MERS (Middle East Respiratory Syndrome)

2020-01-23 12:20

MERS-CoV (wirus mCoV) to jeden ze szczepów koronawirusów, który jest śmiertelnie niebezpieczny. Powoduje on ciężką infekcję dróg oddechowych i niewydolność nerek. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus jest groźny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jak można się zarazić wirusem nCoV? Jakie są objawy zakażenia? Na czym polega leczenie?

WIRUS nCoV (MERS-CoV) - objawy i leczenie zakażenia
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści:

 1. MERS - jak można się zarazić?
 2. MERS - objawy
 3. MERS - leczenie
 4. MERS - jak uchronić się przed zakażeniem?
 5. MERS a SARS

MERS (Middle East Respiratory Syndrome, czyli bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej) wywoływany jest przez wirus nCoV (inaczej MERS-CoV) - wirus należący do rodziny koronawirusów. Wirusy te u ludzi mogą się przyczynić do rozwoju różnych schorzeń, począwszy od przeziębienia do chorób groźnych dla życia jak zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) czy choroby podobnej w objawach do grypy, która prowadzi do niewydolności oddechowej czy zapalenia płuc, wywołana przez wirus wirus 2019–nCoV, znany jako koronawirus zWuhan.

Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia ludzi wirusem nCoV stwierdzono w 2012 r. na Bliskim Wschodzie. Chory - 49-letni obywatel Kataru - został przetransportowany do szpitala w Wielkiej Brytanii, jednak zmarł z powodu ostrej choroby układu oddechowego i niewydolności nerek.

W maju 2013 roku grupa ekspertów z Międzynarodowego Komitetu Taksonomii Wirusów zaproponowała nazwę dla jednostki chorobowej powodowanej przez wirusa nCoV - Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV), która została zaakceptowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Zgonie z informacjami podanymi przez WHO oraz Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na całym świecie, do dnia 2 października 2014 r. zarejestrowano łącznie 888 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia wirusem Mers-CoV, w tym odnotowano 353 zgonów.

Wszystkie zachorowania miały bezpośredni związek z pobytem w krajach Półwyspu Arabskiego lub pośrednio wynikają z kontaktu z osobami zakażonymi nowym wirusem a przebywającymi na Półwyspie Arabskim. Jak dotąd większość przypadków dotyczy osób zamieszkujących Półwysep Arabski.

22 zachorowania wystąpiły w krajach spoza Bliskiego Wschodu, tj. w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Grecji, Holandii, Austrii, Tunezji, Algierii, Malezji, Filipinach i USA.

Wirus ponownie zaatakował w maju 2015 roku w Korei Południowej. Do 19 czerwca 2015 roku zachorowało 166 osób, 24 zmarły. Kwarantannę odbywało ponad 2,3 tys. osób.

MERS - jak można się zarazić?

Zgodnie z wynikami ostatnich badań, najbardziej prawdopodobnym źródłem wirusa nCoV są wielbłądy dromadery, u których wirus znajduje się w wydzielinie dróg oddechowych, kale, moczu oraz w mleku.

Młode zwierzęta mogą być bardziej zakaźne. Jak oceniają specjaliści, szanse zarażenia się tym wirusem są małe. Jednak ostrzegają, że wirus może się zmutować i wówczas może stać się bardziej zaraźliwy i z łatwością przenosić się z człowieka na człowieka.

Przenoszenie się wirusa obserwowano wśród członków rodzin osób chorych i wśród pracowników służby zdrowia opiekujących się chorymi. Jednakże nieznany jest dokładny sposób zakażenia oraz nie ma żadnych dowodów na utrwaloną transmisję wirusa na ludzi, którzy nie stykali się bezpośrednio z chorymi. Można przypuszczać, że wirus przenosi się z jednego człowieka na drugiego drogą kropelkową.

Osoby podróżujące na Bliski Wschód muszą być świadome, iż istnieje możliwość zakażenia.

MERS - objawy

Najczęściej pojawiają się ostre, poważne choroby układu oddechowego, przebiegające z:

Większość zakażonych pacjentów zachorowała na ciężkie zapalenie płuc i wymagała opieki w szpitalu.

Ponadto u chorych pojawiły się objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, wymioty i biegunka.

Odnotowano też przypadki przebiegające łagodnie lub bezobjawowo.

MERS - leczenie

Obecnie nie ma szczepionki ani leczenia przyczynowego MERS. Dostępne jest jedynie leczenie objawowe, zależne od kondycji chorego. WHO informuje, że prowadzone są badania nad szczepionkami przeciwko wirusowi.

W Polsce badanie w kierunku zakażenia wirusem nCoV można wykonać w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH.

MERS - jak uchronić się przed zakażeniem?

Aby uniknąć zakażenia, należy:

 • unikać kontaktu z osobami chorymi;
 • stosować zasady higieny osobistej, w tym często myć ręce z użyciem wody i mydła;
 • w podróży zaopatrzyć się w antybakteryjny żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu;
 • unikać dotykania zanieczyszczonymi rękoma oczu, ust, nosa;
 • przestrzegać zasad higieny oddychania (w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową);
 • unikać wszelkiego kontaktu ze zwierzętami (domowymi, gospodarskim i dzikimi) oraz ich odchodami, zwłaszcza w czasie zagranicznych podróży;

Turyści powinni zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie WHO dotyczącymi ostrzeżeń dla pielgrzymów podróżujących do Królestwa Arabii Saudyjskiej (do Umra and Hajj)1.

MERS a SARS

Mimo że oba wirusy należą do tej samej rodziny, ich wpływ na ludzki organizm znacznie się różni. Nowy szczep koronawirusa nCoV działa bardziej agresywnie - replikuje się szybciej niż SARS i jest w stanie przeniknąć przez barierę, jaką stwarza układ odpornościowy, tak łatwo, jak wirus powodujący przeziębienie. Ponadto wirus nCoV jest o wiele bardziej śmiercionośny niż SARS, ponieważ umiera co druga zakażona osoba.