 godz.tej godurji.A przeciez czekalas 10 g9dzin od rana i sie meczylas.przeczekaj jeszcze te kilka nastepnych i samej ci idechce czekac.az w koncu cie to znudzi i z czasem beeziesz sobie mowic.A le gkupia bylam tyle czasu zmarnowac na trucizne swojego zycia.powodzenia kochana.Postanow Sobie ze pragniesz pok9chac swoje zycie, nie nie nawidziec je!!!!

Maria
|

Tak patrze i przykro mi ze czytam od lat te same idpiwiedzi , rady, i opinie..nic nowego w tym kierunku.a alkocholikow coraz wiecej zamiast ich ubywac.AA.TERAPIE .TI WSZYSTKO BIZNES.LEKARZE ZMIENCIE PLYTE!Z TYMI WASZYMI PORADAMI!PRZECIEZ GDYBY NIE MY BYL8BYSCIE BEZ PRACY.WIEC NA CO LICZYC.DLA MNIE WY SPECJALISCI W TYM KIERUNKU TO MARNOWANIE CZASU I JAK PRYWATNY TO DO TEGO I PIENIEDZY.TRZEBA SIBIE!POSTANIWIC!NIC NIKOMU NIE OBIECYWAC!SOBIE PIKAZ , ZE CIE STAC NA TRZEZWOSC .TY BADZ Z SIEBIE DUMNY, NIE CZEKAJ ZEBY INNYM POKAZAC .UDOWODNIJ SAMEMU SOBIE NIE INNYM I BEDZIESZ SIE DOCENIAL.ZASKOCZYSZ SIE SAMYM SOBA.ZACZNIESZ SIE SIBIE PODOBAC.BEDZIESZ SZCZESLIWY BO B3DZIESZ ZALEZNY TYLKO OD SIEBIE!!!!!POWODZENIA!!!!!

Zniechęcona
|

Zdaję sobie sprawę od dłuższego czasu że mam problem z alkoholem. Za każdym razem budzę się z kacem i myślą że to był ostatni raz. A później kac mija a ja wieczorem znów sięgam po alkohol. Tak się nie da żyć. Mam małe dzieci i dla nich chcę walczyć. Tylko wstyd nie pozwala mi się głośno przyznać o moim problemie. Chociaż mąż zdaje sobie sprawę że problem jest. Każdego dnia zaczynam próbę i każdego dnia przegrywam. Trzy dni bez piwka uważam za sukces. Nie chce już tak żyć. Pragnę być trzeźwa. Mój ojciec jest alkoholikiem nie chcę być taka jak on. Tylko skąd czerpać każdego dnia siłę na walkę jak moje życie to jedna wielka porażka.

Wojtek
|

Łap ten uśmiech ja też ostro piłem ,Ale to już było ....głowa do góry życie jest piękniejsze bez alkoholu
Chcesz pogadać napisz maila pod komentarzem

Dar
|

Ja zrozumiałem, dlaczego cierpię. Chemia. Nie piję 2 lata 5 mieś. Tak..cierpię, ale ile radości daję innym. To jest warte wszelkich cierpień. i będę cierpiał, żeby być szczęśliwym. i chcę wygrać w tej walce.i ty też zwyciężysz.

Anna
|

Cierpie...Znów cierpie a tak bardzo nie chce się temu poddać...