SARS to atypowe zapalenie płuc. Jakie są objawy SARS? Leczenie chorych na SARS

2017-12-18 12:47 Monika Majewska

SARS to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy. Lekarze uznają SARS za atypowe zapalenie płuc, ponieważ obie choroby mają podobne objawy. Jakie są przyczyny ostrej niewydolności oddechowej? Na czym polega leczenie chorych zakażonych wirusem SARS?

SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) to zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej – rodzaj atypowego zapalenia płuc. Pierwsze przypadki SARS odnotowano w Azji w lutym 2003 roku. W przeciągu następnych kilku miesięcy choroba rozprzestrzeniła się prawie na wszystkich kontynentach. Według danych WHO od lutego do lipca 2003 roku na całym świecie na SARS zachorowało 8098 osób, z czego 774 zmarło.

SARS: przyczyny

SARS to choroba wywoływana przez koronawirusy SARS-CoV. Przypuszcza się, że ich prekursorem jest wirus bytujący wśród azjatyckich zwierząt zwanych cywetami. Zwierzęta te są sprzedawane na targowiskach, głównie w Chinach, dlatego tam rozwinęła się epidemia.

Wirus SARS przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobami chorymi, głównie drogą kropelkową i powietrzną. Możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt pośredni z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną dróg oddechowych lub płynami ustrojowymi chorego.

SARS: objawy

Objawy SARS nie są charakterystyczne. W przebiegu choroby pojawiają się gorączka powyżej 38 st. C i problemy z układem oddechowym, takie jak: ból gardła, suchy kaszel i duszność. Mogą pojawić się także:

Objawy SARS pojawiają się zwykle od 2 do 7 dni po zakażeniu, ale w niektórych przypadkach okres ten może przedłużyć się nawet do 10 dni.

SARS: diagnostyka

Diagnostyka SARS opiera się na wywiadzie z chorym, którego celem jest ustalenie, czy:

  • chory w ciągu ostatnich kilku, kilkunastu dni miał bliski kontakt z osobami chorymi na SARS
  • przebywał w miejscach, w których SARS był potwierdzony (np. szpital)
  • podróżował do krajów o dużym ryzyku zachorowania (Chiny, Hongkong, Wietnam, Singapur, prowincja Ontario w Kanadzie)

Wykonuje się także badanie RTG klatki piersiowej (w przypadku SARS powinno stwierdzić się atypowe zapalenie płuc lub zespół ostrej niewydolności oddechowej).

SARS: leczenie

Nie opracowano leku, który zwalczyłby wirusa SARS-CoV. W związku z tym stosuje się leczenie objawowe, podobne do tego stosowanego w przypadku ciężkiego zapalenia płuc. Jednak w pierwszej kolejności izoluje się chorego.

W cięższych przypadkach konieczna może być tlenoterapia, a nawet podłączenie chorego do respiratora. Można również podać glikokortykosteroidy dożylnie, które poprawiają czynność płuc.

SARS: zapobieganie

Nie opracowano szczepionki przeciwko wirusowi SARS, w związku z tym jedyną metodą zapobiegania chorobie jest unikanie bezpośredniego kontaktu z zakażonymi. Ponadto należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, czyli przede wszystkim często myć ręce.

Zapalenie płuc: objawy [wideo]

Jak rozpoznać zapalenie płuc? Posłuchaj naszego eksperta lek. med. Katarzyny Bukol-Krawczyk, internisty grupy Lux Med.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Ela
|

Co ma wspólnego prowincja Ontario z: Chinami, Wietnamem, Singapurem, Hongkongiem w przypadku Sars???
Do tego objawy są podobne do grypy jelitowo-żołądkowej, więc jak poznać czy to SARS?