"To narusza amerykańską suwerenność". USA nie chce przygotowań na wypadek pandemii

2025-07-21 13:52

"Będziemy stawiać Amerykanów na pierwszym miejscu" - mówi wprost administracja Donalda Trumpa, odrzucając porozumienie krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, których agendą odpowiedzialną za kwestie zdrowotne jest WHO. Potencjalne konsekwencje tej decyzji mogą być katastrofalne, bo dotyczą choćby kwestii dostępu do leków i szczepień.

To narusza amerykańską suwerenność. USA nie chce przygotowań na wypadek pandemii
Autor: PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / POOL

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła 18 lipca, że Stany Zjednoczone odrzuciły porozumienie przyjęte przez państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mające na celu przygotowanie się na przyszłe pandemie, m.in. dlatego że narusza ono amerykańską suwerenność.

To decyzja, która nie może zaskakiwać. Wiadomo, że prezydent USA generalnie wycofuje się z WHO. Jego decyzja jeszcze nie jest prawomocna.

Poradnik Zdrowie szczepienia przeciwko COVID-19

 WHO: szczepionki dla krajów rozwijających się

Porozumienie WHO ma na celu zapewnienie globalnego dostępu do leków, terapii i szczepionek w przypadku przyszłych pandemii.

Zgodnie z nowymi zasadami producenci leków, szczepionek i testów musieliby przeznaczyć co najmniej 20 proc. swojej produkcji w czasie pandemii na potrzeby WHO, co oznacza zapewnienie dostępu dla krajów rozwijających się.

Wiadomo też, że taki system ma też pozytywny wpływ na ograniczanie szerzenia się chorób zakaźnych - gdy uderza się w nie równomiernie, adekwatnie do potrzeb epidemicznych, nie zasobów finansowych, państw.

Dostęp do leków i szczepień. USA: Amerykanie na pierwszym miejscu

W oficjalnym oświadczeniu Departament Stanu USA oraz resort zdrowia podały, że „poprawki te grożą nieuzasadnioną ingerencją w nasze suwerenne prawo do kształtowania polityki zdrowotnej”.

Będziemy stawiać Amerykanów na pierwszym miejscu we wszystkich naszych działaniach i nie będziemy tolerować żadnej polityki międzynarodowej, która narusza wolność słowa, prywatność lub wolności osobiste Amerykanów

- napisali sekretarz stanu Marco Rubio i minister zdrowia Robert F. Kennedy Jr., znany ze swojego sceptycyzmu wobec szczepionek.

Te szczepienia trzeba powtarzać, jeśli chcesz ochrony

USA kontra WHO. Jawny konflikt od 2020 roku

Jeszcze za kadencji Joego Bidena przedstawiciele Waszyngtonu, mimo udziału w rozmowach na temat przygotowań do przyszłych pandemii w 2024 roku, nie doszli do porozumienia z WHO, ponieważ domagali się dodatkowych zabezpieczeń dotyczących praw własności intelektualnej związanych ze szczepionkami amerykańskiej produkcji.

Trump zdecydował o wycofaniu USA z WHO jeszcze w 2020 r. w czasie swojej pierwszej kadencji. Cały proces trwa jednak 12 miesięcy i jego następca w Białym Domu, Joe Biden, odwołał tę decyzję w styczniu 2021 r. Po objęciu władzy po raz drugi Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze dotyczące ponownego wystąpienia USA z WHO w styczniu.

Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki